To nie bajki. Scena lalkowa sięga trzeciego piętra

Scena Lalkowa zielonogórskiego teatru rośnie w oczach. Fot Zdzisław Haczek
Robotnicy pracują już przy trzeciej kondygnacji budynku Sceny Lalkowej Lubuskiego Teatru. Gotowy jest już łącznik, którym aktorzy i obsługa będą przechodzić z obecnej siedziby teatru do nowego obiektu.

Spełnia się marzenie dyrektora Lubuskiego Teatru Roberta Czechowskiego, który od lat zabiegał o budynek dla sceny lalkowej z prawdziwego zdarzenia. Z powstającego obiektu cieszyłaby się też zapewne Halina Lubicz-Kirschke, która w 1962 roku stworzyła Scenę Lalkową z niezależnym zespołem aktorskim poza siedzibą LT, bo przy ul. Wyspiańskiego (po pewnym czasie zespół lalkarski wrócił do macierzystego budynku teatru przy al. Niepodległości).

Scena, garderoby, szatnie, magazyny i otwierana ściana na pl. Teatralny

Trzykondygnacyjny budynek Sceny Lalkowej LT, który powstaje na pl. Teatralnym, pomieści scenę o powierzchni ponad 51 mkw., widownię na 124 miejsca oraz m.in. garderoby, szatnie, magazyny. We foyer będzie przestrzeń wystawowa.

Istotnym elementem obiektu będzie ściana otwierana (otwór o wymiarach blisko 8 metrów w podstawie i 6 metrów wysokości) w stronę pl. Teatralnego. Co umożliwi w ciepłych miesiącach granie spektakli i koncertów dla publiczności zgromadzonej na plenerowej amfiteatralnej widowni.

To będzie mekka najmłodszych zielonogórzan. Fot. Zdzisław Haczek

Elewacja trzykondygnacyjnego budynku Sceny Lalkowej będzie nawiązywała do obecnego obiektu Lubuskiego Teatru; będzie atrakcyjna architektonicznie, z oknami i witrynami.

Zakończenie inwestycji zaplanowano do końca 2022 roku. O ile nie wystąpią nieprzewidziane okoliczności, to Lubuski Teatr zamierza ruszyć z działalnością w nowym obiekcie na początku 2023 roku.

Pierwsza taka scena lalkowa w naszym województwie

Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Łukasz Porycki o modernizacji Lubuskiego Teatru: – Lubuski Teatr jest w trakcie największej swojej inwestycji – budowy Sceny Lalkowej tak długo wyczekiwanej przez mieszkańców Zielonej Góry i województwa lubuskiego. To będzie pierwsza taka scena lalkowa w naszym województwie.

Projekt „Modernizacja Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020, Oś Priorytetowa 4. „Środowisko i kultura”. Działanie 4.4 „Zasoby kultury i dziedzictwa kulturowego”; Poddziałanie 4.4.1 „Zasoby kultury i dziedzictwa kulturowego – projekty realizowane poza formułą ZIT”.

  • WARTOŚĆ PROJEKTU: 15.295.801,51 PLN
  • WKŁAD FUNDUSZY EUROPEJSKICH: 7.970.108,29 PLN
  • ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA: 841.123,14 PLN

W części rozbudowanej obiekt będzie posiadał trzy kondygnacje: parter i dwa piętra. Część dobudowana połączona funkcjonalnie z głównym budynkiem teatru za pomocą łącznika w poziomie drugiej kondygnacji – korytarz na wysokości pierwszego piętra, pod nim będzie przejazd. W obiekcie znajdą się m.in.:

  • Scena Teatru Lalek wraz z zapleczem – umożliwi realizację programu teatru lalek (po złożeniu foteli przestrzeń widowni będzie wykorzystywana jako sala prób, a po otwarciu okna scenicznego będzie pełniła rolę Sceny Letniej),
  • Scena Letnia wraz z zapleczem – przeznaczona na wydarzenia kulturalne organizowane na świeżym powietrzu – program plenerowy,
  • Przestrzeń wspólna, wejściowa – foyer, powierzchnia przeznaczona na ekspozycję muzealną posiadanych zbiorów w formie Muzeum Lalek,
  • Powierzchnia magazynowo – techniczna – węzły sanitarne, szatnia, garderoby, magazyny, pomieszczenia techniczne, pomieszczenie socjalne, pomieszczenia gospodarcze.

Całość infrastruktury będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.  

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Czy Łagów doczeka się sali kinowej?

– Ta gmina zasługuje na taką inwestycję – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga zapraszając na 53. Lubuskie Lato Filmowe. – To paradoks, że tak wyjątkowe miejsce,

Prezydent Gorzowa Wlkp. z absolutorium (FOTO)

Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki podczas sesji Rady Miasta 18 czerwca otrzymał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało 17 radnych, czterech

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content