Lubuskie chce współpracować z Rwandą (WIDEO)

Fot. Tomasz Browarczyk
Eksperci przekonują, że Rwanda to gospodarcza brama do Afryki Środkowej. Z tego potencjału chciałoby skorzystać także województwo lubuskie, które odwiedził profesor prof. Anastase Shyaka Ambasador Rwandy w Polsce. Spotkali się z nim parlamentarzyści oraz władze regionu. Wszyscy zapewniali o obustronnych korzyściach z potencjalnej współpracy.

Jednym z punktów wizyty ambasadora Rwandy było odwiedzenie Parku Technologii Kosmicznych. Miejsce nieprzypadkowe, bo obiekt zalicza się innowacyjnych pereł regionu. – Ktoś może się uśmiechać, zastanawiając się, czy my mamy szanse współpracować z tak odległym krajem jak Afryka. Otóż tak! Budowanie tych relacji jest szalenie ważne. Nie tylko dla przedsiębiorców, ale także zacieśniania współpracy między instytucjami badawczymi. Lubuskie jest otwarte, chce wykorzystywać każdą szansę – mówi Waldemar Sługocki, wiceminister rozwoju i technologii, który przypomina, że kilka tygodni podpisano porozumienie o  współdziałaniu między Polską Agencją Kosmiczną a jej odpowiednikiem w Rwandzie.

Chociażby z tego powodu tak istotnym punktem wizyty ambasadora było odwiedzenie Parku Technologii Kosmicznych, ulokowanym w Zielonej Górze. W spotkaniu z dyplomatą wziął także udział marszałek Marcin Jabłoński. Samorządowiec docenił potencjał afrykańskiego kraju wskazując, że w ostatnim czasie Rwanda to jeden z liderów rozwoju gospodarczego w tamtej części świata ze wzrostem PKB na poziomie 8%.

– Rwandyjczycy są zainteresowani nowymi technologiami oraz sektorem IT ważnym także dla nas. Chcemy wykorzystać tą możliwość oraz zaproponować współpracę z naszym województwem, a także Uniwersytetem Zielonogórskim. Podczas wizyty w PTK prezentujemy posiadany potencjał. Liczę, że to doprowadzi do rzeczywistej kooperacji – uważa marszałek Marcin Jabłoński.

Podobnego zdania jest prof. Anastase Shyaka, Ambasador Rwandy w Polsce, który docenił potencjał regionu, w tym wspomniany już wcześniej Park Technologii Kosmicznych. – Cieszę się, że drzwi do Zielonej Góry są dla nas otwarte. Znajdują się tu innowacyjne firmy np. Ekoenergetyka. Naszym priorytetem jest szukanie takich centrów innowacyjności, żeby rozwijać własny potencjał. Poza tym mieści się tutaj uniwersytet, który chętnie podejmuje się międzynarodowej współpracy – chwalił Lubuskie dyplomata.

– W związku z sytuacją demograficzną, gdzie spada liczba maturzystów, chcemy  pozyskać jak najwięcej zdolnych osób z zagranicy. Każdy partner, który chciałby sprowadzić studentów jest cenny. Podobnie jest w przypadku Rwandy, w zeszłym roku podpisaliśmy z uczelnią z tego kraju stosowne porozumienie – odpowiada Wojciech Strzyżewski, rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Rwanda to państwo w środkowo-wschodniej Afryce o powierzchni 26,4 tys. km². Liczba ludności kraju wynosi ponad 13 mln mieszkańćów.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content