W 2022 r. województwo wyda na drogi prawie 150 mln zł

"pomarańczowi" wkroczą na drogi wojewódzkie. Fot. pixabay
W najbliższych 12 miesiącach Zarząd Dróg Wojewódzkich szykuje się do kilkudziesięciu działań. Część z nich dotyczy poprawy bezpieczeństwa ruchu oraz drobnych napraw, ale prawie 150 mln powędruje na budowę nowych tras oraz kompleksowe remonty tych już istniejących. Sprawdź, jakie drogi znajdują się w tym wykazie.

Każdego roku ZDW przeprowadza niewielkie inwestycje takie jak np. odnowy dywanikowe, czy też działania związanie z budową chodników lub sygnalizacji świetlnych w newralgicznych punktach wojewódzkich tras. Choć to ważne projekty, stanowią mniejszą część działań drogowców. Ci skupiają się przede wszystkim na zadaniach kluczowych wartych dziesiątki milionów złotych. W 2022 r. da się wskazać 7 takich przedsięwzięć.

Połowa kasy na most, obwodnicę i drogę w Miodnicy

Najdroższym wydatkiem o wartości przeszło 27 mln zł będzie budowa obwodnicy miejscowości Podmokle Wielkie, Kosieczyn i Chlastawa.  Chodzi tu o dojazdy do autostrady A-2 w Trzcielu oraz Nowym Tomyślu. Sporo, bo ponad 25 mln zł będzie kosztowało także dokończenie mostu w Milsku wraz z trasą dojazdową. To już ostatnia transza na to zadanie. Przeprawa o długości ok. 360 metrów ma być przejezdna jeszcze w tym roku. Skróci nawet o kilkadziesiąt minut dojazd Zielonej Góry do Sławy i Wschowy.

Pierwsza trójka i reszta

W pierwszej trójce wydatków znalazła się również przebudowa drogi w Miodnicy, która leży na najkrótsze trasie łączącej Zieloną Górę z Żaganiem. Stan drogi w miejscowości jest momentami fatalny i stanowi sporą próbę dla zawieszenia auta. To tym bardziej wymagający odcinek, że ciągnie się przez wiele kilometrów. Na szczęście niedługo wszystko powinno się zmienić. W tym roku ruszy pierwszy etap prac, który pochłonie 21,3 mln zł.

Inwestycje znajdujące się poza pierwszą trójkę będą kosztowały znacznie mniej. Na liście znajdują się:  rozbudowa drogi wojewódzkiej Stare Strącza – Wschowa (14 mln zł) oraz budowa mostów w Żagańcu (5,7 mln zł), Połęcku (4,3 mln zł) i Brzeźnicy (11,4 mln zł). W sumie na inwestycje i działanie w 2022 r, Zarząd Dróg wojewódzkich wyda blisko 150 mln zł.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Magdalena Podhajecka

Po co nam kultura? [KOMENTARZ]

Latem kwitną nie tylko ogródki, ale i kultura. Kibicujemy naszym na igrzyskach olimpijskich, świętujemy dożynki czy delektujemy się muzyką pod gołym niebem. Ale po co

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content