Grzegorz Potęga w Kożuchowie: same dobre informacje! (FOTO)

Grzegorz Potęga, członek zarządu województwa, odwiedził dziś w towarzystwie Pawła Tondera, dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich, sesję rady gminy w Kożuchowie. Powód? Same dobre informacje: medal dla Zdzisława Szukiełowicza i początek prac nad obwodnicą miasta.

– Chcielibyśmy z dyrektorem Tonderem przekazać państwu kilka satysfakcjonujących informacji, które dotyczą głównie mieszkańców Kożuchowa, ale też powiatu nowosolskiego, a w szerszej perspektywie wszystkich, którzy mieszkają w województwie lubuskim – mówił na wstępie Potęga.

Szukiełowicz wzruszony

Dobre informacje jednak dawkował. – Pierwsza skierowana jest do bardzo ciekawej, nietuzinkowej, wartościowej osoby, która siedzi dziś z nami na tej sali – zaczął wyjaśniając po chwili, że chodzi o radnego Zdzisława Szukiełowicza, który został uhonorowany medalem i tytułem Zasłużony dla Województwa Lubuskiego.

– Zdzisław Szukiełowicz, radny miejski Kożuchowa od 1998 roku, pasjonat, regionalista, odkrywca historycznych tajemnic województwa lubuskiego, popularyzator historii, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kożuchowskiej, przewodnik i wieloletni pracownik Centrum Kultury „Zamek”.

– Nie spodziewałem się – przyznał radny Szukiełowicz. – Radni trzymali to w tajemnicy przede mną. A przede wszystkim pan burmistrz – dodał. – Serdecznie dziękuję za docenienie mojej pracy społecznej na rzecz miasta, gminy. A przede wszystkim społeczeństwa – mówił.

Radny dziękował też wszystkim przyjaciołom i bliskim osobom. – Bez nich pewnych rzeczy nie udałoby się zrealizować. Brałem z nich przykład, inspirowali mnie – wyjaśniał wspominając m.in. Jana Muszyńskiego, dyrektora Muzeum Ziemi Lubuskiej w latach 1976 – 1998. – Wzruszony jestem – zakończył.

Miliony na drogi

Chwilę później głos zabrał Paweł Tonder, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich. Jego obecność od początku jasno sugerowała, że informacje jakie przekaże, będą z kategorii drogowych.

– Udało się zabezpieczyć środki w budżecie województwa na 2026 rok w wysokości 900 tys. złotych i dzięki temu ogłosiliśmy postępowanie przetargowe na wykonanie koncepcji obwodnicy Kożuchowa wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej – poinformował.

Tonder podkreślał, że na dziś optymalnym przebiegiem drogi wydaje się około dziewięciokilometrowy odcinek zaczynający na północy miasta, przy drodze woj. nr 297 i okrążający je od wschodu. Po minięciu drogi woj. nr 283 obwodnica ponownie spotkałaby się z drogą woj. nr 297 i przebiegała na zachód do drogi woj. nr 296.

– Koncepcja będzie gotowa do roku 2026. Później będziemy szukać źródeł finansowania i od tego będzie zależeć, czy zrealizujemy inwestycję w formule „zaprojektuj i buduj” czy też “buduj” czyli najpierw zlecona zostanie dokumentacja projektowa a następnie wyłoniony wykonawca robót – dodał.

Ale nie tylko o obwodnicy była mowa. Omówionych zostało także kilka zadań planowanych do realizacji w tym roku. Jak wyliczał dyrektor Tonder, mieszkańcy Kożuchowa mogą w najbliższej przyszłości liczyć na remont drogi wojewódzkiej 283, która w granicach miasta nosi nazwę ul. 22 lipca 1807. Koszto to 2,8 mln zł.

Oprócz tego ta sama droga zostanie rozbudowana na wysokości Studzieńca. Powstaną tam dwie zatoki autobusowe. Szacowany koszt to 3,3 mln zł.

Z kolei przy ul. Nowosolnej w Kożuchowie, w ciągu drogi wojewódzkiej 297 wyremontowane zostanę chodniki po obu stronach ulicy. Koszt oszacowano na 0,7 mln zł.

– Wszyscy o tej obwodnicy Kożuchowa mówili od lat, były jakieś przymiarki, różne przyrzeczenia były składane – komentował Potęga. – Zostałem wybrany członkiem zarządu województwa i okazało się, że mając takiego chłopaka w swojej drużynie jak dyrektor Paweł Tonder można góry przenosić – chwalił. – Ta inwestycja nie zdarzy się jutro czy pojutrze. Ale zdarzy się na przestrzeni kilku następnych lat, jestem o tym przekonany. I ten pierwszy krok został już wykonany – skwitował.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content