Podwójne świętowanie w Zielonej Górze

Piknik Europejski
Fot. M. Pych / lubuskie.pl
1 czerwca 2024 r. na zielonogórskim deptaku odbył się Piknik Funduszy Europejskich z okazji 20-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej. Wspólnie z Lubuszanami (i nie tylko) świętowaliśmy także Dzień Dziecka! Przez dwie ostatnie dekady ponad 20 miliardów złotych unijnego wsparcia dla naszego regionu to także projekty z myślą o najmłodszych.

Niekwestionowaną gwiazdą pikniku był… Duszek Lubuszek – i ten przechodzący się po zielonogórskim deptaku, i ten, który malowała na rękach dzieci artystka Sylwia Gromacka-Staśko. Duszek Lubuszek to także główny bohater książki Artura Andrusa, w której oprowadza dużych i małych Czytelników po lubuskich pałacach i zamkach. Żeby mieć takiego duszka na ręce trzeba było trochę postać w kolejce, ale na szczęście nikt nie narzekał.

Piękna pogoda i moc atrakcji na zielonogórskim deptaku sprawiły, że na pikniku były tłumy gości.  Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, nie nudziły się ani dzieci, ani dorośli. Najmłodsi mogli wziąć udział w warsztatach Lego, nauczyć się, jak udzielać pomocy…  na misiu, a także poćwiczyć zręczność, wykazać się kreatywnością, zrobić sobie tatuaż zmywalny albo wykręcić zdrowy sok na rowerze. Dzieci mogły także zwiedzić wnętrze karetki pogotowia na Strefie Zdrowia oraz zbadać wzrok i zęby. Dorośli ustawiali się po pomiary ciśnienia i cukru we krwi, zwłaszcza po skosztowaniu unijnego tortu.

– Sam fakt, że mogę wyjechać, most [graniczny]przejść bez kolejki, czuję się tam, jak u siebie – jest najważniejsze. Unia jest po prostu największym szczęściem. – wspominał jeden z uczestników pikniku, już pradziadek, którego spotkaliśmy na stoisku informacyjnym Interregu, dodając, że kiedyś jego dzieci, jadąc na święta, czekały 8 godzin na granicy w Świecku, to był horror.  A dzisiaj jest dumny, że jego wnuczka może w ramach Erasmusa zwiedzać świat: – Cieszę się bardzo, że się świętujemy, i obyśmy dożyli świętowania tego czasu za następne 20 lat.

O początkach współpracy międzynarodowej opowiadał także Radosław Brodzik, Dyrektor Biura Współpracy Zagranicznej: – Bardzo często mówi się, że województwo lubuskie to brama na Europę, jesteśmy przecież regionem, w którym było największe poparcie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.  Byliśmy też bardzo dobrze przygotowani do tego, żeby tutaj te fundusze wdrażać, bo przypomnę, że my uczyliśmy się jeszcze wcześniej, przed wstąpieniem Polski do UE. Tych wspólnych, transgranicznych projektów z naszymi partnerami z Niemiec było więcej,  a później, po 2004 roku, po wstąpieniu do unii, od razu przystąpiliśmy do tej perspektywy bardzo płynnie, bardzo dobrze wykorzystując te fundusze europejskie.  To przecież baseny, boiska, przedszkola, drogi;  to wspólna nauka robienia transgranicznych projektów razem i to jest najpiękniejsze dzisiaj, w tym pięknym dniu, że są tutaj dzieci. Bo to dla nich, te rzeczy robiliśmy. Myślę, że 20 lat Polski w UE to będzie taki czas, że nasze dzieci, kolejne pokolenia będą z tego korzystały – podkreślał dyrektor.

Z kolei nastoletnia Laura, która wygrała jeden z quizów dotyczących Unii Europejskiej, przyjechała na piknik specjalnie z rodziną… z Legnicy. Jej mama zapewniała, że ich rodzina na co dzień korzysta z dobrodziejstw, jaki podarowała nam UE: – Chociażby możliwość wyjazdów i kontaktów, otwarte granice są dla nas bardzo dużą wartością. Wiemy, że jesteśmy otwarci na świat – mówiła legniczanka.

Gośćmi Pikniku Funduszy Europejskich były posłanki: Elżbieta Anna Polak, Anita Kucharska-Dziedzic, Maja Nowak oraz radny województwa lubuskiego Tomasz Siemiński. Obecny był też wiceprezydent Zielonej Góry Marek Kamiński. Piknik Europejski był więc okazją do rozmów o przyszłości unii europejskiej w kontekście zbliżających się wyborów. Jak wytłumaczyć dzieciom, czym jest unia europejska? Żeby powiedzieli mamo, tato, idziemy głosować? – pytała Kaja Rostkowska z Lubuskiego Centrum Informacyjnego posłankę Elżbietę Annę Polak, która kandyduje do euro parlamentu. – Bardzo dobra jest rozmowa z dziećmi, bo dzieci mają duży wpływ na rodziców, wystarczy się rozejrzeć – impreza dla dzieci, a jak dużo przyciągnęła dorosłych, nie tylko rodziców i mam, ale są babcie, ciocie – wyliczała posłanka. – Warto z dziećmi rozmawiać, również o trudnych tematach. Wybory do europarlamentu to wcale nie jest polityka, to jest nasze życie – mówiła Elżbieta Anna Polak. – Unia Europejska to nasza ojczyzna, bo unia jest to Europa regionów.  Naszą małą ojczyzną jest Zielona Góra, bo to jest wspólnota samorządowa, ojczyzną jest nasz region lubuski. Jesteśmy z Polski, jesteśmy Polakami i Europejczykami.

