Dodatkowe 10 mln na covidowe łóżka. Z myślą o kolejnej fali

Koniec piątej fali nie oznacza naszego ostatecznego pożegnania z covidem
Sejmik zdecydował o przekazaniu 10 mln zł na szpital w Torzymiu. Dzięki temu lecznica będzie mogła przyjąć pacjentów covidowych, a Centrum Zdrowia Matki i Dziecka rozpocznie leczenie małych pacjentów.

W poniedziałek stwierdzono 13 473 zakażenia. W skali kraju cieszymy się, że to mniej niż tydzień i dwa tygodnie temu. Jest jednak zła informacja. Niestety, w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców zajmujemy drugie miejsce w Polsce z wynikiem 66,73 zakażeń. Wyżej od nas jest jedynie woj. kujawsko-pomorskie.

Myślimy o kolejnej fali

Ponownie najwięcej wskaźnik zakażeń jest w powiecie słubickim, następnie w Gorzowie Wlkp. i samym powiecie gorzowskim. Łącznie jest dzisiaj w województwie 677 zakażeń. Nadal patrząc na przygotowanie regionu na walkę z pandemią nie jest źle. Na 931 łóżek dla pacjentów COVID-19 zajętych jest 439. Zajętych jest 16 respiratorów na 77 przygotowanych.

– Obecnie zmagamy się z piątą falą pandemii i mamy w regionie  bardzo dużo zachorowań. Jednak musimy mieć plan na jesień. Trzeba się przygotować. Nie chcielibyśmy jako samorząd być zaskoczeni nagle decyzjami – przekonuje marszałek Elżbieta Anna Polak.

W związku z panującą pandemią, która powoduje zmiany organizacyjne w szpitalach, samorząd województwa chce zabezpieczyć miejsca dla pacjentów chorych na Covid-19 oraz odciążyć dwa największe lubuskie szpitale walczące z pandemią: Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze oraz Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.

Dodatkowe łóżka znajdą się w torzymskim szpitalu

Jedną z propozycji jest zabezpieczenie dodatkowych miejsce drugiego poziomu zabezpieczenia w Lubuskim Szpitalu Specjalistycznym Pulmonologiczno-Kardiologicznym w Torzymiu. Aby było to możliwe, konieczna jest modernizacja jednego z budynków, pierwotnie przeznaczonego na Ośrodek Geriatrii. W związku z tym radni zdecydowali o przekazaniu łącznie 10 mln zł na ten cel (2 mln zł już wcześniej zostały zabezpieczone na modernizację obiektu na potrzeby Ośrodka Geriatrii). Dzięki temu w Torzymiu powstanie 70 dodatkowych miejsc dla chorujących na Covid-19.

Nie tylko pandemia

Marszałek wyjaśnia, że podjęcie takich działań pozwoliłoby na odblokowanie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, w którym od ponad roku funkcjonuje szpital tymczasowy oraz rozpoczęcie kolejnych ważnych dla zielonogórskiej lecznicy inwestycji. Chodzi szczególnie o utworzenie centrum onkologii. 

Marszałek zaapelowała również do wojewody i rządu o współpracę i współfinansowanie tej inwestycji, ale przede wszystkim o przedstawienie konkretnych planów i strategii walki z pandemią, tak aby szpitale mogły się zająć planowanymi zabiegami i mogły realizować kontrakty, gdyż w tej chwili jest to niemożliwe. – A w szpitalu w Torzymiu możemy stworzyć bardzo dobre warunki do leczenia chorych na COVID-19 – przekonywała marszałek Elżbieta Anna Polak. Po ustaniu pandemii w modernizowanych pomieszczeniach Lubuskiego Szpitala Specjalistycznego Pulmonologiczno-Kardiologicznego w Torzymiu będzie możliwe zorganizowanie rehabilitacji pocovidowej. 

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content