Nowa metoda usuwania torbieli zastosowana w Zielonej Górze

Lekarze w czasie operacji
To operacja wykonana bez konieczności wycinania, a z zastosowaniem specjalnego narzędzia i wypalania elektrodą Fot. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze/FB
W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze przeprowadzono pierwsze zabiegi usunięcia torbieli pilonidalnej metodą PEPSiT. Dzięki temu pacjent, w tym wypadku nastolatek, już tego samego dnia opuścił lecznicę. Wcześniej mogło to zająć trzy dni.

– To operacja wykonana bez konieczności wycinania, a z zastosowaniem specjalnego narzędzia i wypalania elektrodą – wyjaśnia lek. Lucyna Górska z Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.

Dzięki użyciu fistuloskopu możliwe było dostanie się do torbieli znajdującej się w okolicy krzyżowo-ogonowej nastoletniego pacjenta. Specjalistycznego sprzętu użyczył szpitalowi producent. Do tej pory zwykle usuwało się torbiel chirurgicznie – przez wycięcie. To powodowało większy ból, a chory spędzał w szpitalu do trzech dni. Dzięki zastosowanej obecnie metodzie lekarze dostają się do torbieli fistuloskopem, oczyszcza się ją od środka, a następnie wypala elektrodą radialną.

– Jest to metoda zdecydowanie mniej inwazyjna, mniej bolesna, nie ogranicza tak aktywności fizycznej, takiej jak na przykład siadanie. Pacjent przychodzi do szpitala i tego samego dnia go opuszcza – tłumaczy lek. Górska.

Tego typu zabiegi przeprowadza się w Polsce w kilku ośrodkach, teraz także w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze.

oprac. Szymon Kozica

źródło: Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content