Jak podejść do sprawy rządowego referendum, jeśli nie chcemy brać w nim udziału? (WIDEO)

Działacze Koalicji Obywatelskiej i Młodzi Demokraci podpowiadali dziś, jak się zachować podczas wyborów parlamentarnych jeśli chodzi o referendum, które przeprowadza PiS przy okazji wyborów. Czy pobierać kartę, jeśli nie chcemy brać w nim udziału? O tym wszystkim mówili podczas konferencji prasowej W Gorzowie Wlkp.

Referendum 2023 odbędzie się razem z wyborami do Sejmu i Senatu, a więc 15 października w niedzielę. Jak głosować, aby oddać ważny głos? Kiedy głosy będą nieważne? Co zrobić, jeśli nie chcemy wziąć udziału w referendum?

Głosowanie w referendum odbędzie się w tych samych lokalach wyborczych, co głosowanie w wyborach do parlamentu. Wybory 2023 oraz referendum będą obsługiwać te same obwodowe komisje wyborcze. Organizacją i przeprowadzeniem referendum zajmuje się Państwowa Komisja Wyborcza.

Każdy wyborca będzie mógł otrzymać trzy karty do głosowania. Karty te nie będą spięte, ani w żaden sposób złączone. Są to:


karta do Sejmu
karta do Senatu
karta referendalna

Wybory i referendum odbędą się przy użyciu jednej urny wyborczej. Oznacza to, że do tej samej urny wrzucimy zarówno karty do głosowania w wyborach, jak i karty do głosowania w referendum.

Udział w referendum 2023 (jak i w wyborach) jest dobrowolny i nikt nie może być zmuszony do głosowania w nim.

    -Jeśli nie chcemy brać udziału w referendum, to najlepiej jest w ogóle nie pobierać karty referendalnej. Następnie należy upewnić się, że zostało to odnotowane przez komisję w spisie wyborców.Jeżeli komisja wyda nam już kartę referendalną, pomimo prośby o to, żeby jej nie dawać, to mamy prawo ją zwrócić. Wtedy warto upewnić się, że zostało to odnotowane przez komisję - mówili dziś działacze Koalicji Obywatelskiej i Młodzie Demokraci z Gorzowa Wlkp.

 

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content