Współpraca w partnerstwie popłaca: blisko 45 mln euro na samorządowe projekty! (WIDEO)

Intencją Zarządu Województwa Lubuskiego jest partnerskie podejście do realizacji projektów. Wsparcie samorządów mniejszych i większych, bogatszych i niezamożnych, silniejszych i słabszych. Kwota bazowa to 185 euro na jednego mieszkańca. fot. T. Browarczyk

Te ogromne pieniądze trafią do lokalnych samorządów w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Otrzyma je ZIT Zielonogórsko-Nowosolski na wykonanie 31 projektów. Pieniądze pochodzą z programu “Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027”. – To z pewnością nie wszystkie pieniądze, jakie chcemy przekazać samorządom – zapewnia marszałek Marcin Jabłoński.

– Projekty mogą być realizowane praktycznie od dziś. Mieszkańcy szybko powinni zobaczyć pierwsze efekty. To różnego rodzaju programy edukacyjne, budowa ścieżek rowerowych, adaptacje przestrzeni miejskich i wiele innych zadań – wymienia Marcin Jabłoński, który we wtorek 16 lipca, w urzędzie marszałkowskim, podpisał symboliczną współpracę z samorządami wchodzącymi w skład ZIT Zielonogórsko-Nowosolskiego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, czyli Zieloną Górą, miastem Nowa Sól, Sulechowem, Świdnicą, Czerwieńskiem, Nowogrodem Bobrzańskim, Zaborem i Otyniem. Podobna uroczystość odbędzie się niebawem w północnej części regionu.

Co zrealizujemy za 45 mln euro?

Podobnie jak inne samorządy, Świdnica przeznaczy pozyskane pieniądze przede wszystkim na rozbudowę ścieżek rowerowych. – Pozwoli to nam połączyć naszą gminę z Zieloną Górą – podkreśla wójt Izabela Mazurkiewicz-Kąkol i dodaje, że środki z ZIT to przede wszystkim rozwój. – To też inwestycje w kapitał ludzki, czyli szkoły, uczniów i nauczycieli. To są środki potrzebne do tego, aby właśnie to nowe pokolenie wzmacniać potencjałem osobowym, wiedzą, która dzisiaj jest niezbędna – mówi.

Tropem ścieżek rowerowych poszedł też Zabór. – Powstanie trasa z Droszkowa do Zielonej Góry. To inwestycja bardzo potrzebna ze względu na bezpieczeństwo. Współpraca przy ZIT-ach jest szczególna i cieszę się, że idziemy w tym kierunku, bo wspólnie możemy budować naszą lokalną społeczność i integrować się – dodaje wójt Zaboru Robert Sidoruk.

Nowa Sól oraz Zielona Góra, oprócz rozbudowy ścieżek rowerowych, pieniądze przeznaczą na adaptację przestrzeni w parkach: w Nadodrzańskim Parku Rekreacyjnym oraz Tysiąclecia. – Te dwadzieścia lat w Unii Europejskiej powoduje jedną rzecz, że mamy przekonanie do unijnych funduszy, a także doświadczenie w realizacji projektów i wiem, że w roku 2030 po prostu osiągniemy swój cel – podkreśla prezydent Nowej Soli Beata Kulczycka.

Wspólna praca to sukces 

Włodarze miast i gmin obecni na uroczystości dziękowali za konstruktywny dialog i współpracę w trakcie negocjacji, co dobrze wróży na przyszłość. – Projekt Lubuskie Trójmiasto, Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, to jest pewien horyzont i olbrzymi potencjał. To nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim perspektywa rozwoju i wspólnota, umiejętność porozumienia się, odpowiedzialność w budowaniu relacji. Mówimy tutaj o objęciu projektem ponad 240 tysięcy mieszkańców. To perspektywiczny projekt dla południowej części województwa lubuskiego. I to nie tylko infrastruktura, nie tylko inwestycje „twarde”, ale przede wszystkim projekty „miękkie”, społeczne, otwierające nowe szanse – zauważa prezydent Zielonej Góry Marcin Pabierowski.

Lista 31 projektów dla ZIT Zielonogórsko-Nowosolskiego to zbiorowy wysiłek wszystkich samorządowców, również Lubuskiego Trójmiasta i samorządu regionu. Pierwsze dyskusje nad realizacją ZIT rozpoczynały się, gdy stery w wielu miastach trzymali inni włodarze. Bywały spory, różne punkty widzenia, i nie wszyscy zainteresowani byli osiągnięciem zdrowego kompromisu. – Dziś, ta zasadnicza zmiana wynika przede wszystkim ze zmiany relacji z Zieloną Górą, która jest naturalnym liderem ze względu na to, że to jedna ze stolic naszego województwa. Z obecnym prezydentem wreszcie możemy w sposób partnerski, poważny i odpowiedzialny dyskutować o ważnych sprawach, które mogą decydować o tym, jak szybko, jak dynamicznie będzie się rozwijać Lubuskie – dziękuje M. Pabierowskiemu marszałek Jabłoński.

Tomasz Winiecki, prezes Lubuskiego Trójmiasta, które pełni funkcję lidera ZIT-u, podkreślił też niemałą rolę pracowników Departamentu Instytucji Zarządzającej w urzędzie marszałkowskim. – To państwo najlepiej wiedzą, ile kosztowało nas podpisanie tego porozumienia. Dzięki temu możemy dzisiaj stanąć i powiedzieć, że Lubuskie Trójmiasto jest gotowe do realizacji zadań – podkreśla i dodaje, że Unia Europejska to ogromna wartość, bo to największy obszar wolności gospodarczych i obywatelskich na świecie. – Unia Europejska daje nam instrument – bezzwrotny pieniądz inwestycyjny, który jak najszybciej będziemy inwestować z jednej strony w infrastrukturę, z drugiej strony w człowieka. Wszystkie projekty zrealizujemy rzetelnie, starannie, wspólnie i w porozumieniu z Instytucją Zarządzającą. Wierzę w to, że jak najszybciej zobaczą państwo efekty, że te 31 projektów będzie jak najlepiej zrealizowanych na pożytek naszych małych ojczyzn i chlubę całego województwa – obiecuje Winiecki.

fot. Tomasz Browarczyk

Tomasz Winiecki, prezes Lubuskiego Trójmiasta, które pełni funkcję lidera ZIT-u.

fot. Tomasz Browarczyk

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content