To nie bajki. Scena lalkowa sięga trzeciego piętra

Scena Lalkowa zielonogórskiego teatru rośnie w oczach. Fot Zdzisław Haczek
Robotnicy pracują już przy trzeciej kondygnacji budynku Sceny Lalkowej Lubuskiego Teatru. Gotowy jest już łącznik, którym aktorzy i obsługa będą przechodzić z obecnej siedziby teatru do nowego obiektu.

Spełnia się marzenie dyrektora Lubuskiego Teatru Roberta Czechowskiego, który od lat zabiegał o budynek dla sceny lalkowej z prawdziwego zdarzenia. Z powstającego obiektu cieszyłaby się też zapewne Halina Lubicz-Kirschke, która w 1962 roku stworzyła Scenę Lalkową z niezależnym zespołem aktorskim poza siedzibą LT, bo przy ul. Wyspiańskiego (po pewnym czasie zespół lalkarski wrócił do macierzystego budynku teatru przy al. Niepodległości).

Scena, garderoby, szatnie, magazyny i otwierana ściana na pl. Teatralny

Trzykondygnacyjny budynek Sceny Lalkowej LT, który powstaje na pl. Teatralnym, pomieści scenę o powierzchni ponad 51 mkw., widownię na 124 miejsca oraz m.in. garderoby, szatnie, magazyny. We foyer będzie przestrzeń wystawowa.

Istotnym elementem obiektu będzie ściana otwierana (otwór o wymiarach blisko 8 metrów w podstawie i 6 metrów wysokości) w stronę pl. Teatralnego. Co umożliwi w ciepłych miesiącach granie spektakli i koncertów dla publiczności zgromadzonej na plenerowej amfiteatralnej widowni.

To będzie mekka najmłodszych zielonogórzan. Fot. Zdzisław Haczek

Elewacja trzykondygnacyjnego budynku Sceny Lalkowej będzie nawiązywała do obecnego obiektu Lubuskiego Teatru; będzie atrakcyjna architektonicznie, z oknami i witrynami.

Zakończenie inwestycji zaplanowano do końca 2022 roku. O ile nie wystąpią nieprzewidziane okoliczności, to Lubuski Teatr zamierza ruszyć z działalnością w nowym obiekcie na początku 2023 roku.

Pierwsza taka scena lalkowa w naszym województwie

Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Łukasz Porycki o modernizacji Lubuskiego Teatru: – Lubuski Teatr jest w trakcie największej swojej inwestycji – budowy Sceny Lalkowej tak długo wyczekiwanej przez mieszkańców Zielonej Góry i województwa lubuskiego. To będzie pierwsza taka scena lalkowa w naszym województwie.

Projekt „Modernizacja Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020, Oś Priorytetowa 4. „Środowisko i kultura”. Działanie 4.4 „Zasoby kultury i dziedzictwa kulturowego”; Poddziałanie 4.4.1 „Zasoby kultury i dziedzictwa kulturowego – projekty realizowane poza formułą ZIT”.

  • WARTOŚĆ PROJEKTU: 15.295.801,51 PLN
  • WKŁAD FUNDUSZY EUROPEJSKICH: 7.970.108,29 PLN
  • ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA: 841.123,14 PLN

W części rozbudowanej obiekt będzie posiadał trzy kondygnacje: parter i dwa piętra. Część dobudowana połączona funkcjonalnie z głównym budynkiem teatru za pomocą łącznika w poziomie drugiej kondygnacji – korytarz na wysokości pierwszego piętra, pod nim będzie przejazd. W obiekcie znajdą się m.in.:

  • Scena Teatru Lalek wraz z zapleczem – umożliwi realizację programu teatru lalek (po złożeniu foteli przestrzeń widowni będzie wykorzystywana jako sala prób, a po otwarciu okna scenicznego będzie pełniła rolę Sceny Letniej),
  • Scena Letnia wraz z zapleczem – przeznaczona na wydarzenia kulturalne organizowane na świeżym powietrzu – program plenerowy,
  • Przestrzeń wspólna, wejściowa – foyer, powierzchnia przeznaczona na ekspozycję muzealną posiadanych zbiorów w formie Muzeum Lalek,
  • Powierzchnia magazynowo – techniczna – węzły sanitarne, szatnia, garderoby, magazyny, pomieszczenia techniczne, pomieszczenie socjalne, pomieszczenia gospodarcze.

Całość infrastruktury będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.  

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content