Lubuskie dla Ukrainy – szykujemy pomoc dla ukraińskich uchodźców (WIDEO)

Flagi Polski i Ukrainy z hasztagiem solidarnezukrainą
Lubuszanie zgłaszają się i chcą pomagać potencjalnym uchodźcom.
Akcja “Lubuskie dla Ukrainy” ma na celu pomoc uchodźcom, którzy napływać będą do Polski uciekając przed wojną wywołaną przez Putina w Ukrainie. W Rozmowie Dnia LCI rozmawialiśmy o tym z pomysłodawczynią akcji Zofią Szozdą. Z kolei marszałek Elżbieta Anna Polak zapowiedziała rozeznanie potencjalnych lokalizacji w regionie, pod potrzeby ukraińskich uchodźców.

-Kilka dni temu napisałam post, w którym przyrównałam Ukrainę do domu, który najechał bandzior, zajął trzy pokoje, położył się do łóżka właściciela, pił kawę z jego kubka, wymachuje bronią i nic sobie z tego nie robi. Właśnie tak zachowuje się Władimir Putin. – mówi o pierwszych motywach założenia grupy „Lubuskie dla Ukrainy” Zofia Szozda.

I dodaje z przekonaniem: -Jak najbardziej trzeba wspomóc obywateli Ukrainy, ponieważ Ukraina to jest właśnie ich dom. Musimy im pomóc, jeśli przyjdzie właśnie taka sytuacja, gdy będą uciekali ze swojego domu, z Ukrainy, tutaj do nas, przed wojną. Dlatego właśnie powstała ta grupa. – podkreślała aktywistka.

Jaka pomoc będzie najbardziej potrzebna dla uchodźców przybywających z terytorium Ukrainy? Które dziedziny są priorytetowe, by zapewnić normalność tym osobom tutaj na miejscu?

-Jeżeli ktoś będzie gotowy, żeby przyjąć rodzinę z Ukrainy czy kilka osób, to może do mnie napisać z jakiej jest miejscowości i ilu osobom jest w stanie pomóc. Jeśli ktoś będzie w stanie zaoferować pracę – to w jakiem miejscowości w lubuskiem, jaka to praca jest konkretnie i dla ilu osób. Jeżeli ktoś będzie w stanie zająć się tłumaczeniami dokumentów , to też proszę o podanie szczegółów. Podobnie jest z nauczycielami języka polskiego – jeśli będą w stanie i będą chcieli dla osób, które tutaj przyjadą, udzielić korepetycji i poprowadzić lekcje naszego języka, to również proszę o dokładne określenie, jak ta pomoc ma wyglądać. Widzę coraz większe zaangażowanie i coraz większą chęć wsparcia – obrazowała sytuacją inicjatorka akcji „Lubuskie dla Ukrainy”.

Marszałek Polak zapowiedziała rozpoznanie potencjalnych lokalizacji na potrzeby ukraińskich uchodźców: – Są takie obiekty w Sulechowie, są akademiki, a gdy będzie taka potrzeba możemy udostępnić nasze obiekty. Takie rozpoznanie właśnie robimy – powiedziała.

Cała rozmowa:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Magdalena Podhajecka

Po co nam kultura? [KOMENTARZ]

Latem kwitną nie tylko ogródki, ale i kultura. Kibicujemy naszym na igrzyskach olimpijskich, świętujemy dożynki czy delektujemy się muzyką pod gołym niebem. Ale po co

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content