Z policyjnego depozytu do muzeum

Nowy nabytek muzeum prezentuje Konrad Raubo w stroju powstańców wielkopolskich
Przedwojenny karabin niemieckiej produkcji był elementem policyjnego i prokuratorskiego śledztwa. Okazało się, że był sprawną i niebezpieczną bronią. Teraz stanie się jednym z eksponatów Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie.

Zbiory Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Zielonej Górze z/s w Drzonowie powiększyły się w ostatnim czasie o karabin 7,92 mm Mauser wz. 1898. Broń ta została znaleziona w okolicach Sławy i po zakończonym śledztwie, prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową we Wschowie, przekazana do kolekcji naszej placówki.

Egzemplarz Mausera powstał w trakcie I wojny światowej w  1917 r. w Suhl w wytwórni SIMSON&Co (bardziej znanej z produkcji broni myśliwskiej). Jak podkreśla Błażej Mościpan z drzonowskiego muzeum, broń jest bardzo dobrze zachowana, sprawna technicznie i została “przestrzelona” w trakcie śledztwa. To dziesiąty już karabin Mauser 98 w muzealnej kolekcji, ale pierwszy wspomnianego wcześniej producenta. Nowy nabytek zostanie teraz opracowany naukowo, a następnie trafi na ekspozycję stałą lub czasową naszej placówki. 

Karabiny Mausera stanowiły ważny element uzbrojenia odradzającego się Wojska Polskiego. Szacuje się, że do 1921 r. w rękach polskich żołnierzy znajdowało się 250 – 300 tysięcy sztuk tego typu broni. Stanowiły one podstawowe wyposażenie m. in. w Powstaniu Wielkopolskim oraz Wojsk Wielkopolskich. 
 

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content