Siedziba kultury po nowemu. W willi… wanna po przemysłowcu

24 lutego 2022 oficjalne otwarcie Centrum Kultury Kreatywnej, czyli zupełnie nowej części Regionalnego Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze. Tymczasem zajrzyjmy do wcześniej odnowionej siedziby instytucji w zabytkowej willi Suckera.

Dzięki wielkiemu wysiłkowi samorządu województwa lubuskiego i wsparciu z Unii Europejskiej (projekt dofinansowano ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego) siedziba Regionalnego Centrum Animacji Kultury przy ul. Sienkiewicza w Zielonej Górze zmieniła się nie do poznania. Zabytkowa willa przeszła gruntowny remont, a obok wyrosło nowoczesne Centrum Kultury Kreatywnej, które zostanie oficjalnie otwarte 24 lutego 2022 roku.

Tak wygląda słynna wanna fabrykanta
Dobry czas dla kultury

 – Te kilka lat to dobry czas dla lubuskiej kultury – mówi marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak, wskazując na szereg inwestycji z unijnym wsparciem, prowadzonych lub już ukończonych w podległych Województwu Lubuskiemu instytucjach kultury.

 Tymczasem zajrzyjmy do wyremontowanej wcześniej zabytkowej willi, która od dekad służy lubuskiej kulturze. – Przebudowa i remont budynku willowego to działanie, które przywróci świetność jednej z najpiękniejszych zielonogórskich pereł architektury – mówił w 2019 roku wicemarszałek województwa lubuskiego Łukasz Porycki. I tak się stało! Siedziba RCAK po rewitalizacji zachwyca otworzonymi z pietyzmem detalami wykończenia wnętrz.

Wewnątrz willi czuć powiew historii
Wanna w willi? Była tu zawsze!

Kto dziś odwiedza Regionalne Centrum Animacji Kultury, nagle odkrywa w jednym z pomieszczeń… wielką wykafelkowaną wannę! Wśród osób, które pracowały w budynku przy ul. Sienkiewicza 11 już przed laty, „odkrycie” nie budzi zdziwienia. Przecież wanna była tu „od zawsze” – fakt, nie była zbyt eksponowana.

Przypomnijmy, że właścicielem wybudowanego na początku XX wieku budynku był Hermann Sucker – znany pionier przemysłu metalowego i włókienniczego dawnego Gruenberga, który wraz z bratem Friedrichem postawili przy obecnej ul. Sieniewicza swoje reprezentacyjne wille, nieopodal zabudowań swojej fabryki, znanej zielonogórzanom po wojnie jako ZEFAM.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content