Wielkopolski? Czy tylko Gorzów? Ruszyły spotkania konsultacyjne (ZDJĘCIA, WIDEO)

Jak będzie wyglądało skrócenie nazwy miasta? Ot choćby tak - zamalowywanie wałkiem... Na zdjęciu jeden z inicjatorów wniosku - Henryk Maciej Woźniak.
W Gorzowie Wlkp. odbyło się pierwsze spotkanie informacyjne w sprawie zmiany nazwy miasta. Organizatorzy chcieli pokazać temat w ujęciu historycznym, językoznawczym, socjologicznym i geograficznym. Podczas spotkania w auli gorzowskiej akademii dominował temat kosztów z tym związanych i ewentualnych następstw. Miasto uspokaja, że mieszkańcy nie odczują zmiany nazwy w swoich portfelach.

Było ciekawie, merytorycznie, momentami emocjonalnie. Tak można podsumować pierwsze spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami w tej sprawie. Pytania dotyczyły kontekstu historycznego, ewentualnych kosztów i zasadności zmiany nazwy miasta, czyli po prostu po co to robić i dlaczego teraz.

Urzędnicy podkreślali, że skrócenie nazwy miasta nie oznacza konieczności wymiany dokumentów.

Rozpoczęcie konsultacji w sprawie zmiany nazwy miasta z „Gorzów Wielkopolski” na „Gorzów” to wynik wniosku, który wpłynął do Prezydenta Miasta z komitetu obywatelskiego 31 października ubiegłego roku.

-Konsultacje społeczne w tak ważnej sprawie, jaką jest zmiana nazwy miasta, to wyjątkowe wydarzenie, dlatego zachęcamy do powszechnego w nim udziału. Zaplanowaliśmy szereg narzędzi, z których można skorzystać, aby wyrazić swoją opinię. Jest to proces zainicjowany przez samych mieszkańców, którzy powołali Komitet Obywatelski i jesienią ubiegłego roku złożyli wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych ws. zmiany nazwy miasta na Gorzów. Natomiast w listopadzie ubiegłego roku Prezydent Miasta podjął decyzję o ich przeprowadzeniu, w wyniku czego rozpoczynamy dialog z mieszkańcami – mówi Anna Bonus Mackiewicz, dyrektor Biura Konsultacji Społecznych i Rewitalizacji Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp.

Celem konsultacji społecznych i zaplanowanych w ich ramach działań jest, co oczywiste, zebranie opinii oraz uzyskanie stanowiska mieszkańców w sprawie zmiany nazwy miasta, a także włączenie ich do dialogu i zaprezentowanie szerszego kontekstu omawianego zagadnienia.

-Chcemy zaprezentować mieszkańcom szersze spojrzenie na temat nazwy miasta. Pokazać temat w ujęciu historycznym, językoznawczym, socjologicznym, geograficznym. Dlatego też podjęliśmy współpracę z zespołem ekspertów, który odpowiada za merytoryczne treści w tym zakresie. W jego skład wchodzi kadra naukowa Akademii im. Jakuba z Paradyża: prof. Elżbieta Skorupska – Raczyńska, prof. Przemysław Słowiński, prof. Arkadiusz Wołoszyn oraz dr Łukasz Budzyński- mówi wiceprezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Szymankiewicz.

Formy przeprowadzenia konsultacji:

  • zbieranie uwag i opinii na formularzach od 3.06. do 2.08.
  • ankieta 19.07. do 2.08.,
  • spotkania informacyjne.

Harmonogram spotkań w sprawie zmiany nazwy miasta z Gorzów Wielkopolski na Gorzów

20 czerwca godz. 17 – sala sesyjna Urzędu Miasta przy ul. Sikorskiego 4

25 czerwca godz. 17 – sala konferencyjna w Szkole Podstawowej nr 20 przy ul. Szarych Szeregów 7

Kiedy będzie mogła zostać zmieniona nazwa miasta?

Procedura zmiany nazwy miasta wygląda następująco – wniosek komitetu obywatelskiego, konsultacje społeczne, uchwała Rady Miasta Gorzowa, opinia wojewody oraz decyzja ministra.

Przeprowadzenie konsultacji społecznych od czerwca do sierpnia 2024 roku sprawi, że decyzja komisji nazewnictwa przy MSWiA w sprawie zmiany nazwy miasta mogłaby zapaść dopiero w 2025 roku. Tym samym nowa nazwa miasta, czyli Gorzów obowiązywałaby wówczas od 1 stycznia 2026 roku.

Zdjęcia Marta Czernicka LCI

Zdjęcie tytułowe: Urząd Miasta Gorzowa Wlkp.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content