Jest 90 milionów na kąpielisko, nie ma 75 tysięcy na stypendia?

Adam Urbaniak
Fot. Łukasz Wawer

Gościem Rozmowy Dnia LCI był Adam Urbaniak z klubu Koalicji Obywatelskiej w zielonogórskiej Radzie Miasta, który przedstawił swoje obawy dotyczące kąpieliska w Ochli, przybliżył forsowaną przez radnych KO uchwałę w sprawie stypendiów dla młodych zielonogórskich sportowców oraz recenzował działania przewodniczącego rady Piotra Barczaka.

O projekcie pt. „kąpielisko w Ochli” za blisko 90 milionów wiemy tak naprawdę niewiele. Poza ogromnym kosztem inwestycji, zadłużeniem miasta o kolejne 40 milionów złotych i parciem za wszelką cenę w jak najszybszą realizację, domyślać możemy się jedynie motywu – zbliżające się wybory i chęć ze strony prezydenta Kubickiego pochwalenia się swoją sprawczością. Czy cały proceder wydaje się być transparentny w obliczu informacji, którymi dzisiaj dysponujemy?

A może taniej?

-Tu jest jeden odwieczny problem – realizacja inwestycji „zaprojektuj i buduj”, tak jak mamy do czynienia w tym przypadku, niesie zawsze za sobą ryzyko braku wyszacowania kosztów. Wydaje się, że pewne inwestycje można zrobić taniej, jeśli najpierw przygotuje się dla nich dokumentację, a następnie pod tę dokumentację konkretne przetargi wykonawcze. Takie rozwiązanie z pewnością przyniosłoby wiele oszczędności dla budżetu Zielonej Góry, ale jest jeden kłopot; czas, a właściwie wybory. Dlatego ten pośpiech – mówił Urbaniak.

Takiego tempa nie mają prace nad uchwałą dotyczącą stypendiów dla młodych zielonogórskich sportowców, bo cały proces  trwa już od wielu tygodni, a radni KO zarzucają opieszałość prezydentowi Kubickiemu, jego radnym oraz przewodniczącemu Barczakowi z PiS, który dodatkowo wielokrotnie miał łamać statut miasta. Uchwała, która dotyczy przeznaczenia na cel stypendiów ponad 70 tysięcy złotych przeszła już konsultacje społeczne, ale nadal nie znalazła swojego finału.

Brazylijska telenowela

-Możemy to porównać do jakiejś odysei, albo będąc bardziej złośliwym, do telenoweli brazylijskiej. Ta uchwała ma umożliwić powrót do tego, co było w naszym mieście już jakiś czas temu – miasto Zielona Góra finansowało niewielkie kwoty stypendiów dla tych uczniów, którzy są zawodnikami i uprawiają przeróżne dyscypliny sportów w naszym mieście. Było to drobne wsparcie i uznanie dla tej aktywności, bo łączenie nauki z treningiem zawodowym wymaga wielu wyrzeczeń i poświęceń – tłumaczył radny KO.

I dodał: –W zeszłym roku złożyliśmy odpowiedni projekt uchwały i w życiu się nie spodziewałem, że w lutym dalej będziemy mówić o tym dokumencie, jako projekcie. Myślałem, że te słynne zamrażarki to jest tylko problem ulicy Wiejskiej w Warszawie – ironizował Urbaniak.

Cała rozmowa:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Czy Łagów doczeka się sali kinowej?

– Ta gmina zasługuje na taką inwestycję – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga zapraszając na 53. Lubuskie Lato Filmowe. – To paradoks, że tak wyjątkowe miejsce,

Prezydent Gorzowa Wlkp. z absolutorium (FOTO)

Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki podczas sesji Rady Miasta 18 czerwca otrzymał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało 17 radnych, czterech

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content