Gorzów solidarny z Ukrainą

Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki wyraził swą solidarność z narodem ukraińskim oraz obywatelami Ukrainy, mieszkającymi w Gorzowie. Na znak solidarności w centrum miasta na Starym Rynku pojawiła się ukraińska flaga. Miasto wyznacza miejsca przyjmowania uchodźców oraz miejsca zbiórki darów dla poszkodowanych.

Do mediów płyną słowa włodarza miasta Jacka Wójcickiego.

(…) Ta noc odmieniła na zawsze losy świata. Doszło do ataku na wolną, niepodległą Ukrainę, naszego sąsiada. Każdy naród ma prawo do samostanowienia, określania swojego funkcjonowania i rozwoju. Tego prawa nikt nie może odbierać, a tym bardziej narzucać żadnemu narodowi siłą swojej woli.

 

Pragnę wyrazić poparcie dla narodu ukraińskiego w jego walce o utrzymanie niepodległości. Zapewniam, że podejmujemy wszelkie działania wyznaczone nam przez przedstawicieli rządu tak, aby sprostać zarówno spodziewanej fali emigracji, jak i przede wszystkim utrzymać normalność funkcjonowania naszego miasta.

 

Apeluję o zachowanie spokoju, przypominając, że Polska jako członek NATO jest należycie chroniona.

 

Nasze miasto gości wielu obywateli Ukrainy, pracowitych, serdecznych ludzi, dla których Gorzów stał się drugim domem. Zapewniam Was Szanowni Państwo, że jesteśmy myślami z Waszymi bliskimi na Ukrainie. A w Gorzowie możecie się czuć bezpieczni.

Tłumy gorzowian przyszły w czwartek wieczorem na Stary Rynek, aby wyrazić swoją solidarność z Ukrainą i jej mieszkańcami. Prezydent Jacek Wójcicki zapewnił, iż Gorzów przyjmie uchodźców i zrobi wszystko, aby zapewnić im dobre warunki do życia.

Musimy solidaryzować się z Ukraińcami, musimy się wzajemnie wspierać. Przed nami spora odpowiedzialność za przyjęcie uchodźców. Przyjmiemy uchodźców, zrobimy wszystko, aby zapewnić im dobre warunki – powiedział Wójcicki.

Prezydent Gorzowa poinformował, iż od rana podejmowane są próby kontaktu z władzami partnerskiego miasta Sumy. Według informacji medialnych, zostało ono zajęte przez wojska rosyjskiego agresora.

Bądźmy razem, bo to jest trudny czas, trudne chwile dla nas wszystkich – zaapelował do zgromadzonych włodarz miasta.

Pod fontanną Pauckscha zebrało się kilkuset mieszkańców, którzy trzymali transparenty z hasłami wspierającymi naszego wschodniego sąsiada. Nie brakowało Ukraińców, mieszkających i pracujących w naszym regionie. Wiec zakończył się odśpiewaniem ukraińskiego hymnu.

Już przedpołudniem prezydent Wójcicki wystosował apel, w którym wyraził poparcie dla narodu ukraińskiego w jego walce o utrzymanie niepodległości. Zwrócił się w nim i do mieszkających w naszym mieście Ukraińców.

Nasze miasto gości wielu obywateli Ukrainy, pracowitych, serdecznych ludzi, dla których Gorzów stał się drugim domem. Zapewniam Was Szanowni Państwo, że jesteśmy myślami z Waszymi bliskimi na Ukrainie. A w Gorzowie możecie się czuć bezpieczni – przekonywał prezydent.

Blisko 80 Ukraińców – lekarzy, salowych i kucharek – zatrudnia gorzowski szpital. Zarząd lecznicy postanowił wysłać ciężarówkę leków, opatrunków, bandaży i kroplówek do szpitala w zbombardowanym Iwano-Frankowsku. Szpital zapewni także pomoc psychologiczną i zdrowotną dla uchodźców. 

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content