Seniorzy zaszczepią się za darmo przeciwko grypie? Jest projekt

750 tys. zł na szczepienia przeciwko grypie dla osób w wieku 65 lat i więcej. Fot. pixabay
Profilaktyka staje się mocną stroną naszego regionu. Samorząd zdecydował o kontynuacji programu szczepień przeciwko grypie dla seniorów i przeznaczył na ten cel 750 tys. zł!

Zarząd Województwa Lubuskiego przyjął projekt uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji celowych jednostkom samorządu terytorialnego województwa lubuskiego w zakresie realizacji programów profilaktyki zdrowotnej w kierunku szczepień przeciwko grypie dla osób w wieku 65 lat i więcej. Grypa jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego. W sezonie grypowym 2019/2020 r. odnotowano łącznie 4,8 mln zachorowań i podejrzeń zachorowania na grypę. Choroba ta dotyka znaczną część społeczeństwa, a jej przebieg jest szczególnie groźny dla osób z grup ryzyka.

Grypa to wysokie koszty społeczne i gospodarcze

Koszty społeczne i gospodarcze grypy są wysokie. Szacuje się, że koszty bezpośrednie, takie jak świadczenia zdrowotne i pośrednie, związane chociażby z absencją w pracy, w skali kraju mogą wynosić 4,5 mld złotych w każdym sezonie zachorowań. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, najczęściej zgony z powodu grypy lub jej powikłań odnotowuje się w populacjach 40-64 oraz u osób powyżej 65. roku życia.

W sumie w latach 2009-2016 w Polsce odnotowano 460 zgonów z powodu grypy, z czego najwięcej w 2013 r. (115 przypadków) oraz 2016 r. (103 przypadki). Największą liczbę zgonów odnotowano wśród seniorów (66 procent). Zgodnie z informacjami z raportu Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób, podstawowym wskaźnikiem sukcesu we wdrażaniu programów szczepień jest wysoki wskaźnik pokrycia szczepieniami populacji docelowej.

W czasie pandemii COVID-19 zasoby ochrony zdrowia koncentrują się przede wszystkim na walce z koronawirusem. Szczepienia przeciwko grypie mają szczególne znaczenie w odniesieniu do układu oddechowego, szczególnie u osób starszych. W przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie tylko istotna jest ochrona przed wirusem, ale dodatkowo ważne jest uniknięcie koinfekcji wywołanych tymi patogenami, co może zwiększać ryzyko ciężkiego przebiegu chorobami układu oddechowego.

750 tys. zł dofinansowania do szczepień przeciwko grypie

W związku z powyższym Samorząd Województwa Lubuskiego zaplanował wsparcie realizacji programów polityki zdrowotnej w zakresie szczepień przeciwko grypie dla osób w wieku 65+. Województwo przeznaczyło na ten cel środki w wysokości 750.000 zł i w ramach tej kwoty planuje udzielić dotacji celowych tym jednostkom samorządu terytorialnego w regionie, które złożą wniosek o dofinansowanie i spełnią określone wymogi. – Liczymy na to, że w tym roku – podobnie jak w ubiegłym lubuskie samorządy przystąpią do programu i tym samym zabezpieczą swoich najstarszych mieszkańców, bo lepiej wydać pieniądze na badania i zapobieganie niż na leczenie – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Przypomnijmy, jest to już druga edycja programu. W ubiegłym roku w budżecie województwa lubuskiego przeznaczono 1 mln zł na szczepienia seniorów w wieku 65+ przeciw grypie. Dofinansowanie o łącznej wartości 297 tys. zł trafi do 12 gmin: Czerwieńsk, Gmina Dobiegniew, Kargowa, Kożuchów, Łęknica, Nowa Sól – miasto, Świebodzin, Trzebiechów, Żary, Żary o statusie miejskim, Zielona Góra oraz powiat nowosolski.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content