Lubuskie ma nowych marszałków

Grzegorz Potęga, Marcin Jabłoński, Sebastian Ciemnoczołowski / Fot. Tomasz Browarczyk
Marcin Jabłoński ponownie został wybrany marszałkiem województwa lubuskiego. Jego kandydaturę poparło 19 radnych. Wybrano też wicemarszałków: Sebastiana Ciemnoczołowskiego i Grzegorza Potęgę. Członków zarządu mieliśmy poznać tego samego dnia, ale musimy poczekać kolejny tydzień.

Po tygodniowej przerwie lubuski sejmik wznowił obrady w poniedziałek, 13 maja. Przypomnijmy, że na pierwszej części pierwszego po wyborach samorządowych posiedzenia, udało się wybrać jedynie nową przewodniczącą. Została nią gorzowska radna Anna Synowiec. Co istotne, jej kandydaturę (jedyną zgłoszoną) poparło wszystkich 30 radnych, ze wszystkich trzech frakcji mających w sejmiku swoją reprezentację.

Do wyboru zarządu 6 maja nie doszło, ale lubuskie nie było tu żadnym wyjątkiem. W całej Polsce tylko trzy samorządy wojewódzkie wyłoniły zarządy na pierwszym posiedzeniu.

Sesję wznowiono w punkcie dotyczącym wyboru wiceprzewodniczących. Wpłynęły trzy kandydatury: Anny Chinalskiej, Elżbiety Płonki i Edwarda Fedko, jedynego nieobecnego na sejmiku.

W głosowaniu tajnym takie uzupełnienie prezydium rady poparli wszyscy obecni na sali radni.

Krótko później zarządzono przerwę, która zakończyła się dopiero kilka minut po godzinie 15:00. Wówczas radny Hubert Harasimowicz poprosił o rozszerzenie porządku obrad o wybór marszałka. Gdy rada wyraziła zgodę, Harasimowicz zgłosił kandydaturę Marcina Jabłońskiego. Innych kandydatur nie było.

W głosowaniu tajnym wzięło udział 29 radnych. Na Jabłońskiego zagłosowało 19 radnych. Przeciwnych było 10 radnych. Stosowną uchwałę poparło już 28 radnych. Tym samym Jabłoński ponownie został marszałkiem województwa lubuskiego.

– Bardzo dziękuję za cierpliwość – mówił Jabłoński krótko po wyborze. – Jestem rad, czuję wzruszenie, wdzięczność i ogrom wyzwania . Dziękuję wszystkim, którzy mi zaufali i wypracowali rekomendację dla mnie do tej funkcji. Dziękuję całemu mojemu środowisku politycznemu – komentował Jabłoński.

Marszałek dziękował zarówno Koalicji Obywatelskiej, jak i Trzeciej Drodze “za uzgodnienia”. – Mam nadzieję, że to przymierze pozwoli na zrobienie wielu dobrych rzeczy dla lubuskiego. Deklaruję współpracę ze wszystkimi, którzy będą tego chcieli – dodał i poprosił o rozszerzenie porządku obrad punkt dotyczący wyboru wicemarszałków i członków zarządu województwa lubuskiego.

Następnie przedstawił kandydatów. Na wicemarszałków zaproponował Sebastiana Ciemnoczołowskiego i Grzegorza Potęgę. Z kolei na członków zarządu Zbigniewa Kołodzieja i Jacka Urbańskiego, jedyną osobę w tym towarzystwie spoza rady. Urbański dał się poznać Lubuszanom m.in. jako dyrektor Lubuskiego Centrum Produktu Regionalnego.

Radni, choć niejednomyślnie, zgodzili się, by kandydatury przegłosować en bloc.

Wątpliwości natury prawnej spowodowały jednak zawieszenie obrad do 17:30. Poszło o wniosek radnych PiS w sprawie głosowania nad każdą kandydaturą z osobna. Radni opozycji wskazywali też, że zaproponowana wcześniej procedura głosowania en bloc powinna wyglądać inaczej.

Ostatecznie rada zgodziła się na reasumpcję głosowania w sprawie wyboru wicemarszałków i członków zarządu. Wniosek radnych PiS, by każdą kandydaturę głosować z osobna przeszedł 27 głosami.

W pierwszej kolejności przegłosowano kandydaturę Sebastiana Ciemnoczołowskiego. W głosowaniu tajnym za było 22 radnych, przeciw 5, wstrzymujących 2. Sama uchwała przeszła 29 głosami.

Następnie przeprowadzono głosowanie nad kandydaturą Grzegorz Potęgi. Za było 22 radnych, przeciw 3, wstrzymało się 4 radnych. Uchwała również przeszła jednogłośnie.

Członków zarządu jednak nie wybrano. Rozmowy koalicyjne wciąż trwają. Sejmik wznowi obrady w następny poniedziałek, 20 maja.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content