Za czym kolejka stoi? Po paliwo! Niemcy tankują, bo u nas jest taniej

Jedna z przygranicznych stacji paliw.
Redukcja akcyzy, potem VAT-u na paliwo w Polsce spowodowało, że Niemcom mieszkającym na pograniczu nie opłaca się tankować u siebie. Widać to m.in. w Słubicach, czy w Kostrzynie nad Odrą
Nawet o połowę taniej

Pokazujemy zdjęcia stacji benzynowych w Słubicach. Widać, jacy klienci są tu najczęściej. Jak mówi nasz rozmówca podobnie jest w Kostrzynie. – Co tydzień wyjeżdżam z Polski do pracy za zachodnią granicę i mam porównanie. W Kostrzynie ruch na stacjach, w Kietz już zdecydowanie mniejszy. Ludzie z bakami przyjeżdżają. Niemieckie stacje blisko granicy na pewno odczują straty – mówi nam Pan Marek Hołody, gorzowianin pracujący za granicą.

W Słubicach pytamy zatem Panią Marikę z Frankfurtu na Odrą, czy paliwo jest rzeczywiście dużą zachętą do przyjazdu i potwierdza, od stycznia. – Syn mówił, że przyjeżdża tankować, bo tu taniej i rzeczywiście. W ubiegłym tygodniu tankowałam, teraz też. Mieszkam trzy kilometry stąd – mówi. Przy okazji na zakupy- dodaje.

Co poszło w dół?

Od 1 lutego w ramach tarcz antyinflacyjnych spadła w Polsce już nie tylko akcyza od paliwa, ale i podatek VAT. Ten podatek zamiast 23 proc. wynosi obecnie 8 proc. i taki będzie aż do końca lipca, co obniża ceny o około 70 gr na litrze. Wcześniej obniżono akcyzę – od 20 grudnia z 1514 zł do 1369 zł za tysiąc litrów benzyny i z 1145 zł do 1065 zł za tysiąc litrów oleju napędowego. Akcyza pozostanie niższa do końca maja.

Stacja paliw w Słubicach.

Według relacji stacji RBB, niektórzy operatorzy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Północno-Wschodniej Branży Warsztatów i Stacji Benzynowych (Verband des Garagen- und Tankstellengewerbes Nord-Ost) mają zamiar nawet zamknąć swoją działalność.

Ale to już było…

Do tych obniżek w ramach tarczy antyinflacyjnej polskiego rządu, musimy uwzględnić także różnice wynagrodzeń Polaków i Niemców. Średnie miesięczne wynagrodzenie brutto w Niemczech w pełnym wymiarze godzin we wtórnym sektorze gospodarki wynosi 3’975.00 € (według Federalnego Urzędu Statystycznego Niemiec). Z danych Głównego Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze przeciętne miesięczne wynagrodzenie w regionie lubuskim wynosiło pod koniec 2021 roku  5 813, 15 zł. Nasi sąsiedzi zza Odry chętniej też wybierają się do nas na zakupy, zwłaszcza po obniżce vat – u na towary. Starsi czytelnicy przyznają pewnie, że to znajomy widok. Korzystanie z tańszych produktów w sklepach i usług typu fryzjer, kosmetyczka, mechanik itp. Tymczasem Polakom przy granicy opłaca się kupować wiele towarów za Odrą. – Hurtowo kupują cukier, olej, chemię – mówi nam Pan Marek Hołody.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content