O wsparciu lubuskiego sportu z ministrem Sławomirem Nitrasem (FOTO)

Uczestnicy spotkania z ministrem sportu na dziedzińcu Zamiejscowego Wydziału AWF w Gorzowie Wlkp.
Stadion lekkoatletyczny, halę Arena Gorzów oraz Zamiejscowy Wydział Akademii Wychowania Fizycznego miał okazję wizytować minister sportu Sławomir Nitras podczas wizyty w Gorzowie Wlkp. 1 marca. -Lubuskie jest regionem, który w sposób wyróżniający się wspiera sport, działalność sportową i kluby sportowe – podkreślał podczas spotkania marszałek Marcin Jabłoński.

Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras odwiedził m.in. Arenę Gorzów, Filię Akademii Wychowania Fizycznego, stadion lekkoatletyczny. – Oglądaliśmy dziś ten stadion, który przy wparciu ministerstwa sportu i wysiłku władz lokalnych został zmodernizowany. Mamy świadomość, że to pewien etap, że wymaga on nakładów. Na pewno jest potrzebne zaplecze, które będzie pozwalało korzystać z tego obiektu w sposób odpowiedni. Chciałbym powiedzieć mieszkańcom Gorzowa i całego województwa, że możecie być państwo dumni z lekkoatletów gorzowskich, ludzi, którzy od małego do dorosłego się szkolą – mówił minister.

Samorząd województwa lubuskiego na modernizację stadionu lekkoatletycznego w Gorzowie Wlkp. przekazał w sumie 1 mln zł 700 tys. zł.

Sport to pasja

W Gorzowie żyje i pracuje wybitny trener – Tomasz Saska. – To człowiek, który przyczynił się swoją pracą do tego, że mamy w Polsce naprawdę wybitnych lekkoatletów. To nie sztuka wyróżniać tych, którzy są trenerami narodowych kadr. Prawdziwą sztuką jest pracować z młodzieżą, poświęcić swoje życie na to, żeby młodzi ludzie mogli przeżyć swoją sportową przygodę. Niektórzy zostaną wybitnymi lekkoatletami, piłkarzami, koszykarzami. Za tymi najwybitniejszymi stoją wszyscy ci, którzy przeżyją swoją przygodę, którzy będą mogli powiedzieć, tak, uprawiałem lekkoatletykę lub inną dyscyplinę sportu w sposób profesjonalny, nawet jak nie byłem mistrzem – mówił minister Sławomir Nitras wręczając stypendium sportowe utytułowanemu trenerowi lekkoatletycznemu Tomaszowi Sasce.

Trener, zawodowiec, wybitny sportowiec

Tomasz Saska to trener specjalizujący się w biegach sprinterskich, skokach oraz wielobojach lekkoatletycznych. Od 2015 roku trener Kadry Narodowej Juniorek w biegu na 400 m i 400 m przez płotki. Od 2020 roku trener Kadry Młodzieżowców w biegu na 400 m. Pracownik dydaktyczny Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. na Wydziale Turystyki i Nauk o Zdrowiu. Trener w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego w Gorzowie Wlkp. Wychowawca i pierwszy trener złotej i srebrnej medalistki Olimpijskiej z Tokio Natalii Kaczmarek. Trener srebrnych medalistek Mistrzostw Świata w Nairobi w 2021 roku – Alicji Kaczmarek i Olgi Rzeszewskiej. Trener brązowego medalisty Mistrzostw Europy w Grosseto Antoniego Walickiego. Trener finalisty Młodzieżowych Mistrzostw Europy w biegu na 200 m Łukasza Żoka. Jako trener wychował wielu medalistów Mistrzostw Polski oraz uczestników i finalistów Mistrzostw Świata, Europy czy Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich, meczów międzypaństwowych.

Lubuskie sportem stoi

– W tym tygodniu wręczałem po raz kolejny, 17. już raz stypendia dla młodych sportowców. 40 osób – sportowców, działaczy klubów -otrzymało nagrody i stypendia, które pozwalają ten sport skutecznie uprawiać. Mamy w budżecie po raz kolejny 2 mln zł na wsparcie sportu zawodowego, ten profesjonalny sport jest dostrzegany. Są pieniądze w budżecie i udzielamy wsparcia olimpijczykom, wszystkim tym, którzy uzyskali kwalifikacje olimpijczykom, paraolimpijczykom, a tym bardziej później medalistom, dla nich także mamy przewidziane środki w budżecie województwa zarówno dla olimpijczyków jak i paraolimpijczyków – podkreślał marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński podczas piątkowej wizyty w Gorzowie ministra sportu i turystyki.

-Podejmujemy także różnego rodzaju działania w ramach promocji województwa poprzez sport. To granty dla organizacji pozarządowych, klubów działających na rzecz dzieci i młodzieży. Tych środków z budżetu województwa jest bardzo dużo, dlatego cieszę się z wizyty ministra i liczę, że dzisiaj usłyszymy dobre informacje, powrotu do samorządów województw takich programów jak baza sportowa, które w poprzednich latach nam odebrano i ograniczono możliwość wpływania na to, jak wygląda infrastruktura sportowa w województwie. Mam nadzieję, że będziemy mogli robić to ponownie – mówił marszałek Marcin Jabłoński.

W konferencji i spotkaniu z ministrem wzięli udział: Wojewoda Lubuski Marek Cebula, posłanka na Sejm RP Krystyna Sibińska oraz senator RP Władysław Komarnicki.

-Spotkanie z ministrem Sławomirem Nitrasem jest doskonałą okazją do zaprezentowania obiektów sportowych w Gorzowie, dorobku naszych wspaniałych klubów sportowych – podsumowała wizytę ministra Krystyna Sibińska, posłanka PO. – Przedstawiliśmy również sukcesy Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej AWF. Rozmowy w regionie lubuskim dotyczyły wsparcia samorządów w utrzymaniu bazy sportowej, ministerialnych programów, warunków trenowania i wynagradzania olimpijczyków i paraolimpijczyków. Bardzo dobre spotkanie. Bardzo aktywni w sprawach związanych z miejskim sportem są nasi radni z Platformy Obywatelskiej, w tym nasz kandydat na prezydenta Gorzowa Wlkp. Piotr Wilczewski, biegacz i triathlonista.

Zdjęcia: Natalia Dębicka i Marek Pych

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content