Masz pomysł, ale nie wiesz jak wcielić go w życie? To rozwiązanie dla Ciebie

Osoby na przystani w Gorzowie nagrywające program TV
Młodzi w akcji. Nagrywanie materiału do „Młody Obywatel TV”. To jeden z ciekawszych projektów w ramach LOIM, które kładą nacisk na promowanie świadomości obywatelskiej, praworządności i przestrzegania praw człowieka.
Lubuskie Obywatelskie Inicjatywy Młodzieżowe to genialne rozwiązanie dla młodych ludzi, którzy często nie mają możliwości sfinansowania swoich pomysłów. To opinia jednego z gorzowskich stowarzyszeń, które od kilku lat skutecznie sięga po pieniądze w ramach programu dla młodych Lubuszan. Właśnie zakończył się kolejny nabór do LOIM-ów. Po raz kolejny pandemia w realizacji projektu nie przeszkodziła. Napłynęło ponad 170 ofert.

Czy pomysł samorządu na zaktywizowanie młodych Lubuszan trafił w ich gusta? Liczby mówią, że tak. Tylko w ostatnich trzech latach do programu wpłynęło ponad 440 ofert, a dofinansowanie otrzymało 250 z nich na łączną kwotę 2,4 mln zł. Ale jest coś jeszcze. Uczestnicy projektu przyznają, że LOIM-y realizują pomysły młodzieży i dla młodzieży. To sprawia, że młody człowiek staje się podmiotem działań, a nie jedynie biernym odbiorcą tego, co wymyśli „starszyzna”.      

Wielkie „Wow!” na przykładzie gorzowskiego stowarzyszenia

Do tej pory młodzi nie zawiedli. Przeciwnie. Ich pomysły niejednokrotnie budziły zachwyt oceniających. Z realizacją było podobnie, jak choćby w przypadku projektów realizowanych przez Stowarzyszenie na rzecz Innowacji Społecznych NOVUM z Gorzowa Wielkopolskiego, które z LIOM-ów skutecznie korzysta od samego początku. – Program pozwolił zrealizować nam wiele cennych działań. W samym tylko 2020 roku, stworzyliśmy jedyne w całym regionie obywatelskie młodzieżowe media. Zaproponowaliśmy dwa projekty: młodzieżową telewizję “Młody Obywatel TV” oraz magazyn “Młody Obywatel” (dostępne w Internecie: https://mlodyobywatel.fam.org.pl/ , i na kanale you tube: https://www.youtube.com/channel/UCIuJhUKy0aPCsSH9e8cMfWw – red.). W naszej telewizji wystąpiło ponad czterdziestu młodych ludzi, a obejrzało je ponad pięć tysięcy Lubuszan. Przez dwa lata wydaliśmy też magazyn “Młody Obywatel”. To aż 2 tys. egzemplarzy papierowych oraz wersja cyfrowa kolportowana w sieci – wylicza Mariusz Sobkowiak prezes Stowarzyszenia i zdradza, że na ten rok znów złożyli wniosek, by kontynuować projekt. – Nasze magazyny i telewizja internetowa stały się popularne w szkołach w całym województwie. Placówki chętnie informują o naszych działaniach na swoich stronach – cieszy się pan Mariusz i dodaje, że właśnie dzięki realizacji tych projektów duża grupa młodzieży mogła po raz pierwszy, w profesjonalny sposób, zabrać głos w debacie publicznej, a wielu młodych zdobyło umiejętności i wiedzę dotyczącą pracy dziennikarskiej, artykułowania myśli czy rozpoznawania uciążliwych dziś fake-newsów.

Magazyn “Młody Obywatel” wydrukowany. Czas, by dotarł do jak najszerszego grona odbiorców. Jeden z numerów magazynu trafił m. in. do radnych sejmiku województwa lubuskiego.
Traktujcie nas poważnie

Słowa prezesa potwierdzają uczestnicy gorzowskich projektów. Adrian Michalak z Zespołu Szkół Odzieżowych w Gorzowie opowiada, że udział w warsztatach uzmysłowił mu, jak ważne jest wyszukiwanie rzetelnych informacji, by nie wprowadzić ludzi w błąd. – Zrozumiałem czym jest odpowiedzialność za słowo – ocenia uczeń. Podobnego zdania jest Pola Kosicka-Olkowa z I LO w Gorzowie, dla której możliwość tworzenia artykułów do gazety było spełnieniem marzeń. – Dodatkowo wzięłam też udział w kolejnym projekcie w ramach Inicjatyw, a mianowicie w grze „Rozegraj Lubuskie” (forma gry i internetowej rywalizacji – red.). Wraz ze znajomymi wcieliliśmy się w rolę polityków działających w samorządzie województwa lubuskiego i decydowaliśmy o losach naszego regionu, oczywiście w ramach symulacji. Świetna sprawa. Do tego udało się nam odnieść sukces i wygrać „piłkarzyki” dla szkoły! – śmieje się licealistka. Inny uczestnik projektów Stowarzyszenia NOVUM, Bartek Surdyk ze słubickiego liceum, dużo poważniej ocenia udział w dotychczasowych projektach. – Liczę na to, że wraz z powstaniem Młodzieżowego Sejmiku i nowych Młodzieżowych Rad w regionie, coraz więcej osób będzie wiedziało o Programie, i będzie więcej chętnych do korzystania z niego i tworzenia tak świetnych rzeczy, jak właśnie gazeta i telewizja dla młodych, bo potencjał jest duży, ale brak nam rozwiniętego środowiska młodzieżowego – podsumowuje słubiczanin. 

