Pomoc dla Ukrainy i wsparcie dla lubuskich seniorów [WIDEO]

-Jesteśmy zaskoczeni skalą tego pozytywnego odzewu ze strony mieszkańców Zielonej Góry, Gorzowa, w ogóle z całego regionu. Widzimy, że po prostu ludzie chcą pomagać – mówił w Rozmowie Dnia LCI dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze, Jakub Piosik.

-My, jako Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej zaangażowaliśmy się w zbiórkę żywności, środków higienicznych dla osób, które trafiają tutaj ze wschodu Europy, z Ukrainy. Zbieramy artykuły spożywcze długiego terminu, środki higieny osobistej – pasty do zębów, szampony, odżywki do włosów, balsamy, żele do kąpieli, jak również szczoteczki do zębów. Okazuje się, że osoby, które tutaj trafiają, to trafiają zupełnie bez niczego. Zbieramy również świeżą bieliznę, bo okazuje się, że tego przede wszystkim brakuje. Wstrzymaliśmy na ten moment zbiórkę odzieży, ponieważ mamy jej już bardzo dużo – przekazywał Piosik.

Dodał on również, że trwa cały czas zbiórka dla osób, które zdecydowały się wrócić do Ukrainy, by bronić ojczyzny:- Tak, zbieramy koce, śpiwory, karimaty, latarki, baterie, czyli taki podstawowy osprzęt, który będzie potrzebny dla tych osób walczących w Ukrainie.

Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej przedstawiał szerzej również projekt, który skierowany jest do lubuskich seniorów pod nazwą „Zielone gospodarstwa opiekuńcze”.

Ma być to forma wsparcia w zakresie opieki i integracji społecznej realizowana  w ramach gospodarstwa wiejskiego posiadającego położenie w sąsiedztwie przyrody lasów i łąk, ogród umożliwiający komfortowy wypoczynek i uprawę roślin oraz domowe zwierzęta. Stawiamy na domową atmosferę, podopieczni w gospodarstwach mają czuć się swobodnie, a zapewniane aktywności muszą być zgodne z ich preferencjami, oczekiwaniami i możliwościami.

Jak mówi Piosik: – Opracowania i diagnozy przeprowadzane lokalnie i w skali kraju, pokazują jedną rzecz, że na terenach wiejskich jest bardzo ograniczona polityka senioralna. Oznacza to zarazem, ze na terenach wiejskich jest mała oferta dla seniorów. W związku z powyższym stwierdziliśmy, że na terenach wiejskich musimy wzmacniać gospodarstwa opiekuńcze.

Co zakłada projekt?

Utworzenie 3 gospodarstw opiekuńczych, które zapewnią 24 miejsca dziennego pobytu dla 24 osób (8 osób w gospodarstwie), przez co najmniej 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu przez okres 12 miesięcy.

Cała rozmowa:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content