Zbadaj się na mieście

Lubuski Dzień Zdrowia na deptaku
fot. L. Wawer / LCI
Pod tym hasłem odbyły się obchody Światowego Dnia Zdrowia w Zielonej Górze. Lubuszanie będą mogli świętować ten dzień, dbając o własne zdrowie… na deptaku. – Z Departamentem Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego nieustająco promujemy ten zdrowy tryb życia i takie akcje profilaktyczne, stąd nasza obecność tutaj, przy pomniku Bachusa – mówił członek zarządu województwa lubuskiego, Grzegorz Potęga.

W miejscu znanym wszystkim zielonogórzanom – i nie tylko – rządził dzisiaj nie tylko Bachus, który ma tam swój pomnik, ale przede wszystkim – zdrowie. 7 kwietnia przypada Światowy Dzień Zdrowia, a urząd marszałkowski kilka dni wcześniej zaprosił wszystkich chętnych na wspólnie świętowanie w ramach akcji: Zbadaj się na mieście. Było wiele atrakcji związanych z profilaktyką, zdrowym odżywianiem i aktywnością fizyczną. Na stoiskach czekały na odwiedzających m.in. pokazy ratownictwa i RKO na fantomach przygotowane przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego w Zielonej Górze,  która zaoferowała także najmłodszym możliwość zwiedzania karetki „od kuchni”; quizy z upominkami (Fundacja ADRA Polska, Fundacja Niebieska Strefa), nauka samobadania piersi, którą upowszechniają Zielonogórskie Amazonki, pomiary ciśnienia, badanie poziomu cukru czy porady dietetyczne, które oferowały takie jednostki jak: Ośrodek Medycyny Pracy w Zielonej Górze, Medkol w Zielonej Górze, Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze.

Stoiska odwiedzane były zarówno przez starszych, jak i najmłodszych zielonogórzan w towarzystwie opiekunów.

– Na szczęście jest coraz większa świadomość profilaktyki, bo im więcej się będziemy badać, to nie tylko będziemy bardziej zdrowsi, ale i wcześniej można wykrywać różnego rodzaju choroby  –  podkreślał Sebastian Ciemnoczołowski, główny specjalista ds. rozwoju Szpitala Uniwersyteckiego. – Jest to także mniej kosztowne nie tylko z punktu widzenia naszego czasu i zdrowia, ale też środków, które wydaje samorząd, wydaje państwo na leczenie. Jak coś zdiagnozujemy, to znaczy, że jest już troszeczkę za późno. Więc profilaktyka, zdrowy tryb życia jest zawsze bardziej opłacalne i zawsze dużo zdrowsze.

O wielu akcjach promocyjnych organizowanych przez Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego i Departament Zdrowia mówił Grzegorz Potęga, członek zarządu woj. lubuskiego: – Cieszymy się z tego zainteresowania, które tutaj jest; z dzieci, młodzieży, które uczestniczą w tym evencie. Mamy nadzieję, że też trochę dorosłych i starszych do nas dotrze, bo oczywiście głównie do nich kierujemy tą akcję – zachęcał marszałek na samym początku wydarzenia. Grzegorz Potęga zauważył także, że bardzo ważne dla samorządu jest, aby pozostawać w ścisłych związkach i relacjach z podległymi urzędowi jednostkami ochrony zdrowia, czyli tymi największymi szpitalami ale również powiatowymi szpitalami. Marszałek przypomniał, że dzień wcześniej, tj. 3 kwietnia br., w Szpitalu na Wyspie w Żarach otwarto nowe skrzydło. – To kolejny element, który zabezpiecza i podnosi poziom jakości ochrony zdrowia w Województwie Lubuskim. Mam wrażenie, że tego typu akcje realizowane na przykład w postaci kawiarenek zdrowia przez cały marzec, pokazują nam, jak ludzie bardzo czekają na tego typu inicjatywy i chętnie w nich uczestniczą.

Wnętrze karetki zwiedzały m.in. dzieci z  Miejskiego Przedszkola Nr 3. – Zdrowie to jest ważny temat i właściwie trzeba o nim rozmawiać już z dziećmi od najmłodszych lat. My w naszym przedszkolu jak najbardziej to czynimy – mówiła Alicja Kaczmarek. – A taka akcja to jest świetny przykład na to, że dzieci mogą się w tym odnaleźć, mogą porozmawiać o tym. Mogą się sprawdzić w rzeczach praktycznych – na fantomie sprawdzić swoje umiejętności, przypomnieć sobie numer alarmowy.. To wszystko potem u dzieci w główkach zostaje.

– Sama świadomość jest ważną rzeczą, ale we wszystkich akcjach jak pierwsza pomoc, samo badanie i ocena samego siebie jest niezwykle ważną rzeczą w naszym zdrowiu, na pewno ratuje to jedno czy dwa życia, a to już jest ogromny sukces – mówił Oskar Libner, Ratownik Pogotowia Ratunkowego. –  Myślę, że wszystko co robimy dla zdrowia ma sens.

Ratownik podkreślał, że dzieci nie mają takiego strachu, jak dorośli ludzie przed pomaganiem innym, w ogóle się nie boją, co przekłada się na to, że oglądały np. reanimację na manekinie i żadnemu „nawet brewka się nie ruszyła”.

W trakcie eventu odbyło się także wręczenie nagród w konkursie „Umiem i chcę ratować”.  Widzowie mogli również podziwiać niesamowity pokaz akrobatyczny w wykonaniu uczennic Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zielonej Górze przygotowany przez Katarzynę Walczak.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content