Premiera!”Gusła” w reżyserii Grzegorza Brala w Lubuskim Teatrze

W ramach kolejnych odsłon jubileuszu Lubuski Teatr zaprasza na spektakl-obrzęd w reżyserii Grzegorza Brala,twórcy Teatru Pieśń Kozła.

Spektakl „Gusła”, który powstał na podstawie II i fragmentów IV części „Dziadów” Adama Mickiewicza, to sceniczna wersja projektu Gusła – Plenerowe Rytuały Teatralne, realizowanego w ramach Przestrzeni Sztuki ze środków MKiDN. Warsztaty, które odbywały się na terenie lubuskich wsi, pozwoliły twórcom spektaklu na stworzenie niezwykłego obrzędu, wyrosłego z źródeł, z tradycji i wierzeń, zapisanego w pamięci emocjonalnej starszych pokoleń. Powstało widowisko obrzędowe, rytuał – w którym główne role grają także niesamowite kostiumy zaprojektowane przez Adama Łuckiego, światła w reżyserii Piotra Pawlika oraz śpiew (chóry) i muzyka grana na żywo przez Daniela Grupę.

Powrót do źródeł

Reżyser Grzegorz Bral stworzył spektakl z jednej strony wierny literackiemu pierwowzorowi, z drugiej – inspirowany warsztatami i spotkaniami z wiejską publicznością, gdzie najważniejsza jest prostota przekazu. Uniwersalność i obrzędowy charakter “Guseł” podkreślają kostiumy autorstwa Adama Łuckiego – wielowymiarowe, grające ciężarem faktury materiału, jak z pogranicza baśni i prasłowiańskiego obrzędu. W swoistą liturgię spektaklu wpisana jest muzyka, pogłębiająca rytualny i uniwersalny charakter opowieści.

Przestrzeń sztuki

Spektakl „Gusła” powstał na podstawie II i fragmentów IV części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Światowej sławy reżyser Grzegorz Bral, twórca Teatru Pieśń Kozła, przełożył romantyczne arcydzieło klasyki polskiej na przejmujący, głęboko emocjonalny język teatru. „Gusła” wyrosłe z rytuału ku czci zmarłych dotykają tematu nie tylko żałoby i straty bliskiego człowieka, ale i ówczesnego kraju, wielkich ideałów. W pełni muzyczny spektakl z niebywałymi kostiumami Adama Łuckiego ściska za gardło i pomaga pojąć głęboki sens słów Mickiewicza (materiał ze strony Lubuskiego Teatru).

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content