“Nasza Lubuska Polityka” Synowiec, Płonka (WIDEO)

Gośćmi programu Nasza Lubuska Polityka są “jedynki” na liście do sejmiku z północy województwa: Anna Synowiec, liderka listy Koalicji Obywatelskiej oraz Elżbieta Płonka, która prowadzi listę Prawa i Sprawiedliwości do sejmiku. W programie: o sposobach na rozwiązanie chaosu na kolei, o priorytetach inwestycyjnych regionu w kolejnej kadencji oraz o tym, jak zachęcić młodzież do studiowania i zakładania rodzin w Lubuskiem.

Anna Synowiec
kandydatka KO do sejmiku województwa lubuskiego

Jesteśmy jednym z najmniejszych regionów w Polsce. Jeżeli chodzi o inwestycje to ja widzę tu absolutnie potrzebę inwestycji w innowacyjność. Park Technologii Kosmicznych właśnie temu ma służyć. W Gorzowie Wlkp. mamy ogromną inwestycję przy ulicy Walczaka, po byłych obiektach szpitalnych za 70 mln zł – Centrum Kompetencji i Usług Wspólnych. To nie tylko zabezpieczenie serwerowe jednostek samorządu, czy szpitali. To także kwestia wykorzystania sztucznej inteligencji, nowoczesne centrum konferencyjne i rozwój start-upów. Wsparliśmy środkami unijnymi także Gorzowski Ośrodek Technologiczny, który chce się rozwijać w kierunku inkubowania przedsiębiorców. Jako radna jestem za dalszym wsparciem, bo to cały system naczyń powiązanych. Nowoczesne podejście do kształcenia w szkołach w porozumieniu z przedsiębiorcami, potem kontynuacja na naszych uczelniach i pomoc w rozwinięciu własnego biznesu. Jestem zwolenniczką prowadzenia otwartego dialogu z młodzieżą. Musimy ich bezpośrednio zapytać, co sprawi, że będą chcieli się tu kształcić lub tu powrócić.

Elżbieta Płonka
kandydatka PiS do sejmiku województwa lubuskiego

Musimy przyjrzeć się wydatkom ponoszonym przez samorząd województwa, czy stać nas na wszystkie projekty zapisane w budżecie. Chodzi m.in. o budynek pasywny. W momencie realnego zagrożenia, które wciąż jest za naszą wschodnią granicą, zdecydowanie większy nacisk musimy położyć na kwestię obronności. Bardzo mnie cieszy informacja o tym, że wojsko wróci do Gorzowa. Pozostaje kwestia, gdzie będzie ulokowane. Obawiam się, co będzie z zaplanowaną budową północnej obwodnicy Gorzowa. Czy będą na to środki. Wiele znaków zapytania i wiele niewiadomych. Są jednak kwestie, w których musimy współpracować ponad podziałami, jak właśnie obronność, czy sprawa połączeń kolejowych.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content