Zapytana skąd pomysł, aby kandydować w wyborach do parlamentu europejskiego, przyznała: – To dobre miejsce, żeby o tym porozmawiać, bo dla mnie osobiście to była bardzo trudna decyzja, ponieważ przez wiele lat pracowałam w samorządzie, najbliżej ludzi. 15 lat w zarządzie województwa, 13 lat jako Marszalek. Zostałam posłanką zaledwie miesięcy temu, ale gdy poproszono mnie o kandydowanie do europarlamentu, nie wahałam się – właśnie dla dzieci.  Je też mam dzieci, mam wnuki,  Kajtka i Helenkę, i gdy widzę, jak trudne są czasy, jak jest niebezpiecznie, na naszej wschodniej granicy jest wojna, dlatego potrzebujemy silnej Europy.  Ja potrafię walczyć o dobro naszych dzieci, naszych wnuków, korzystałam z funduszy europejskich właśnie po to, żeby dzieciom żyło się tutaj w naszym regionie lepiej. To dzięki funduszom UE powstało tutaj Centrum Zdrowia Matki i Dziecka – podkreślała Elżbieta Anna Polak. – Unia to przede wszystkim wartości: to pokój,  to bezpieczeństwo, to jest nasza wspólnota, nasza integracja,  jak jesteśmy razem, jesteśmy silni i nikt na nas nie napadnie.

Posłanka porównywała unię do… podwórka. Gdy bawimy się na nim sami, to koledzy z sąsiedniego podwórka mogą być dla nas groźni, lecz gdy bawimy się z sąsiadami, kolegami z innego piętra – to sobie poradzimy.

Ramię w ramię, bo z jednego podwórka, chociaż każdy liczy na własne głosy, stanęli także inni lubuscy kandydaci do europarlamentu:

– My jako Polska 2050 nie idziemy do Europy, bo my w tej Europie już jesteśmy – podkreślała  posłanka Maja Nowak z Trzeciej Drogi. – Przede wszystkim zależy nam, aby głos Warszawy był w Brukseli równie dobrze słyszany, jak głos Berlina czy Paryża. Chcemy, żeby nasi europarlamentarzyści zadbali o to, żeby Polska była bezpieczna i żeby nasze sprawy były równie ważne i sprawiedliwe, jak największych graczy. Chcemy przywrócenia mądrego głosu Polski.

Tomasz Siemiński był bardziej pesymistycznie nastawiony: – Nie chciałbym, żeby te wybory do europarlamentu były naszymi ostatnimi wolnymi wyborami. Dużo jest w Europie tendencji, które niestety, jak wskazuje historia, prowadzą do konfrontacji, do niepotrzebnych starć i rywalizacji. – Poseł Polski 2050 podkreślał także, że ważne jest, aby wyborcy stawiali na ludzi, którzy wyznają prodemokratyczne wartości.

Marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński, zapraszając na sobotnie wydarzenie, podkreślał, że 20-lecie obecności Polski w UE to czas wielu projektów zrealizowanych również z myślą o najmłodszych Lubuszanach. – Dzięki unijnym funduszom powstało w Zielonej Górze nowoczesne Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Dzieci i młodzież mogą rozwijać swoje pasje i poznawać świat naszej kultury, odwiedzając Teatr Lalek przy Lubuskim Teatrze czy Centrum Kreatywnej Kultury. Wsparcie unijne to również programy stypendialne i wsparcie szkolnictwa – wyliczał marszałek.

Na gości pikniku czekały m.in.:

Strefa Zabawy – animacje cyrkowe, Lego, malowanie twarzy, tatuaże, bike bar, Duszek Lubuszek, animacje sportowe, żużlowiec Falubazu

Strefa Zdrowia – bezpłatne badania, dentobus, konsultacje lekarskie, porady dietetyczne, badanie wzroku (Departament Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego)

Strefa Informacyjna – rozmowy o przyszłości Unii Europejskiej, konkursy o tematyce unijnej, stoisko Sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w województwie lubuskim, stoisko Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr, wystawa „Lubuskie świętuje 20 lat w UE”, unijny tort „20 lat w UE” (Departament Instytucji Zarządzającej Urzędu Marszałkowskiego)

Strefa Eko – Zielonogórski Ośrodek Kultury, ZGrana Rodzina i partnerzy – muzyczna scena, animacje, warsztaty, klaunada

Piknik Funduszy Unijnych w Gorzowie Wlkp. – już 7 czerwca 2024 r.! Wstęp na wydarzenie jest wolny!

#FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE #UEdlaPL #EUREGIOPoland #FunduszeEuropejskiedlaLubuskiego #20latPolskiwUE

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content