Za 13,4 mln zł zrobią tabletki do zmywarek i pralek 

Podpisanie umowy na dofinansowanie z UE z firmami Marba i Metsan. Fot. Dariusz Nowak
Podpisanie umowy na dofinansowanie z UE z firmami Marba i Metsan. Fot. Dariusz Nowak
Jeśli pomysł jest innowacyjny, UE chętnie dorzuci na jego realizację. Tym razem przekonali się o tym szefowie lubuskich firm Marba i Metsan. Pierwsza za blisko 13,5 mln zł stworzy nowe środki czyszczące, druga rozbuduje posiadany park maszyn, wydając na to ponad 2 mln zł.

– W minionej i tej obecnej perspektywie samorząd województwa miał do dyspozycji blisko miliard złotych na wsparcie gospodarki. Środki trafiały głównie do MŚP, które sprawnie aplikowały po pieniądze. Dofinansowane projekty miały różny charakter. Cieszę się, że lubuskie firmy tak sprawnie sobie radzą. Dziękuję za wytrwałość i gratuluje sukcesów – mówił członek zarządu Marcin Jabłoński, podczas uroczystego podpisania umów.

Dofinansowanie dla Marby wyniosło 4,5 mln. Cały projekt będzie kosztował prawie 13,5 mln zł. Za te pieniądze firma stworzy środki czyszczące do zmywarek i pralek. – Korzystamy już z kilku dotacji, wszystkie udało się dobrze wykorzystać. Nasze produkty są innowacyjne nie tylko w skali kraju, ale także Europy. Niektóre robimy jako pierwsi na świecie. Dzięki wsparciu możemy się prężnie rozwijać – cieszył się Zbigniew Bąbelek, szef przedsiębiorstwa Marba.

Innowacyjnym myśleniem i pomysłami wykazała się także firma Metsan. Wyda 2,3 mln zł na stworzenie innowacyjnego zespołu maszyn. Będzie zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić możliwość integracji z istniejącymi liniami produkcyjnymi. – Będziemy mogli wykonywać więcej czynności bez użycia siły ludzkiej. Poprawi to wydajność zakładu oraz komfort pracy zatrudnionych u nas osób – tłumaczył Bartosz Sanocki, szef Metsanu.

Warto dodać, że podpisane dziś umowy przełożą się także na nowe miejsca pracy. – W następnych latach w ramach nowego budżetu UE, jednym z głównych priorytetów raz jeszcze będzie wsparcie gospodarki. Na to zostanie przeznaczona największa część środków. Zachęcam do sięgania po te środki –  podsumował Marcin Jabłoński.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Czy Łagów doczeka się sali kinowej?

– Ta gmina zasługuje na taką inwestycję – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga zapraszając na 53. Lubuskie Lato Filmowe. – To paradoks, że tak wyjątkowe miejsce,

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content