Pomagajmy Ukrainie, ale z głową! Jest plan jak to robić (WIDEO)

Trzy osoby siedzą przy stole.
- Stworzyliśmy dużą drużynę, która razem zgodnie pracuje w lubuskim centrum pomocowym - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. Fot. Łukasz Wawer.
Pomoc Ukrainie musi być lepiej skoordynowana i bardziej celowa, przekonywali uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się w urzędzie marszałkowskim. Przy jednym stole zasiedli prawnicy, społecznicy, przedsiębiorcy i samorządowcy. Mają już plan, jak wspierać Ukraińców nie tylko teraz, ale także w przyszłości.

W środowy poranek szpital w Gorzowie Wlkp. wysłał na Ukrainę tira z pomocą medyczną. Na jego pokładzie znalazły się m.in. koce, aparaty USG i podstawowy sprzęt lekarski. – Jeszcze pierwszego dnia wojny zadzwoniliśmy do zaprzyjaźnionego szpitala w Iwano-Frankowsku i sprawdziliśmy ich potrzeby. Przy pomocy zarządu województwa udało się szybko zorganizować sprzęt oraz transport – mówi Robert Surowiec, wiceprezes gorzowskiej lecznicy.

Ukraina dalej potrzebuje wsparcia, ale potrzeby broniącego się kraju oraz ukraińskich uchodźców nabierają coraz bardziej precyzyjnych kształtów. – Na dzisiaj na szybko musimy organizować transporty, ale już z celowaną pomocą, jaka jest oczekiwana na Wschodzie. Szukamy możliwości przerzutów darów za pomocą korytarzy humanitarnych – tłumaczy marszałek Elżbieta Anna Polak.

Urząd marszałkowski już teraz zebrał wokół siebie wolontariuszy, organizacje pozarządowe, społeczników, przedsiębiorców i samorządowców, aby pomagać jak najskuteczniej, najszerzej oraz najszybciej. – Stworzyliśmy dużą drużynę, która razem zgodnie pracuje w lubuskim centrum pomocowym. Zadbaliśmy o m.in. pomoc psychologiczną oraz prawną – zapewnia Elżbieta Anna Polak.

– Na ten moment jesteśmy w stanie pomóc wszystkim. Jeśli ktoś przyjedzie o 3 w nocy i nie ma noclegu, zapewnimy ciepły kąt. Zapewnimy jedzenie i artykuły pierwszej potrzeby. Wczoraj wystąpiła potrzeba pilnej konsultacji medycznej, również udało się to załatwić – przekonuje Eliza Zaborowska, wolontariuszka z inicjatywy Lubuskie dla Ukrainy.

Ludzi dobrej woli jest znacznie więcej. W całym województwie zawiązała się adwokacka inicjatywa darmowych porad prawnych. Włączyło się już w nią ok. 70 osób, gotowych do udzielenia wsparcia Ukraińcom. – Na stronie okręgowej izby adwokackiej w Zielonej Górze znajdują się listy adwokatów, którzy przyłączyli się do akcji. Można do nich dzwonić oraz pisać. Porad udzielamy telefonicznie lub jeśli zajdzie potrzeba bezpośrednio. Poza tym od poniedziałku w urzędzie marszałkowskim tworzymy stacjonarny punkt porad prawnych – zachęca Anna Wojniusz, koordynator ds. pomocy prawnej obywatelom Ukrainy.

Pomoc Ukrainie to nie sprint

Pomoc tu i teraz jest ważna, ale uczestnicy konferencji prasowej chcą zadbać o długofalowe wsparcie uciekających przed wojną Ukraińców. – Po zaspokojeniu podstawowych potrzeb uchodźcy będą potrzebować pracy, miejsca w szkołach i przedszkolach – twierdzi marszałek Polak.  

– Drodzy przyjaciele z Ukrainy wszystkie lubuskie samorządy są przygotowane, aby Was przyjąć. Mieszkańcy czekają na Was i pomogą w każdym zakresie. Jesteśmy w stałym kontakcie z placówkami oświatowymi oraz przedsiębiorcami, ale potrzebujemy też rozwiązań systemowych państwa polskiego – mówi Marek Cebula burmistrz Krosna Odrz.

Głosem przedsiębiorców w trakcie spotkania był m.in. Jerzy Korolewicz, prezes Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Zaznaczył, że pomoc Ukrainie nie będzie sprintem, a ultramaratonem. – Ogień najlepiej płonie na początku, ale później trzeba go konsekwentnie podtrzymywać. W każdym powiecie mamy koordynatorów. Jako przedsiębiorcy koncentrujemy się jednak na wybranych dziedzinach pomocy np. wsparciu finansowym. Tworzymy też bazę zasobów noclegowych, transportowych, ofert pracy – wylicza Korolewicz.

Chcesz pomóc? Zajrzyj na specjalny serwis!

Najważniejsze i najnowsze informacje o wsparciu dla Ukrainy oraz jej mieszkańców urząd marszałkowski zebrał w specjalnym serwisie. Znajdziecie go [TUTAJ].

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Czy Łagów doczeka się sali kinowej?

– Ta gmina zasługuje na taką inwestycję – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga zapraszając na 53. Lubuskie Lato Filmowe. – To paradoks, że tak wyjątkowe miejsce,

Prezydent Gorzowa Wlkp. z absolutorium (FOTO)

Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki podczas sesji Rady Miasta 18 czerwca otrzymał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało 17 radnych, czterech

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content