Niebieska skrzyneczka zdrowia psychicznego na pomoc dzieciom i młodzieży (ZDJĘCIA)

Konferencja dotycząca projektu "Niebieska Skrzyneczka"
Konferencja dotycząca projektu "Niebieska Skrzyneczka"
Niebieskie skrzyneczki to bezpieczne miejsca w szkołach, do których uczniowie będą mogli wrzucać anonimowe wiadomości z prośbą o wsparcie lub informacje o problemach swoich koleżanek i kolegów. Pilotażowy projekt zaprezentowała w podczas wizyty w Gorzowie Wlkp. wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska.

Dane z 2023 roku mówią o 2139 próbach samobójczych, 146 z nich zakończyło się śmiercią. 238 dni – tyle wynosi średni czas oczekiwania na konsultacje u psychiatry dziecięcego w ramach NFZ, 1 psychiatra przypada na 12400 dzieci.

– Projekt Niebieska skrzyneczka powstał w odpowiedzi na alarmujące statystyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Polsce. Ta skrzyneczka daje przestrzeń, aby pomagać swoim rówieśnikom. Pomysłodawcy, młodzież wie najlepiej co dzieje się w szkołach, z jakimi problemami borykają się młodzi ludzie – mówiła na spotkaniu Monika Wielichowska, wicemarszałkini Sejmu RP.

Wiadomości z takich niebieskich skrzynek mają być regularnie odbierane przez wyznaczonych opiekunów projektu, jak psycholodzy szkolni, którzy podejmują odpowiednie kroki, aby zapewnić szybką pomoc potrzebującym.

Patronat nad przedsięwzięciem objął Mariusz Biniewski, lubuski kurator oświaty. – Młodym ludziom trudno jest mówić o stanach emocjonalnych. Nie każdy ma odwagę mówić o swoich sprawach, o samopoczuciu i problemach. Dlatego taki sposób komunikacji jest naprawdę dobry, aby odkryć problemy młodzieży i aby zacząć o nich rozmawiać. Kurator chce przeprowadzić pilotaż projektu w gorzowskich szkołach.

Wojewoda lubuski, Marek Cebula, który właśnie powołał interdyscyplinarny Zespół ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, w pełni poparł ten projekt. – Ta skrzyneczka otwiera drogę do kontaktu, który czasem może być ratunkiem przed utratą zdrowia, a czasem i życia młodej osoby – zauważył wojewoda.

Chcemy, aby takie skrzyneczki pojawiły się w gorzowskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, ale również w placówkach opiekuńczo–wychowawczych. Ten pilotażowy projekt doskonale wpisuje się w działania miasta dotyczące poprawy jakości pomocy psychiatrycznej młodych ludzi w Gorzowie – potwierdziła wiceprezydent Małgorzata Domagała.

Pomysł bardzo spodobał się radnej miasta Gorzowa Marcie Krupie, która jest prezeską fundacji Today Tomorrow Together zajmującej się problemami zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. – To często przyjaciele i szkoła pokazują największe wsparcie dla młodego człowieka. To młody człowiek wyciąga rękę często do swojego rówieśnika jako ten pierwszy. Wszyscy mogą na tym skorzystać najpierw dzieci, potem rodzice i nauczyciele – mówiła radna.

Pomysł powstał całkowicie oddolnie, z inicjatywy samych młodych ludzi, co idealnie wpisuje się w ideę samorządności. Niebieskie Skrzyneczki Zdrowia Psychicznego to szansa na pomoc, wsparcie.

Pilotowała go posłanka Koalicji Obywatelskiej Krystyna Sibińska wraz z wiceprezydent miasta Izabelą Piotrowicz i przewodniczącym Rady Miasta Gorzowa Wlkp. Robertem Surowcem. Szczegóły przedstawiono podczas konferencji prasowej, w której udział wziął wojewoda lubuski Marek Cebula, lubuski kurator oświaty Mariusz Biniewski, wiceprezydent Małgorzata Domagała, radni koalicji w mieście z klubów Platformy Obywatelskiej oraz klubu Kocham Gorzów. Słowem, w sprawie psychiatrii dzieci i młodzieży wszystkie ręce na pokład.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content