Masz skierowanie na badanie? To masz problem!

Osoba obsługująca rezonans magnetyczny
Fot. Pixabay.com
Nie jest tajemnicą, że pandemia pogłębiła lub przynajmniej podkreśliła problemy ochrony zdrowia. Znacznie trudniejsze jest nie tylko leczenie chorób, ale także ich diagnozowanie. Przekonaliśmy się o tym, biorąc pod uwagę terminy badań w Zielonej Górze oraz Gorzowie Wlkp.

W Lubuskiem są w sumie setki przychodni, centrów medycznych oraz szpitali. Sprawdzenie wszystkich w razie potrzeby jest niemożliwe, dlatego postanowiliśmy skorzystać z internetowego informatora o terminach leczenia NFZ. Znajdziesz go [TUTAJ]. Pod lupę wzięliśmy lubuskie stolice, czyli Zieloną Górę oraz Gorzów Wlkp. sprawdzając terminy realizacji kilku specjalistycznych badań i wizyt lekarskich. Wyniki dla ok. 250 tys. osób zamieszkujących miasta nie wyglądają zbyt optymistycznie…

Jak leczenie wygląda w praktyce?

Poniżej lista kilku przykładowych badań oraz pierwsze, możliwe terminy ich wykonania (stan na godz. 09:00 02.02.2022 r.). Uwzględniliśmy skierowanie wystawione w przypadku stabilnym.

1. Kolonoskopia:

– Zielona Góra – 4 kwietnia

– Gorzów Wlkp. – 4 marca

2. Gastroskopia

– Zielona Góra – 4 kwietnia

– Gorzów Wlkp. – 25 lutego

3. Tomografia komputerowa

– Zielona Góra – 22 marca

– Gorzów Wlkp. – 29 sierpnia

4. Rezonans magnetyczny

– Zielona Góra – 15 kwietnia

– Gorzów Wlkp. – 13 marca

5. Świadczenia z zakresu kardiologii

– Zielona Góra – 11 maja

– Gorzów Wlkp. – 14 luty

6. Świadczenia z zakresu ortopedii

– Zielona Góra – 14 marca

– Gorzów Wlkp. – 7 luty

7. Świadczenia z zakresu onkologii

– Zielona Góra – 13 kwietnia

– Gorzów Wlkp. – 25 lutego

Turystyka zdrowotna

Oczywiście obecny system zdrowia dopuszcza leczenie się w dowolnej placówce, posiadającej umowę z NFZ, ale trudno podróż z np. Żar do Szczecina lub chociażby Gorzowa Wlkp. uznać za komfortowe leczenie. Dla wielu osób, szczególnie starszych, tego typu turystyka zdrowotna jest poza zasięgiem, a i młodzi sięgają po nią raczej w sytuacjach nadzwyczajnych. Należy też oddać NFZ, że nie wszystkie terminy badań posiadają odległe terminy. Wiele z nich można wykonać praktycznie z dnia na dzień.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Magdalena Podhajecka

Po co nam kultura? [KOMENTARZ]

Latem kwitną nie tylko ogródki, ale i kultura. Kibicujemy naszym na igrzyskach olimpijskich, świętujemy dożynki czy delektujemy się muzyką pod gołym niebem. Ale po co

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content