Ukraińskie dzieci muszą znaleźć u nas spokój (WIDEO)

Dwójka obejmujących się dzieci
Do Polski przybyło już kilkaset tysięcy uchodźców z Ukrainy. Fot. pixabay.pl
Sporo uchodźców z Ukrainy to dzieci, które należy otoczyć szczególną opieką – uważa Barbara Zajbert, szefowa Związku Nauczycielstwa Polskiego w Gorzowie Wlkp. – Powinniśmy zaoferować im wsparcie, a w perspektywie czasu także edukację. Musimy być na to przygotowani – mówi.

Od kilku dni w całej Polsce ruszyła cała masa zbiórek dla uchodźców oraz walczącej z agresorem Ukrainy. Pomoc próbują koordynować organizacje pozarządowe i samorządy, jak np. urząd marszałkowski, który zamienił ogromną salę w magazyn na dary. To wszystko pomoc potrzeba i niezbędna, ale już teraz pojawiają się głosy, że trzeba patrzeć w przyszłość. Jedną z osób, która to podkreśla, jest Barbara Zajbert, szefowa gorzowskiego ZNP. – Uchodźcom z dziećmi będziemy starali się zapewnić dostęp do edukacji. Jest jeszcze kwestia opieki przedszkolnej. Tu jest problem, bo miejsc jest mało, jednak myślę, że władze samorządowe będę w tym zakresie sprawnie działać – mówiła Barbara Zajbert.

W rozmowie z LCI przewodnicza ZNP w Gorzowie Wlkp. odniosła się także do tematu, który zaginął w wojennym zalewie newsów. Mowa o kontrowersyjnej ustawie lex Czarnek, która trafiła już na biurko prezydenta RP. Duża część opinii społecznej domagała się jej weta, argumentując, że pozwoli na ideologiczny nadzór nad szkołami. – To jest powrót do zarządzania oświatą rodem z głębokiego PRL, kiedy o wszystkim decydowała władza. Rodzice powinni się czuć bardzo zaniepokojeni – przekonuje Zajbert. Na szczęście, 1 marca prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę.

Więcej komentarzy dotyczących pomocy edukacyjnej dla uchodźców, ustawy lex Czarnek oraz powolnego wygaszania SP nr 7 w Gorzowie Wlkp. znajdziecie w naszej rozmowie wideo.  

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content