Lubuskie ma nowego partnera. Zaprzyjaźniliśmy się z legendarnym Batumi

Batumi to prawdziwy turystyczny kurort. Fot.pixabay
“Batumi, ech Batumi, herbaciane pola Batumi…” śpiewały przed laty Filipinki. Ten gruziński kurort w dobie tzw. komuny był jednym z symboli egzotyki. Gruzińska Adżaria jest kolejnym regionem partnerskim Lubuskiego. Decyzja zapadła kilka miesięcy temu

Autonomiczna Republika Adżarii to region i autonomiczny okręg w północno-zachodniej Gruzji, zamieszkany przez około 349 tys. mieszkańców. Wielu, zwłaszcza starszym Polakom, kojarzyć się może za sprawą przeboju Filipinek, śpiewających o herbacianych polach Batumi i mieście jak ze snów. Batumi leży właśnie w Adżarii, ale słynie nie tylko z pięknych plaż, ale również z wydobycia ropy naftowej. Oprócz herbaty i tytoniu wizytówką tej nadmorskiej krainy są przemysł elektromechaniczny, stoczniowy, chemiczny, lniarski, materiałów budowlanych i drzewny.

Batumi. fot.pixabay
Batumi to stolica

Główny port lotniczy i morski znajduje się w stolicy regionu – Batumi, mieście, w którym nowoczesność przeplata się z tradycją. Nad morzem znajdują się liczne uzdrowiska i ośrodki wypoczynkowe, ale region przyjmuje turystów przez cały rok, gdyż posiada również kurorty narciarskie. Batumi jest ważnym węzłem komunikacyjnym kraju i największym portem na czarnomorskim wybrzeżu Kaukazu.

– Cieszę się, że już wkrótce podpiszemy porozumienie o współpracy z Autonomiczną Republiką Adżarii – komentuje Tadeusz Jędrzejczak, członek zarządu województwa lubuskiego. – Dziękuję stronie gruzińskiej za dotychczasowe rozmowy i zaangażowanie w rozwój naszych relacji. Nasze Porozumienie miało być podpisane dużo wcześniej, ale Covid pokrzyżował nam plany. Nie mogliśmy organizować wizyt i się spotykać. Cały czas utrzymywaliśmy kontakt i rozmawialiśmy o naszej współpracy wirtualnie. Myślę, że jako region potrzebujemy tej współpracy z partnerem z Adżarii i jestem przekonany, że mieszkańcy obu regionów będą korzystali ze swoich doświadczeń w zakresie gospodarki, kultury, turystyki czy winiarstwa. Wierzę, że będziemy realizowali wspólne projekty, które będą zbliżały nasze narody.

Batumi. Fot pixabay
Nie tylko wino i turystyka

Dlaczego samorząd lubuski decyduje się na nawiązanie współpracy? Z jednej strony umowa wpisuje się w umowy między rządami Polski i Gruzji o współpracy gospodarczej, sporządzonej, kulturalnej, turystycznej i naukowej, ale nadaje im również regionalny charakter. Z drugiej nawet w pobieżnym opisie Adżarii znajdziemy wiele wspólnego z Lubuskiem. Dotychczasowe kontakty dają nadzieję na nawiązanie realnej współpracy poprzez m.in. organizowanie dwustronnych misji gospodarczych; wymianę doświadczeń i współpracę instytucji rozwojowych; wymianę doświadczeń w zakresie uprawy winorośli i tradycji winiarskich; w wykorzystaniu środków europejskich; współpracę instytucji  kultury, turystyki, w tym agroturystyki. I uwaga! Możliwy jest rozwój połączeń lotniczych pomiędzy lotniskami Zielona Góra-Babimost i Batumi.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content