Ostatni dzwonek by oddać głos ws. zmiany nazwy miasta Gorzowa Wielkopolskiego (WIDEO)

centrum Gorzowa Wlkp.
Mieszkańcy mogą oddać swój głos do 2 sierpnia.
2 sierpnia zakończy się proces konsultacji z mieszkańcami miasta dotyczące tego, czy chcą, by skrócić nazwę miasta na Gorzów, czy zostawić Gorzów Wielkopolski. Potem miejscy urzędnicy zajmą się raportem w tej sprawie. Trafi on pod obrady radnych. Ostateczną decyzje podejmuje minister właściwy ds. administracji. O procesie konsultacji, o tym, na jakim jesteśmy etapie i o kwestiach organizacyjnych rozmawiamy z Anną Bonus – Mackiewicz, dyrektor Biura Konsultacji Społecznych i Rewitalizacji Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp.

Konsultacje społeczne ws. zmiany nazwy miasta to proces zainicjowany przez mieszkańców, którzy powołali Komitet Obywatelski i jesienią 2023 roku złożyli w tej sprawie wniosek. W listopadzie ubiegłego roku Prezydent Miasta podjął decyzję o ich przeprowadzeniu.


Mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego mogą oddawać swój głos w formie papierowej oraz w internecie. – W raporcie z konsultacji będą uwzględnione jedynie głosy oddane w tej właśnie ankiecie. – przypomina Anna Bonus – Mackiewicz, dyrektor Biura Konsultacji Społecznych i Rewitalizacji Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp.

-Zakończyliśmy już etap spotkań z mieszkańcami. Łącznie we wszystkich trzech spotkaniach wzięło udział ponad 200 osób. Zaangażowanie gorzowian podczas spotkań i dyskusji świadczy o tym, że jest to temat ważny. Spotkania były okazją do zaprezentowania tematu z różnych perspektyw, ale i przede wszystkim do wymiany opinii między mieszkańcami. W rozmowach na forum publicznym wzięli udział zarówno zwolennicy zmiany nazwy jak i osoby, które chciałby pozostać przy nazwie dotychczasowej. Uczestnicy spotkań zadawali też pytania do władz miasta, które w ramach podsumowania tego etapu zebraliśmy w formie „Pytań i odpowiedzi” – dodaje dyrektorka.


Sprawa zmiany nazwy miasta wzbudziła bardzo wiele emocji wśród internautów w sieci. Temat wzbudził wiele emocji i dyskusji w internecie.


Kto decyduje?


-Po zakończeniu zbierania uwag mamy 30 dni na przygotowanie raportu z konsultacji. Rada Miasta przekazuje wniosek dalej do administracji rządowej. Zatem od wyniku głosowania zależy, czy ten wniosek będzie procedowany w Warszawie. Raport będzie gotowy najprawdopodobniej na początku września – mówi Anna Bonus – Mackiewicz.


Procedura zmiany nazwy miasta jest opisana w ustawie o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych (Dz. U. 2015 poz. 1083 Ustawa z dnia 29 sierpnia 2003 r.). Nadawanie nazw miejscowościom jest kompetencją ministra właściwego ds. administracji. O ewentualną zmianę nazwy może zawnioskować do ministra Rada Miasta, podejmując stosowną uchwałę. Zanim to nastąpi, Urząd Miasta przeprowadza konsultacje społeczne z mieszkańcami, a zebrane opinie przedstawi w raporcie z wynikami konsultacji. Oznacza to, że ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. W przypadku podjęcia przez radnych wniosku o zmianę oraz pozytywnej decyzji ministra zmiana będzie możliwa od 1 stycznia 2026 r.

Dlaczego nie referendum?

Referendum nie jest właściwym narzędziem w tym przypadku. Zgodnie z ustawą o referendum lokalnym może zostać ono przeprowadzone w sprawie dotyczącej wspólnoty lokalnej, jeśli mieści się ona zakresie zadań i kompetencji organów danej jednostki. Natomiast nadawanie nazw miejscowościom jest kompetencją ministra właściwego ds. administracji.

Ponadto, zgodnie z ustawą o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych do wniosku o zmianę nazwy miasta kierowanego do ministra właściwego ds. administracji należy dołączyć omówienie wyników konsultacji społecznych, dlatego muszą one zostać przeprowadzone.

Z przeprowadzenia konsultacji społecznych wynikają także dodatkowe korzyści. W referendum mogą wziąć udział jedynie osoby pełnoletnie. Natomiast w przypadku konsultacji wachlarz ten jest szerszy – może wziąć w nich udział każdy mieszkaniec Gorzowa Wielkopolskiego.
Temat zmiany nazwy miasta pojawia się w dyskusji publicznej już od kilkudziesięciu lat. Do tej pory miało miejsce kilka nieformalnych inicjatyw związanych z tym zagadnieniem. Natomiast obecne konsultacje społeczne są pierwszym, podejmowanym w ramach obowiązującej procedury, formalnym krokiem w tej sprawie.

Ankieta do pobrania na stronie www.gorzow.pl

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content