Nie jest tajemnicą, że pandemia pogłębiła lub przynajmniej podkreśliła problemy ochrony zdrowia. Znacznie trudniejsze jest nie tylko leczenie chorób, ale także ich diagnozowanie. Przekonaliśmy się o tym, biorąc pod uwagę terminy badań w Zielonej Górze oraz Gorzowie Wlkp.
W Lubuskiem są w sumie setki przychodni, centrów medycznych oraz szpitali. Sprawdzenie wszystkich w razie potrzeby jest niemożliwe, dlatego postanowiliśmy skorzystać z internetowego informatora o terminach leczenia NFZ. Znajdziesz go [TUTAJ]. Pod lupę wzięliśmy lubuskie stolice, czyli Zieloną Górę oraz Gorzów Wlkp. sprawdzając terminy realizacji kilku specjalistycznych badań i wizyt lekarskich. Wyniki dla ok. 250 tys. osób zamieszkujących miasta nie wyglądają zbyt optymistycznie…
Jak leczenie wygląda w praktyce?
Poniżej lista kilku przykładowych badań oraz pierwsze, możliwe terminy ich wykonania (stan na godz. 09:00 02.02.2022 r.). Uwzględniliśmy skierowanie wystawione w przypadku stabilnym.
1. Kolonoskopia:
– Zielona Góra – 4 kwietnia
– Gorzów Wlkp. – 4 marca
2. Gastroskopia
– Zielona Góra – 4 kwietnia
– Gorzów Wlkp. – 25 lutego
3. Tomografia komputerowa
– Zielona Góra – 22 marca
– Gorzów Wlkp. – 29 sierpnia
4. Rezonans magnetyczny
– Zielona Góra – 15 kwietnia
– Gorzów Wlkp. – 13 marca
5. Świadczenia z zakresu kardiologii
– Zielona Góra – 11 maja
– Gorzów Wlkp. – 14 luty
6. Świadczenia z zakresu ortopedii
– Zielona Góra – 14 marca
– Gorzów Wlkp. – 7 luty
7. Świadczenia z zakresu onkologii
– Zielona Góra – 13 kwietnia
– Gorzów Wlkp. – 25 lutego
Turystyka zdrowotna
Oczywiście obecny system zdrowia dopuszcza leczenie się w dowolnej placówce, posiadającej umowę z NFZ, ale trudno podróż z np. Żar do Szczecina lub chociażby Gorzowa Wlkp. uznać za komfortowe leczenie. Dla wielu osób, szczególnie starszych, tego typu turystyka zdrowotna jest poza zasięgiem, a i młodzi sięgają po nią raczej w sytuacjach nadzwyczajnych. Należy też oddać NFZ, że nie wszystkie terminy badań posiadają odległe terminy. Wiele z nich można wykonać praktycznie z dnia na dzień.