Rozdano Lubuskie Wawrzyny 2021

Lubuskiego Wawrzyna Literackiego w kategorii proza otrzymał Alfred Siatecki
Lubuskiego Wawrzyna Literackiego w kategorii proza otrzymał Alfred Siatecki
W bibliotece Norwida w Zielonej Górze odbyła się gala Lubuskich Wawrzynów, na której nagrodzono autorów najlepszych tekstów literackich i publikacji naukowych dotyczących regionu.

W ostatniej edycji Lubuskiego Wawrzynu Literackiego pojawiło się 47 książek (24 w kategorii proza, 22 w kategorii poezja, 1 pozycja nie spełniła wymogów regulaminowych). Natomiast do Lubuskiego Wawrzynu Naukowego wpłynęło 25 pozycji (3 nie spełniły wymogów regulaminowych).

NAGRODZENI AUTORZY

Lubuskiego Wawrzyna Literackiego w kategorii proza otrzymał Alfred Siatecki za powieść „Szwindel w Grünbergu”. Tytuł, jak przyznaje autor, jest metaforą związaną z obchodami 700-lecia miasta: –Książka dotyczy Zielonej Góry, tej przed stu laty, kiedy miasto świętowało – nie wiem dlaczego – 700-lecie. Żeby obchodzić urodziny, trzeba mieć jakąś podstawę, jakiś akt. A takiego dokumentu do dzisiaj nie ma. Więc nazwałem to po męsku „szwindlem” – powiedział pisarz. Dodał, że tematyka książki wpisuje się także w obecny jubileusz 800-lecia Zielonej Góry.

Nagrodę za najlepszą poezję otrzymał Jarosław Barańczak za tomik pt. „Znak”. Dodatkowo kapituła konkursowa przyznała wyróżnienia:

za opracowanie edytorskieKrzysztof Ziemski, „Konteksty nieodległe”, Zielona Góra 2021 (Wydawca Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry WINNICA); Igor Myszkiewicz, „Ilustrowana kronika Zielonej Góry. The Illustrated Chronicle of Zielona Góra”, Zielona Góra 2021 (Wydawca Stowarzyszenie Forum Art),

za całokształt twórczościIrena Zielińska i Zbigniew Kozłowski,

nagroda Rektora Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim za Debiut Literacki (Srebrne Sokole Pióro)Natalia Haczek za tomik poezji „Głód”.

Lubuski Wawrzyn Naukowy zdobył Przemysław Słowiński, autor książki „W okowach niewoli. Polscy oficerowie w Oflagu II C Woldenberg podczas II wojny światowej”. – Jestem bardzo szczęśliwy z powodu otrzymanego wyróżnienia. Książka wymagała sporo pracy, sporo godzin spędziłem w archiwach polskich i niemieckich. Ale pozwoliło to na pokazanie w nowym świetle tego, co niby wszyscy historycy wiedzą o największym obozie jenieckim, który znajdował się w dzisiejszym Dobiegniewie – mówił autor o procesie powstawania zwycięskiej publikacji.

Nagroda za najlepszą książkę popularnonaukową przypadła z kolei Bartłomiejowi Gruszce za publikację „Atelier fotograficzne w dawnej Zielonej Górze (Grünberg in Schlesien)”. Dyplom za walory edytorskie powędrował do Stowarzyszenia Forum Art za książkę Igora Myszkiewicza „Ilustrowana kronika Zielonej Góry”.

W tym roku po raz pierwszy przyznano Nagrodę Czytelników. Zdobył ją Edward Jabłoński za książkę „Kulturalna Nowa Sól. Z dziejów zakładowych i miejskich domów kultury 1946-2010”.

Na gali Lubuskich Wawrzynów została wręczona także nagroda specjalna Marszałek Województwa Lubuskiego. Otrzymał ją Przemysław Piotrowski. W uzasadnieniu podkreślono szczególną aktywność twórczą pisarza oraz to, że jego książki cieszą się uznaniem czytelników i są obecne w krajowym obiegu czytelniczym. W imieniu Elżbiety Anny Polak nagrodę wręczył wicemarszałek Łukasz Porycki. Przy okazji zapowiedział, że samorząd będzie współpracował z wojewódzkimi bibliotekami przy organizacji 30-lecia Lubuskich Wawrzynów. – Będziemy planować ten wielki jubileusz za dwa lata. Cieszę się bardzo, że Zielona Góra i Gorzów współpracują – powiedział wicemarszałek.  

Przemysław Piotrowski z nagrodą specjalną Marszałek Województwa Lubuskiego. Fot. Aleksandra Pietruszewska, www.lubuskie.pl

Tekst źródłowy: lubuskie.pl

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Czy Łagów doczeka się sali kinowej?

– Ta gmina zasługuje na taką inwestycję – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga zapraszając na 53. Lubuskie Lato Filmowe. – To paradoks, że tak wyjątkowe miejsce,

Prezydent Gorzowa Wlkp. z absolutorium (FOTO)

Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki podczas sesji Rady Miasta 18 czerwca otrzymał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało 17 radnych, czterech

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content