Stoliczku nakryj się. Ale karnawałowo i tylko po lubusku

talerz na stole
Wspierajmy lokalnych producentów. Kupujmy na nasze stoły ich wyroby.
Trwa karnawał. Tylko kto o tym pamięta w dobie pandemii, labiryntu Polskiego Ładu czy afery z Pegasusem? Może jednak chwila oddechu i spojrzenia w inną stronę? Smaczną i sytą. Spróbujmy nakryć do karnawałowego stołu. Tak po lubusku, od lokalnych producentów, bo warto ich wspierać. 

Zajrzeliśmy do Lubuskiego Centrum Produktu Regionalnego. Centrum prowadzi bazę, w której oprócz  rękodzielnictwa, obecnie można znaleźć 180 producentów żywności. Wystarczy „rzut okiem”, by zobaczyć, że takich stołów, suto zastawionych produktami lubuskich producentów, można przygotować ogromną ilość. Część produktów, a właściwie gotowych potraw, znajduje się też na ministerialnej liście produktów tradycyjnych.

Sklep Salcum-Fixum to jeden z punktów na mapie Zielonej Góry, sprzedający lubuskie produkty regionalne. Znajdują się w nim m.in.: domowe wędliny, sery, przyprawy, czy też przetwory.

Czego tu nie ma! Na karnawałowym stole, w stylu lubuskim, na pewno nie zabrakłoby dobrej jakości mięs. Serwować je może np. Masarnia Motyka ze wsi Wrzesiny czy Salcum Fixum z Sulechowa. Na stole znalazłaby się też wyroby z dziczyzny, wyrabiane z wyselekcjonowanych kawałków mięs, jak robi chociażby to Gościniec u Deców czy Leśniczówka Zbigniew Winnicki. Obok dziczyzny swoje miejsce znalazłyby też ryby łowione z jezior lubuskich. Sztukę wyrabiania produktów rybich doskonale opanowali właściciele Rybackiej Chaty z Wojnowa.

Lubuskie od kilku lat może też się chwalić serami kozimi, które wyrabia m. in. rodzina  Pazdrowskich. Mała, rodzinna serowarnia wywodzi się z tradycji gospodarstwa rolnego “Borowiecka Łąka”, które specjalizowało się w hodowli kóz i produkcji mleka oraz jego przetwórstwie. Produkty od Sery Kozie Pazdrowscy można nabyć w sklepiku sąsiadującym bezpośrednio z serowarnią w Nowej Soli. Jest jeszcze QZKO z Siedliska. Firma daje gwarancję, że wszystkie produkty w Gospodarstwie Qzko wytwarzane są w sposób ekologiczny, bez używania środków chemicznych. Kozy są czyste, karmione w naturalny sposób i regularnie badane – zapewniają właściciele.

Coś do picia? Gospodarstwo Rolno-Agroturystyczne Dereniówka postawi na stół nalewki. Na przykład nalewkę z owoców derenia. Gospodarstwo, znajdujące się w północno – zachodniej części naszego regionu, na skraju Puszczy Rzepińskiej, poleca też do karnawałowego zestawu swój kultowy schab tradycyjny słubicki, chleb domowy na zakwasie i bigos myśliwski. Dereniówka zaserwowałaby jeszcze pączki lubuskie. W końcu to karnawał. Ma być syto.

Pragnienie ugasić pomogą zdrowe soki. Z pomocą spieszy „Sad Solniki”. Gospodarstwo sadownicze proponuje całą gamę zdrowych soków. Firma powstała w 1995 roku na bazie byłego PGR w Kożuchowie. Powierzchnia upraw drzew owocowych wynosi dziś 180 hektarów, dominują tu nasadzenia drzew jabłoni (170 hektarów), ale nie brakuje wiśni, śliw i czereśni. Dlaczego proponujemy właśnie te soki? Gospodarstwo Sad Solniki posiada m. in. certyfikację GlobalGAP.

Na stole zrobimy jeszcze miejsce dla lubuskich miodów. Pasiek w regionie jest całe mnóstwo. Na stronach LCPR można znaleźć namiary do producentów i wybrać swój ulubiony smak miodu.  

Całość zamykamy produktami od „Białego Tulipana”. To rodzinna firma, która od 10 lat wytwarza piernikowe lukrowane cudeńka na każdą okazję. Karnawałowych wyrobów też nie brakuje!

Wspierajmy Lubuskich Producentów. Kupujmy lokalnie.

Od kwietnia 2020 roku trwa akcja ,,Wspieraj Lubuskich Producentów. Kupuj lokalnie”, organizowana przez Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego. Chodzi o zachęcenie konsumentów do wybierania produktów, produkowanych na terenie województwa lubuskiego, a także wspierania lokalnej gospodarki, szczególnie w trudnym dla przedsiębiorców okresie pandemii.

Nawigator Lubuski – mapa lubuskich producentów

Niedawno ruszył nabór do 2 edycji mapy lubuskich producentów – Nawigator Lubuski Lubuskiego Centrum Produktu Regionalnego. Potrwa do 14 lutego br. Mapa ma na celu uświadomienie jak wiele producentów wytwarza produkty regionalne na terenie naszego województwa, a także gdzie można wykonać kompleksowe zakupy lubuskich produktów regionalnych. Aby pojawić się na mapie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który dostępny jest na stronie internetowej Lubuskiego Centrum Produktu Regionalnego w zakładce Nawigator http://lcpr.pl/nawigator.

Do wypełnienia formularzy zapraszani są wszyscy producenci, wytwarzający produkty spożywcze; rękodzielnicy, osoby prowadzące miejsca agroturystyczne oraz osoby prowadzące miejsca sprzedaży produktów regionalnych.

Warunkiem koniecznym pojawienia się na mapie jest prowadzenie działalności związanej z lubuskimi produktami regionalnymi na terenie województwa lubuskiego.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content