Jeden z uczestników projektu “Młody Obywatel TV” w trakcie przygotowywania materiału. Paweł Ferensztajn, absolwent I LO w Gorzowie przyznaje, że programy tworzone były przez młodych i dla młodych, z ich wadami i niedoskonałościami. Ale bez tych projektów, wielu rzeczy nie mogliby się nauczyć.
Wzajemne słuchanie i dialog

– Młodzi ludzie potrzebują wzmocnienia i samostanowienia – podkreśla szef NOVUM Mariusz Sobkowiak i przyznaje, że samorząd województwa podejmuje wiele działań w tym zakresie, czego dobrym przykładem jest nowa formuła Lubuskiego Sejmiku Młodzieżowego czy właśnie Lubuskich Obywatelskich Inicjatyw Młodzieżowych. – Co więcej, cieszy nas, że władze regionu są otwarte również na krytykę ze strony młodych. Młodzieżowe media, które stworzyliśmy w ramach LOIM nie mają na celu tworzenie laurki dla województwa. Byłoby to zresztą źle postrzegane przez młodych ludzi, którzy odbieraliby to jako nieszczere. Lubuska młodzież w „Młodym Obywatelu” i „Młodym Obywatelu TV” otwarcie mówi o tym co ją boli, pozwalając sobie na krytykę. W drugim numerze naszego półrocznika „Młody Obywatel” ukazał się tekst, bez ogródek, o przyczynach tego, że młodzi ludzie opuszczają region i przeprowadzają się do innych ośrodków. Ten numer wysłaliśmy do radnych województwa lubuskiego. O dziwo nie tylko młodzi nie zostali skrytykowani za ten artykuł, ale władze podeszły do tego przychylnie i przyznały nam środki na dalsze wydawanie pisma. To pokazało nam, że decydenci w Lubuskiem są otwarci na młodzież, na ich potrzeby i na krytykę. To nieczęste wśród ludzi u władzy – mówi zaskoczony Sobkowiak i dodaje, że poza możliwościami nauki, a później pracy w zawodach, które skłoniłyby młode pokolenia do pozostania w regionie – młodzi ludzie potrzebują, aby traktować ich poważnie, jako partnerów – w dyskusji o kształcie i przyszłości regionu. Wtedy będą chcieli tutaj zostać, żyć i pracować.

“Młody Obywatel TV” znów w akcji. Wygłupów i wpadek było co niemiara, ale dało mnóstwo frajdy i dobrej zabawy.
Na koniec…

Refleksja jednego z uczestników projektów: „Ludzie często myślą, że żeby projekt wyszedł to trzeba go tygodniami planować, ale ja z biegiem czasu, uczestnicząc w projektach z Lubuskich Obywatelskich Inicjatyw Młodzieżowych zrozumiałem, że to nie zawsze pomaga. Najczęściej coś się na ostatnią chwilę zmienia z naszej (lub czyjejś) winy i lepszym rozwiązaniem, niż całkowite porzucenie projektu, byłoby bycie gotowym na dostosowanie się do tych warunków. Nie mówię, że nie warto się przygotowywać przed podjęciem jakiejś inicjatywy, ale trzeba mieć otwarty umysł. Doświadczenie, które się zbiera z czasem, i kreatywność, którą często potrzeba na „tu i teraz”, są cenniejsze niż skrupulatnie wypisana mapa myśli. Tego nauczył mnie udział w projektach młodych i dla młodych.” Aleksander Knobel, absolwent II LO w Gorzowie, uczestnik projektów „Młody Obywatel” i „Młody Obywatel TV”.

Turniej Gry Online “Rozegraj Lubuskie”. Młodzi wcielali się w role polityków i samorządowców.
Tak “rozegrali Lubuskie”, że wygrali dla swoich szkół niezłe nagrody.
“Gra o Lubuskie”. Planszówki nigdy nie wyjdą z mody – mówi Mariusz Sobkowiak prezes gorzowskiego stowarzyszenia NOVUM.

LUBUSKIE OBYWATELSKIE INICJATYWY MŁODZIEŻOWE

Głównym celem powołania inicjatywy przez lubuski samorząd była chęć rozbudzenia aktywności w młodych ludziach, ich obywatelskości, pokazania, że warto działać również na rzecz innych, spełniać marzenia, ale też wskazać, że w naszym regionie warto zostać na stałe. Tu rozwijać siebie i swoje pasje, realizować się zawodowo, rodzinnie i społecznie. Dlatego szczególny nacisk w pomysłach LIOM-ów kładziony jest na promowanie świadomości obywatelskiej, praworządności i przestrzegania praw człowieka. Mile widziane jest też promowanie ochrony środowiska, zdrowego stylu życia czy wolontariatu.

Osoby do kontaktu:

Sylwia Sobczyk, Departament Promocji i Strategii Marki UMWL– tel. 68 45 65 560,

e-mail: s.sobczyk@lubuskie.pl

Renata Kowalewska, Departament Promocji i Strategii Marki UMWL – tel. 68 45 65 467,

e-mail: r.kowalewska@lubuskie.pl

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content