Koalicja Obywatelska będzie mogła rządzić województwem bez koalicjantów? (PROGNOZA WYBORCZA)

Wiele wskazuje na to, że Platforma Obywatelska po raz kolejny wygra wybory do lubuskiego sejmiku. Fot. LCI

W najbliższą niedzielę (7 kwietnia) wybierać będziemy w Polsce władze samorządowe każdego szczebla na pięcioletnią kadencję. Lubuszanie wybiorą m.in. trzydziestu radnych do sejmiku województwa. Jakie szanse poszczególnym komitetom dają ostatnie przedwyborcze przewidywania?

 Prognozę wyborczą do lubuskiego sejmiku przygotował Patryk Ciura, w mediach społecznościowych znany jako Patrick Dollart, uznany ekspert w tej materii, który w wyborach do polskiego i europejskiego parlamentu oraz wyborach prezydenckich przygotowywał jedne z najlepszych prognoz.

Jak było w poprzednich wyborach?

W wyborach samorządowych, które odbyły się jesienią 2018 roku, sejmikową elekcję w Lubuskiem wygrała Koalicja Obywatelska, która zdobyła 29,92 proc. głosów, co przełożyło się na 11 mandatów. Drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość z poparciem na poziomie 25,11 proc.9 mandatów, a ostatnie miejsce na podium zajęli Bezpartyjni Samorządowcy z wynikiem 13,17 proc. głosów, co dało w rezultacie 4 mandaty.

Poza pierwszą trójką, ale ze swoimi reprezentantami w sejmiku skończyły jeszcze dwie formacje: Polskie Stronnictwo Ludowe zdobyło 12,43 proc. i wprowadziło czworo radnych oraz Lewica, która osiągnęła 9,59 proc. poparcia i reprezentowała ją dwójka radnych.

Powyborczą koalicję w lubuskim sejmiku utworzyły początkowo Koalicja Obywatelska, PSL oraz Lewica. Dość szybko jednak, bo po kilkunastu miesiącach, w sejmiku nastąpiły przetasowania, a w wyniku politycznych perturbacji blisko było tego, by to opozycja przejęła władzę. Troje radnych KO wraz z jedną radną BS utworzyli nowy sejmikowy klub (Samorządowe Lubuskie), który wraz z PiS-em oraz częścią PSL, przy wsparciu prezydentów Zielonej Góry i Nowej Soli, chciał dokonać przewrotu.

Tak się jednak nie stało, a koalicja KO – PSL – Lewica, wzmocniona radną PiS oraz trzema radnymi Bezpartyjnych dokończyła tę, pełną politycznych zawirowań, kadencję.

2024 – tylko trzy formacje w sejmiku?

Ostatnia przedwyborcza prognoza wskazuje, że zmiany władzy w Lubuskiem nie będzie, a Platforma Obywatelska, która współrządzi województwem od 2006 roku, bliska jest tego, by po raz pierwszy w historii województwa objąć samodzielne rządy.

Jak rozkłada się podział mandatów wg prognozy Patryka Ciury?

Koalicja Obywatelska – 16 mandatów

Prawo i Sprawiedliwość – 8 mandatów

Polskie Stronnictwo Ludowe – 6 mandatów

Oznacza to, że w sejmiku lubuskim zabraknie przedstawicieli Lewicy, Bezpartyjnych Samorządowców i Konfederacji.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content