Gorzów Wlkp. stawia na innowacje i sięga po unijne środki (ZDJĘCIA)

Gorzowski Ośrodek Technologiczny ma zamiar utworzyć Gorzowskie Centrum Innowacji. Ma być to odpowiedź na potrzeby regionu w zakresie rozwoju nowoczesnych technologii. Nowy obiekt stanowiłoby ofertę dla dzieci, młodzieży, studentów i przedsiębiorców. W ramach inwestycji powstałoby m.in. Centrum Badawczo – Technologiczne. 25 lipca w siedzibie ośrodka odbyło się spotkanie robocze zarządu GOT i władz miasta Gorzowa Wlkp. z marszałkiem województwa lubuskiego Marcinem Jabłońskim dotyczące możliwości realizacji projektu m.in. w ramach programu Fundusze Europejskie Województwa Lubuskiego 2021 – 2027. Spotkanie dotyczyło także realizacji innych projektów miejskich w nowej perspektywie finansowej.

Gorzowski Ośrodek Technologiczny działa już w nowym obiekcie przy ulicy Targowej w Gorzowie Wlkp. Remont pomieszczeń był możliwy dzięki środkom europejskim. Przebudowa obiekt trwała dwa lata i kosztowała ponad 14 mln zł. W ośrodku mieści się m.in. inkubator przedsiębiorczości, w którym działa 41 podmiotów, jest też Wydział Obsługi Inwestora i Biznesu gorzowskiego magistratu. GOT prowadzi też Klub Młodego Wynalazcy i laboratorium w Stanowicach.

Plany są ambitne

W ramach rozbudowy GOT powstałyby trzy nowe bloki: Blok 1 Klub Młodego Wynalazcy (m.in. prototypowanie i druk 3D, automatyka i robotyka, ekologia, zdrowie i ratownictwo medyczne, bus innowacji), Blok 2 Let’s create (strefa start’up, strefa filmowa, strefa gier, strefa warsztatów nowych technogii, strefa tworzenia mediów), Blok 3 Centrum technologiczne (m.in. strefy: Data Center i bezpieczeństwa danych, robotyczna, alternatywnych źródeł energii, zastosowania sztucznej inteligencji).

To wiązałoby się z nowymi inwestycjami ( w tym budową nowych obiektów za kilkadziesiąt milionów złotych). O szansach na realizację projektów GOT prezes Jacek Gumowski, wiceprezes Aleksandra Radomska – Zalas wraz z prezydentem Gorzowa Wlkp. Jackiem Wójcickim, wiceprezydent Izabelą Piotrowicz i przewodniczącym Rady Miasta Gorzowa Wlkp. Robertem Surowcem, rozmawiali z marszałkiem województwa lubuskiego Marcinem Jabłońskim. Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego reprezentowali: Sylwia Pędzińska, dyrektor Instytucji Zarządzającej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, Jarosław Kaszkowiak, z-ca dyrektora Departamentu EFS Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego oraz Daniel Rogulski, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych UMWL.

-Gorzowski Ośrodek Technologiczny to niezwykle ciekawe i wartościowe miejsce, jestem tu po raz kolejny i za każdym razem dowiaduję się o nowych projektach i dokonaniach ośrodka. To miejsce tętni życiem, jest pełne młodych przedsiębiorców, często gości dzieci na różnego rodzaju warsztatach. Chcemy pomóc ośrodkowi rozwinąć skrzydła. Zarząd ma bardzo interesującą koncepcję dotyczącą edukacji dzieci i młodzieży oraz wspierania wszystkiego tego, co wiąże z nowoczesnymi technologiami i wspieraniem biznesu. Nawiązaliśmy współpracę, która będzie skutkowała konkretnymi rozwiązaniami. Mam nadzieje, że co najmniej część z tych projektów zostanie zrealizowana – podkreślił marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.

Jacek Gumowski, prezes GOT – Mamy bardzo szerokie plany i chcielibyśmy je wdrożyć jak najszybciej, widzimy, jak rozwija się inkubator przedsiębiorczości, w którym już teraz działa 41 podmiotów. Przedsiębiorcy coraz częściej pytają o możliwość wykonywania badań, czy zlecenie usług w Gorzowie Wlkp. Działamy w zakresie rozwoju oferty nowoczesnych technologii dla biznesu.

Czym skorupka za młodu nasiąknie

Aleksandra Radomska – Zalas nie kryje, że jej priorytetem jest stworzenie oferty nauki poprzez warsztaty dla dzieci i młodzieży. – Chcemy ich w ten sposób zaktywizować. Bardzo dobrym odbiorem cieszyły się ostatnie warsztaty coworkingowe dla młodzieży w Gorzowie Wlkp. ponad 2 tysiące uczniów, którzy sami wskazywali nam, co ich interesuje i formę dotarcia – podkreśla wiceprezes GOT. – Gorzowskie Centrum Innowacji obejmowałoby trzy najważniejsze dla nas grupy, czyli dzieci; młodzież, która nie jest zbyt dobrze zagospodarowana w mieście i nie ma swojego miejsca na realizację pasji, chcemy stworzyć dla nich centrum kreatywne i psychologiczne w formie mentoringu – wymienia. – Najważniejszy obszar to przemysł, czyli laboratorium badawczo-technologiczne, gdzie można by było prototypować, tworzyć. Takim głównym punktem będzie informatyzacja i cyfryzacja, czyli coś, czego w naszym regionie bardzo brakuje.

Spotkanie dotyczyło możliwości pozyskania środków europejskich na inwestycje realizowane w mieście. Przygotowujemy m.in. projekty dotyczące rozbudowy Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego, ale także wiele innych z programu regionalnego, jak np. projekty w niskoemisyjny transport, rewitalizację czy w oparciu o środki z KPO. Mamy nadzieję na dobrą współpracę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego – mówił Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa Wlkp.

Podczas spotkania poruszono także m.in. kwestię dofinansowania do działalności Areny Gorzów oraz możliwości wsprcia projektów miasta Gorzowa Wlkp., które będą złożone w ramach nowej perspektywy finansowej.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content