Ważna sesja Rady Miasta Gorzowa Wlkp. Dwa stanowiska w obronie… Czego?

Sesja RM Gorzowa w trybie zdalnym.
Gorzowscy radni poparli walkę gorzowskiej lecznicy o kontrakt na kardiochirurgię. Przyjęli także stanowisko w obronie miejskich instytucji, które mierzą się z ogromnymi podwyżkami cen prądu i gazu. Miejscy radni uczcili także minutą ciszy wieloletnią radną Grażynę Wojciechowską. Zmarła na początku stycznia. Sesja odbyła się w trybie zdalnym.

Projekt stanowiska ws. gorzowskiej kardiochirurgii złożył Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej. Zaprezentował je szef klubu Radosław Wróblewski – Poszerzenie działalności szpitala w Gorzowie o oddział kardiochirurgii poprawi stan zabezpieczenia zdrowotnego mieszkańców i dostępność do wysokospecjalistycznych usług – podkreślał.

Kilometry są przeszkodą

Pomysłodawcy stanowiska podkreślali, że w lubuskiem w ramach kontaktu działa tylko jeden taki oddział w Nowej Soli. To ponad sto kilometrów od Gorzowa. Dla wielu pacjentów jest to dystans nie do pokonania. To wręcz śmiertelna przeszkoda – mówili radni KO, w tym wiceprezes gorzowskiej lecznicy Robert Surowiec.

Za, ale czy nie za późno?

Radni Prawa i Sprawiedliwości nie byli przeciwni stanowisku. Zwracali jednak uwagę na pewne niespójności w jego treści. Pytali także – ustami wiceprzewodniczącego RM Gorzowa Sebastiana Pieńkowskiego – dlaczego te działania podejmowane są teraz. – Mogliście Państwo przy dzieleniu środków na kardiochirurgię prosić radnych o wsparcie – mówił S.Pieńkowski. PiS prosił także o prezentowanie takich stanowisk radnym wcześniej, a nie na ostatnią chwilę – jak to określili. Ostatecznie jednak radni stanowisko popierające utworzenie w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie oddziału kardiochirurgii w ramach NFZ przyjęli jednogłośnie.

W obronie instytucji przed drożyzną

O ile stanowisko ws. szpitala nie było przedmiotem długich dyskusji, to treść innego już zdecydowanie tak. Chodzi o obronę podmiotów komunalnych przed skutkami podwyżek cen prądu i gazu. Tu znów wnioskodawcami byli radni klubu KO.

Sala sesyjna UM Gorzowa Wlkp. Fot. Urząd Miasta.

Treść stanowiska odczytał Radosław Wróblewski – Rada Miasta z niepokojem obserwuje podwyżki cen prądu i gazu, które dotykają podmioty komunalne świadczące usługi dla mieszkańców miasta. W konsekwencji wzrosną rachunki dla żłobków, DPS-ów i innych instytucji. Zwracamy się z apelem do rządu o zastosowanie wobec nich ochrony – mówił. Stanowisko jest trochę niespójne – mówił Sebastian Pieńkowski z PiS. – Rząd już podejmuje działania w tej sprawie – zapewnił.  – To sytuacja na całym świecie, nie tylko w Polsce – mówiła Alicja Burdzińska z PiS. Z opiniami radnych PiS nie zgodzili się w dyskusji Anna Kozak i Robert Anacki. Stanowisko jednak Rada Miasta przyjęła 18 głosami „za”, przy 4 „przeciw”.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content