Strzał w dziesiątkę na piłkarskim boisku

Po dwukrotnym sukcesie programu, Zarząd Województwa Lubuskiego postanowił kontynuować program nawadniania boisk piłkarskich w naszym województwie. Właśnie ruszył nabór wniosków, który potrwa do 18 lutego.

O idei i pomyśle programu dotyczącego nawadniania boisk mówił wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn. – Zarząd województwa poważnie podszedł do tej inicjatywy. To był strzał w dziesiątkę. Program rozpoczął się w czasie suszy, chodziło też o to, aby oszczędzać wodę. Przy jego realizacji współpracujemy z Lubuskim Związkiem Piłki Nożnej, któremu dziękujemy za merytoryczną pomoc. Zachęcam samorządy do składania wniosków – dodał wicemarszałek.

Przypomnijmy, celem programu jest stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi rekreacji i sportu w województwie lubuskim, poprzez realizację inwestycji w systemy nawadniające boiska piłkarskie, na których odbywają się rozgrywki oraz treningi dzieci i młodzieży. Realizacja zadania ma się przyczynić się do rozwoju bazy sportowo-rekreacyjnej i turystycznej województwa, zwiększyć możliwości aktywnego spędzania czasu mieszkańcom regionu oraz wesprzeć wspólne starania w celu ochrony jakości i ilości zasobów wody.

Radny Zbigniew Kołodziej – pomysłodawca programu nawadniania boisk – podkreślał, że od początku wiedział, że ten program jest bardzo potrzebny. – Ta inicjatywa długo chodziła mi po głowie. Program cieszy się dużym zainteresowaniem i warto go kontynuować. W tym roku na ten cel w budżecie województwa zabezpieczono 300 tys. zł, a być może przy akceptacji sejmiku województwa uda się tę kwotę zwiększyć. Nasze województwo jest jedynym regionem w kraju, gdzie taka inicjatywa jest realizowana – podkreślał.    

Prezes Lubuskiego Związku Piłki Nożnej Robert Skowron podziękował za owocną współpracę z urzędem marszałkowskim. – Cieszę się, że wchodzimy w trzecią edycję tego programu. Chcemy tę infrastrukturę poprawiać wszędzie, gdzie to możliwe. Do tej pory udało się wesprzeć 33 boiska, ale około 30 płyt w naszym województwie wymaga jeszcze pomocy. Chcemy, aby nasza młodzież i dzieci mogły się rozwijać w odpowiednich warunkach – mówił prezes.    

Na koniec o kryteriach naboru przypomniał Dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Arkadiusz Dąbrowski. – Dotację celową w ramach „Nawadniania boisk piłkarskich” mogą otrzymać jednostki samorządu terytorialnego z terenu województwa lubuskiego (gminy i powiaty). Podstawowym warunkiem otrzymania dotacji jest współfinansowanie w wymiarze co najmniej 50 proc. kosztów kwalifikowanych zadania z budżetu samorządu. Maksymalna kwota dofinansowania nie może przekraczać 30 tys. zł – mówił dyrektor.

Podkreślił również, że dzięki programowi powstają nowoczesne systemy, sterowane komputerowo. Boiska można np. nawadniać w nocy, kiedy zapotrzebowanie na wodę jest mniejsze.     

Wsparcie w ramach dwóch pierwszych edycji trafiło m.in. do Nowego Żabna, Trzciela, Ośna Lubuskiego, Witnicy, Kargowej, Dobiegniewa, Cybinki czy Gubina. Środki wydatkowano także na budowę studni oraz przyłącza istniejącego systemu nawadniającego na boisku w Ochli oraz budowę studni głębinowej na potrzeby nawadniania boiska w Radoszynie.  

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Czy Łagów doczeka się sali kinowej?

– Ta gmina zasługuje na taką inwestycję – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga zapraszając na 53. Lubuskie Lato Filmowe. – To paradoks, że tak wyjątkowe miejsce,

Prezydent Gorzowa Wlkp. z absolutorium (FOTO)

Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki podczas sesji Rady Miasta 18 czerwca otrzymał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało 17 radnych, czterech

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content