Spieszmy tankować samochody, paliwa tak szybko drożeją

Spieszmy tankować paliwo tak szybko drożeje. Fot. pixabay
Nie mamy dobrych informacji dla lubuskich kierowców. Po chwilowym oddechu na początku lutego, spowodowanym państwową obniżką VAT-u na paliwo, ceny na stacjach benzynowych znów rosną. Jeśli musisz zatankować lepiej zrobić to już teraz, bo prognozy nie napawają optymizmem.

Rządzący mówią o polskim paliwie jako jednym z najtańszych w Europie, kierowcy podkreślają za to, że pomimo cen Polak i tak może kupić za swoją średnią pensję znacznie mnie benzyny niż np. Niemiec. Niezależnie od tego, z której strony przyjrzeć się tematowi, śmiało można stwierdzić, że ceny DIESLA i PB95 mocno obciążają budżety domowe oraz firmowe. O ile te pierwsze mogą powodować zdenerwowanie w skali mikro, o tyle rosnące koszty prowadzenia przedsiębiorstw znajdują swoje odzwierciedlenie w cenach podstawowych produktów, także spożywczych.

Analitycy przewidują, że paliwa będą drożały z dnia na dzień. Fot. pixabay

Tym bardziej martwi, że po lutowej obniżce cel paliwa niedługo może pozostać tylko wspomnienie. Przypomnijmy 1 lutego w życie weszła niższa stawka VAT, będąca elementem rządowej tarczy antyinflacyjnej. Podatek obniżono z 23 proc. na 8 proc., na razie rozwiązanie takie ma funkcjonować do końca lipca. W pierwszy dniach przełożyło się to na spadki ceny za litr na poziomie kilkudziesięciu groszy. Podajemy przybliżone dane, bo na różnych stacjach mieliśmy do czynienia z różnym poziomem obniżek.

To tyle z dobrych informacji, bo ostatnie dni i prognozy ekspertów wskazują na to, że nie warto przywiązywać się zbytnio do cieszących oko cen z początku lutego. Dość powiedzieć, że już drugi tydzień lutego przyniósł nowy, wyższy cennik. Potwierdzają to dane BM Reflex, mówiące o 10 groszowym wzroście stawki na litrze.

W dłuższej perspektywie też trudno doszukiwać się optymistycznych zwiastunów, ponieważ hurtowe ceny paliw znów sięgają rekordowych wskazań. Zresztą o rekordach można mówić na różnych polach, ponieważ swoje własne osiągi bije koszt zakupu ropy naftowej. Sytuacji dodatkowo nie poprawia siła złotego w stosunku do dolara. Wnioski? Jeśli możesz tankować, lepiej zrobić to już dziś!

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content