Wielka Orkiestra pięknie nam zagrała. 136 mln – kolejny rekord pobity

Na licytację trafiły m.in. chlebki z Ochli . fot. lubuskie.pl
Już po raz 30. w Polsce i za granicą zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i po raz 30. tradycyjnie o godz. 20 zostało wysłane “światełko do nieba”. W tym roku do północy z niedzieli na poniedziałek Orkiestra zebrała ponad 136 mln zł. Tym razem w roli głównej okulistyka dziecięca.

210 813 830 złotych. Tyle udało się zebrać podczas 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To ponad 24 miliony złotych więcej niż w poprzednim roku. Zgromadzone pieniądze pozwoliły na kupno urządzeń dla oddziałów dziecięcej laryngologii i diagnostyki głowy. W tym roku padł kolejny rekord – na starcie zbiórki zebrano ponad 136 mln zł

W rytmie pomocy

– W najbardziej otwartym i tolerancyjnym regionie w Polsce – regionie lubuskim – gramy razem już wielu lat.  I będziemy „grać” do końca świata i jeden dzień dłużej – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 30. Finał odbędzie się pod hasłem „Przejrzyj na oczy”, a zbiórka będzie prowadzona pod kątem okulistyki dziecięcej. Za zebraną darowiznę, fundacja Jurka Owsiaka zakupi między innymi: angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka – najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci oftalmoskopy do badania dna oka lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka, tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki), synoptofory do pomiaru kąta zeza, urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń, tomografia dna oka, mikroskopy, stoły operacyjne,

Ciepłe dary

Samorząd województwa już wsparł tegoroczny finał. Oto sztab WOŚP przy Strzeleckim Ośrodku Kultury w Strzelcach Krajeńskich otrzymał 6 150 zł oraz materiały promocyjne na licytację. Podobne kwoty trafiły do sztabu Klubu „U Szefa” w Gorzowie Wlkp. (8 000) oraz do sztabu żagańskiego (2 460). Przekazano również na licytację materiały promocyjne do sztabów w Nowej Soli, Niedoradzu, Osiecznicy, Łagów Lubuski… We wsparcie zaangażowały się również inne jednostki podległe samorządowi. W Orkiestrze tradycyjnie zagra sama pani marszałek – na licytację trafiła własnoręcznie wykonana, „marszałkowska” czapka.

Tutaj możesz już licytować ten wyjątkowy przedmiot https://allegro.pl/oferta/czapka-od-marszalek-elzbiety-anny-polak

Licytacja trwa do soboty 5 lutego 2022, do godz. 11:22.

W ciągu 29. finałów WOŚP Orkiestra zebrała i wydała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,5 mld PLN  i kupiła ponad 67 300 medycznych urządzeń. Dobro wraca i to w jak najbardziej wymiernej postaci. W Lubuskiem na każdym kroku znajdziemy wyposażenie medyczne z naklejonymi charakterystycznymi serduszkami.

– Fundacja WOŚP od lat wspiera szpital i nie jest to pomoc symboliczna – mówi Robert Surowiec, wiceprezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.- Dzięki orkiestrze mamy sprzęt tej klasy co rezonans magnetyczny czy aparat RTG z ramieniem C, a to tylko początek długiej listy. WOŚP wsparła nawet naszą walkę z pandemią, przekazując łóżka covidowe. Serdecznie dziękujemy za to, co do tej pory. Prosimy o więcej i zawsze chętnie będziemy angażowali się w finały WOŚP. Do końca świata i o jeden dzień dłużej.

Przez lata Orkiestra w muzycznym wydaniu grała w Kostrzynie

Gdyby nie Orkiestra…

Pomoc WOŚP dla Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze datuje się już od pierwszych edycji Orkiestry i trwa już trzecią dekadę. Jak wyliczał dr Jan Nowak, ówczesny szef chirurgii dziecięcej i urologii, Jurek Owsiak „włożył” w zielonogórski szpital kilkadziesiąt milionów złotych.

– Dostawaliśmy wszystko, od respiratorów po łóżka, lasery, całe kolumny operacyjne – mówił w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” ówczesny szef chirurgii dziecięcej i urologii.

Dzięki wsparciu WOŚP już od 2002 r. możliwa jest na przykład realizacja programu powszechnych przesiewowych badań słuchu. W ubiegłym roku Fundacja wsparła Kliniczny Oddział Neonatologii kolejnymi aparatami pozwalającymi na badanie słuchu wcześniaków. Od 2019 r. szpital prowadzi również leczenie retinopatii wcześniaków. Jest to możliwe dzięki specjalistycznym urządzeniom wartości 600 tys. zł przekazanym przez WOŚP. W ubiegłym roku Orkiestra hojnie wsparła Kliniczny Oddział Chirurgii i Urologii Dziecięcej.

Ciąg dalszy nastąpi

W ramach 28 Finału WOŚP otrzymaliśmy sporo potrzebnego sprzętu  lista sprzętu, który w większości jest regularnie używany, a docelowo trafi do Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, gdzie obecnie funkcjonuje Szpital Tymczasowy, jest naprawdę długa – dodaje Marcin Polok, kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej Szpitala Uniwersyteckiego. Darowiznę stanowi wysokiej klasy sprzęt, dzięki któremu możemy leczyć naszych pacjentów na najwyższym, światowym poziomie. Bez pomocy WOŚP trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie większości, jak nie wszystkich szpitali dziecięcych w Polsce. Jako podziękowanie w ramach 30 Finału WOŚP, w ramach tzw. Białej Niedzieli dnia 30 stycznia 2022 roku będziemy bez skierowania konsultować pacjentów pediatrycznych w CZMiD w Zielonej Górze.

Pieniądze z charakterystycznych skarbonek to także fundusze „szybkiego reagowania”. Na walkę z pandemią Fundacja WOŚP przekazała 70 mln zł.  Pieniądze te uruchomiono natychmiast. Jeszcze wiosną kupiono 34 respiratory i 3 mln maseczek trójwarstwowych. II etap walki z pandemią to już zakup urządzeń medycznych. Kupiono 1 340 łóżek oiomowych dla 90 miast. Cały czas są dowożone do szpitali. Kupiliśmy też 246 kardiomonitorów, 84 respiratory, urządzenia dla laboratoriów…

WOŚP
Rok 2018
Do końca świata…

I wiadomość z ostatniej chwili. Fundacja kupiła sprzęt, który pomoże w pracy medyków. Wyposażenie za 9 217 450 złotych trafi do 212 specjalistycznych zespołów jeżdżących w 89 stacjach pogotowia w całej Polsce. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wytypowała w naszym regionie stacje pogotowia w sześciu miastach. Nowoczesny sprzęt trafi do medyków z Gorzowa Wielkopolskiego, Żar, Żagania, Kostrzyna nad Odrą, Świebodzina oraz Międzyrzecza.

A co właściwie otrzymają zespoły pogotowia? Pierwszym z nich jest urządzenie LUCAS do kompresji klatki piersiowej. Sprzęt w trakcie reanimacji jako tzw. kolejny członek zespołu wykonuje wysokiej jakości uciśnięcia, co pozwala ratownikom bezpośrednio skupić się na wykonywaniu innych medycznych czynności ratunkowych.

Niech gra muzyka, a w tej Orkiestrze zagrać możemy wszyscy

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content