Unijne fundusze na fali: wystartowała przeprawa promowo – turystyczna na Odrze w Uradzie

Turystyczne połączenie promowe działa od maja do końca września tylko w weekendy. Fot. Witold Cholewa

– Ten projekt jest kapitalny! – zachwala przeprawę promową i wieżę widokową w Uradzie 70-letnia rowerzystka, pani Krystyna. Spotkaliśmy ją, gdy wysiadała z promu po stronie niemieckiej w Aurith. W sobotę, 11 maja br., oficjalnie rozpoczęto sezon na transgraniczną przeprawę promową na Odrze (gm. Cybinka). Z unijnych środków, w ramach EFRR*, przeznaczono na ten cel nieco ponad pół mln euro.

– To jeden z tych przykładów, który doskonale podsumowuje 20 lat Polski w Unii Europejskiej – gratulował inwestycji, w imieniu marszałka Marcina Jabłońskiego i zarządu regionu, dyrektor Biura Współpracy Zagranicznej Radosław Brodzik.

Na inauguracji obecni byli wszyscy, którzy pracowali przy projekcie lub wspierali działania, m. in.: burmistrz Cybinki Marek Kołodziejczyk, przedstawiciele Amt/Zarząd Brieskow-Finkenheerd (beneficjent wiodący), w tym Dyrektor Urzędu  Dirk Wesuls, burmistrz gminy Ziltendorf Heiko Hillebrandt oraz gm. Wiesenau Karsten Wolff, a także Dyr. Biura Euroregionu  proEuropa Viadrina Toralf Schiwietz i pastor Kościoła Ewangelickiego okręgu Eisenhüttenstadt Waldemar Radacz.

Każdy z uczestników uroczystości podkreślał, jak włączenie Polski do Unii, pomogło rozwinąć skrzydła mieszkańcom transgranicznych miejscowości, i że takie projekty, bez unijnego wsparcia nie byłyby możliwe do realizacji. – Doceniamy państwa determinację, bo wiemy ile ten projekt wymagał działań, by go dokończyć. Wasza współpraca to nie tylko dobry przykład działania w Europie, ale autentyczne pokazanie przyjaźni polsko-niemieckiej. To chyba najważniejsze przesłanie tego projektu: nie tylko turystyka, nie tylko dziedzictwo kulturowe i poznawanie regionów, ale partnerskie i przyjacielskie spotkania i rozmowy, które pomagają budować i utrwalać wspólną Europę – mówił dyrektor Brodzik.

Rowerzyści zachwyceni, euroentuzjazm góruje

W sobotę, 11 maja, pogoda sprzyjała weekendowym wypadom za miasto. Tego dnia w okolicach przeprawy można było spotkać wielu turystów, w szczególności pasjonatów dwóch kółek. – Ten projekt jest kapitalny! To jest marzenie życia, przeprawa powinna być otwarte codziennie – śmieje się pani Krystyna Seipelt i dodaje – Mam już trochę lat, a Unia, to dla mnie największe odkrycie mojego życia. Mieszkam trochę w Rąpicach, a trochę w Berlinie. Wejście do Unii tak wiele zmieniło w codziennym życiu Polaków, szczególnie tu na pograniczu to widzimy: jak wioski wypiękniały, domy mają nowe dachy, płoty. Co prawda architektoniczny misz-masz nie do końca mi się podoba, ale ogólnie jest dobrobyt – mówi zdecydowanie. Z pomysłu na przeprawę zadowolonych jest wielu mieszkańców okolicznych gmin. – Pamiętamy czasy sprzed przystąpienia do Unii i wiemy jak było ciężko. Czy to z podróżami, jakością dróg. A teraz? Lepszych czasów na emeryturę nie mogłyśmy sobie wymarzyć – śmieją się, napotkane na ścieżce rowerowej do Uradu, panie Bogusia, Halina i Leokadia mieszkanki okolicznych gmin.

Jak zaplanować przeprawę promem

Prom kursuje w sezonie letnim: od maja do końca września. – I tylko w weekendy: w sobotę i niedzielę, w godzinach od 10:00 do 17:00 – zaznacza burmistrz Cybinki Marek Kołodziejczyk. Koszt przeprawy w obie strony to 3 EURO od osoby. Płatność wyłącznie kartą. Jak dodaje burmistrz, ze względu na przepisy policji żeglugowej połączenie promowe możliwe jest wyłącznie w obrębie wyszczególnionych stanów wód Odry (Eisenhüttenstadt): minimalny poziom wody: 220 cm, maksymalny poziom wody: 350 cm (aktualny dzienny poziom wody można sprawdzić pod adresem: https://www.elwis.de/DE/dynamisch/Wasserstaende lub https://pegelportal.brandenburg.de/flussgebiet.php?fgid=5.. ). Informacje o aktualnej sytuacji przeprawy można też będzie znaleźć na portalu gminy oraz jej profilu w mediach społecznościowych.  

O projekcie

Projekt pt. „Połączenie promowe Aurith – Urad jako kamień milowy dla rozwoju turystyki na pograniczu polsko-niemieckim”, w którym Partnerami są Amt / Zarząd Brieskow-Finkenheerd (Beneficjent Wiodący) i Gmina Cybinka, ma wszystko, co jest potrzebne weekendowej, transgranicznej turystyce: ścieżki rowerowe po stronie polskiej i niemieckiej (na razie więcej jest ich po stronie niemieckiej), prom dostosowany do przewozu rowerów i majestatyczna wieża widokowa po polskiej stronie.

Dofinansowanie (EFRR): 504.278,79 EUR.

Partnerzy:

– Amt / Zarząd Brieskow-Finkenheerd (BW)

– Gmina Cybinka

Okres realizacji: 01.01.2020 – 30.06.2023

Poprzez połączenie promowe Aurith – Urad spełniony został warunek dla pełnego korzystania ze zrealizowanego wcześniej projektu sieciowego „Wstęga Szlauby i Doliny Odry”, który umożliwia turystom aktywne doświadczanie regionu pogranicza.

*Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego to jeden z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Jego głównym celem jest przyczynianie się do niwelowania podstawowych dysproporcji regionalnych we Wspólnocie przede wszystkim poprzez udział w rozwoju i dostosowaniu strukturalnym regionów opóźnionych w rozwoju oraz w przekształcaniu upadających regionów przemysłowych.

Nad bezpieczeństwem podróżnych czuwa kapitan żeglugi śródlądowej Henryk Gocki. – Ten odcinek Odry znam, jak własną kieszeń. Zawodowo przepracowałem na rzece 24 lata, pływając statkami i barkami – zaprasza na pokład kapitan.

Fot. Urząd Miasta i Gminy Cybinka, LCI, Witold Cholewa

20 lat w Unii Europejskiej – Województwo Lubuskie

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content