Rozdano Lubuskie Wawrzyny 2021

Lubuskiego Wawrzyna Literackiego w kategorii proza otrzymał Alfred Siatecki
Lubuskiego Wawrzyna Literackiego w kategorii proza otrzymał Alfred Siatecki
W bibliotece Norwida w Zielonej Górze odbyła się gala Lubuskich Wawrzynów, na której nagrodzono autorów najlepszych tekstów literackich i publikacji naukowych dotyczących regionu.

W ostatniej edycji Lubuskiego Wawrzynu Literackiego pojawiło się 47 książek (24 w kategorii proza, 22 w kategorii poezja, 1 pozycja nie spełniła wymogów regulaminowych). Natomiast do Lubuskiego Wawrzynu Naukowego wpłynęło 25 pozycji (3 nie spełniły wymogów regulaminowych).

NAGRODZENI AUTORZY

Lubuskiego Wawrzyna Literackiego w kategorii proza otrzymał Alfred Siatecki za powieść „Szwindel w Grünbergu”. Tytuł, jak przyznaje autor, jest metaforą związaną z obchodami 700-lecia miasta: –Książka dotyczy Zielonej Góry, tej przed stu laty, kiedy miasto świętowało – nie wiem dlaczego – 700-lecie. Żeby obchodzić urodziny, trzeba mieć jakąś podstawę, jakiś akt. A takiego dokumentu do dzisiaj nie ma. Więc nazwałem to po męsku „szwindlem” – powiedział pisarz. Dodał, że tematyka książki wpisuje się także w obecny jubileusz 800-lecia Zielonej Góry.

Nagrodę za najlepszą poezję otrzymał Jarosław Barańczak za tomik pt. „Znak”. Dodatkowo kapituła konkursowa przyznała wyróżnienia:

za opracowanie edytorskieKrzysztof Ziemski, „Konteksty nieodległe”, Zielona Góra 2021 (Wydawca Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry WINNICA); Igor Myszkiewicz, „Ilustrowana kronika Zielonej Góry. The Illustrated Chronicle of Zielona Góra”, Zielona Góra 2021 (Wydawca Stowarzyszenie Forum Art),

za całokształt twórczościIrena Zielińska i Zbigniew Kozłowski,

nagroda Rektora Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim za Debiut Literacki (Srebrne Sokole Pióro)Natalia Haczek za tomik poezji „Głód”.

Lubuski Wawrzyn Naukowy zdobył Przemysław Słowiński, autor książki „W okowach niewoli. Polscy oficerowie w Oflagu II C Woldenberg podczas II wojny światowej”. – Jestem bardzo szczęśliwy z powodu otrzymanego wyróżnienia. Książka wymagała sporo pracy, sporo godzin spędziłem w archiwach polskich i niemieckich. Ale pozwoliło to na pokazanie w nowym świetle tego, co niby wszyscy historycy wiedzą o największym obozie jenieckim, który znajdował się w dzisiejszym Dobiegniewie – mówił autor o procesie powstawania zwycięskiej publikacji.

Nagroda za najlepszą książkę popularnonaukową przypadła z kolei Bartłomiejowi Gruszce za publikację „Atelier fotograficzne w dawnej Zielonej Górze (Grünberg in Schlesien)”. Dyplom za walory edytorskie powędrował do Stowarzyszenia Forum Art za książkę Igora Myszkiewicza „Ilustrowana kronika Zielonej Góry”.

W tym roku po raz pierwszy przyznano Nagrodę Czytelników. Zdobył ją Edward Jabłoński za książkę „Kulturalna Nowa Sól. Z dziejów zakładowych i miejskich domów kultury 1946-2010”.

Na gali Lubuskich Wawrzynów została wręczona także nagroda specjalna Marszałek Województwa Lubuskiego. Otrzymał ją Przemysław Piotrowski. W uzasadnieniu podkreślono szczególną aktywność twórczą pisarza oraz to, że jego książki cieszą się uznaniem czytelników i są obecne w krajowym obiegu czytelniczym. W imieniu Elżbiety Anny Polak nagrodę wręczył wicemarszałek Łukasz Porycki. Przy okazji zapowiedział, że samorząd będzie współpracował z wojewódzkimi bibliotekami przy organizacji 30-lecia Lubuskich Wawrzynów. – Będziemy planować ten wielki jubileusz za dwa lata. Cieszę się bardzo, że Zielona Góra i Gorzów współpracują – powiedział wicemarszałek.  

Przemysław Piotrowski z nagrodą specjalną Marszałek Województwa Lubuskiego. Fot. Aleksandra Pietruszewska, www.lubuskie.pl

Tekst źródłowy: lubuskie.pl

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

KS Dozamet uzbroił się na wiosnę (FOTO)

Lider zielonogórskiej okręgówki, nowosolski KS Dozamet, postanowił wejść w piłkarską wiosnę mocnym uderzeniem. Nie było to jednak wydarzenie boiskowe – na konferencji prasowej zaprezentowano bowiem

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content