Region Północ: Jak można na własne życzenie nie skorzystać z tej dziejowej szansy? To Plan Marshalla XXI wieku!

Flaga Unii Europejskiej
Zagrożenie wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy oraz z funduszy unijnych dla regionów wypełniło większość magazynu Region Północ. Gościem kolejnego odcinka magazynu był Marcin Jabłoński. Członek zarządu województwa nie zostawia suchej nitki na postawie polskiego rządu wobec wyroku TSUE dotyczącego praworządności.
Gdzie te palety z gotówką?

– Polska może prawdopodobnie nie dostać pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. To 25 mld euro w gotówce i kolejnych kilkanaście milionów euro w postaci pożyczek. Donald Tusk to potrafił zwizualizować pokazując palety wypełnione gotówką, które pokrywają powierzchnię całego województwa – mówił na naszej antenie członek zarządu województwa Marcin Jabłoński. Jak dodał to jest dziejowa szansa w historii Polski. –  Można powiedzieć że jest to Plan Marshala XXI wieku. Z zupełnie niezrozumiałych dla mnie powodów te pieniądze możemy stracić. Jest to działanie nierozsądne, niezrozumiałe i nieracjonalne – podkreślił M.Jabłoński.  Przypomnijmy. 16 lutego Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł o oddaleniu wniosków rządów Polski i Węgier i utrzymał moc prawną Rozporządzenia o uwarunkowaniu dostępu do funduszy europejskich od praworządności w krajach członkowskich. To otwiera furtkę do wstrzymywania unijnych funduszy dla krajów, w których jest ona naruszana.

Nowa perspektywa bez funduszy

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE stawia pod znakiem zapytania wypłatę unijnych funduszy w Polsce. Na te środki czeka także region lubuski. Lubuskie miało otrzymać w nowej perspektywie finansowej 736 mln euro. Już mamy opóźnienia. – Opóźnienia? To mało powiedziane – mówi nasz gość. – Mamy tak naprawdę czternasty miesiąc tego nowego budżetu unijnego. Byliśmy przekonani, że o tej porze będziemy mocno zaawansowani w realizację projektów z beneficjentami z całego regionu. Dopiero teraz zaczynamy proces finalizowania kontraktów wojewódzkich, najpierw w z ministerstwem, dopiero potem będą negocjacje z Komisją Europejską – dodaje.

Kulturalnie w Bogdańcu

W magazynie prezentujemy także inwestycje dofinansowane z funduszy europejskich. W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w podgorzowskich gminach powstają np. ośrodki kultury. Tak jest w Bogdańcu. Brakowało takiego miejsca – przyznają mieszkańcy. –  W powstającym dzięki funduszom UE ośrodku kultury będą zajęcia dla dzieci, młodzieży i seniorów – cieszy się wójt gminy Krystyna Pławska, przewodnicząca Rady Gminy Beata Wiśniewska dodaje, że będzie to miejsce spotkań i integracji dla mieszkańców wszystkich sołectw. W mijającej perspektywie finansowej dzięki partnerstwu gmin udało się zrealizować kilkadziesiąt tego typu inwestycji w miejsca rekreacji i kultury dla mieszkańców.

Drogie drogi

W magazynie mówimy o tym,  jak naprawdę wygląda rządowy plan budowy obwodnic. Rząd bowiem wymusza dofinansowanie do budowy obwodnic w ciągach dróg wojewódzkich przekraczające możliwości budżetowe wielu samorządów. Dlaczego lubuskie musi dokładać tak znaczne środki do obwodnic Drezdenka czy Nowej Soli. – Najgorsza sytuacja jest w Drezdenku, gdyby miałaby dołożyć do obwodnicy, pochłonęłoby to kilkuletni budżet. To kuriozalna sytuacja, w której rząd decyduje, gdzie i za ile wybuduje tak ogromne inwestycje, bez konsultacji z samorządami, a potem żąda wyłożenia przez regony brakującej kwoty, nawet jeśli w znaczącej mierze przekracza to ich budżetowe możliwości. Ale nie wszyscy traktowani są w tym zakresie równo, bo są takie regiony – i to można sprawdzić, bo to włodarze z ramienia PiS– gdzie dofinansowanie jest znacznie wyższe – mówi Marcin Jabłoński. Ten rok jest przełomowym jeśli chodzi o liczbę remontów na drogach wojewódzkich. To również było tematem odcinka. Rozpoczęła się m.in. przebudowa mostku w Łupowie na drodze wojewódzkiej 132. Niewielki most – wielkie utrudnienia mówią kierowcy.

Na koniec pytamy czy i jakie są efekty misji i udziału w targach EXPO w Dubaju.  Region reprezentowała także gorzowianka, projektantka Natalia Ślizowska.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content