Premierzy Saksonii i Brandenburgii: – Mamy wielkie uznanie dla sposobu, w jaki przyjmujecie uchodźców.

spotkanie online polsko-niemieckie
Ze strony polskiej w spotkaniu z premierami Brandenburgii i Saksonii uczestniczyli marszałek Elżbieta Anna Polak i członek zarządu Tadeusz Jędrzejczak.
Mamy wielkie uznanie dla sposobu, w jaki przyjmujecie uchodźców. Jesteście dla nas wzorem! – podkreślali premierzy landów Brandenburgii i Saksonii na spotkaniu z marszałek Elżbietą Anną Polak.

Marszałek Polak podczas spotkania online z premierami Brandenburgii i Saksonii omówiła pomoc Lubuskiego dla ogarniętej wojną Ukrainy i przybywających stamtąd uchodźców.

– Codziennie wysyłamy pomoc do zaprzyjaźnionych z Lubuskiem regionów. Nasze transporty z żywnością, środkami medycznymi kierujemy do obwodów Iwano-Frankowskiego i Sumskiego i do Lwowa. Bardzo dobrze działa tu „most” z Rzeszowem, gdzie nasza pomoc trafia do magazynów, a stamtąd na Ukrainę – mówiła. – We Lwowie zabrało karetek, bo zabrano je na front i właśnie Zarząd Województwa Lubuskiego zdecydował o przekazaniu tam dwóch karetek – dodała marszałek Polak.

Spotkanie władz regionu lubuskiego z premierami niemieckich landów odbyło się za pośrednictwem łączy internetowych.

Wymieniała też, co potrzebne jest obywatelom Ukrainy „na już”. Chodzi o materace, śpiwory, kołdry, żywność długoterminową, bieliznę dla dzieci…

Fala uchodźców z Ukrainy będzie wzbierać

Zarówno marszałek Elżbieta Anna Polak, jak i uczestniczący w spotkaniu Członek Zarządu Województwa Tadeusz Jędrzejczak, zwracali uwagę, że fala uciekających przed rosyjskimi rakietami i bombami będzie coraz wyższa. Co nikogo nie  może dziwić. – Z przerażeniem patrzę, co się dzieje w Sumach – naszym partnerskim regionie… – mówił Tadeusz Jędrzejczak.

Niemcy pod wielkim wrażeniem zaangażowania Polaków

– My, Niemcy jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego, co Polki i Polacy już zrobili dla Ukrainy. Mamy wielkie uznanie dla sposobu, w jaki przyjmujecie uchodźców – przyznał Premier Wolnego Państwa Saksonia Michael Kretschmer. – Robicie to z wielką solidarnością! Jesteście dla nas wzorem!

Premier Saksonii Michael Kretschmer

– To jest ogromny, wspaniały wysiłek Polaków i my chcemy się do tego wysiłku przyłączyć, żebyśmy wszyscy razem mogli pomóc Ukrainie walczącej o wolność, o demokrację także w naszym imieniu – podkreślał Premier Kraju Związkowego Brandenburgia dr Dietmar Woidke i dodał, że obecne liczby uchodźców to zaledwie wierzchołek góry lodowej. W Berlinie jest już tylu przybyszy, że trzeba dużo myśleć, gdzie ich kierować. – Ale też ludzie chcą przyjmować obcych do swoich domów. Na przykład hotel oferuje im 10 pokoi. To niesamowite, co się dzieje – mówił.

Premier Brandenburgii dr Dietmar Woidke

– My także zapraszamy obywateli Ukrainy do nas – deklarował premier Saksonii Michael Kretschmer. – Też przyjmiemy ich pod swój dach.

Marszałek Polak: Skoordynujmy naszą pomoc

Marszałek Elżbieta Anna Polak przekonywała, że pomoc potrzebna jest Ukrainie natychmiast. – Możemy skoordynować nasze transporty, żeby bezpośrednio i szybko trafiały na Ukrainę – proponowała.

Jeszcze w czasie wtorkowego spotkania lista potrzeb dla Ukrainy, jaką stworzył Samorząd Województwa Lubuskiego, została przekazana premierom partnerskich landów.

– Teraz nad nią usiądziemy i będziemy pomagać – powiedział premier Saksonii Michael Kretschmer.

– Widzę, że polska strona ma lepsze rozeznanie, co jest potrzebne, lepiej możecie ocenić sytuację – przyznał premier Brandenburgii dr Dietmar Woidke i zadeklarował, że przekaże listę z Lubuskiego do ministerstwa federalnego, żeby na tym poziomie pomoc szybko skoordynować.

– Lata naszych kontaktów i współpracy owocują teraz – w trudnym dla świata czasie. Wszyscy tak samo to rozumiemy – podsumowała marszałek Elżbieta Anna Polak.  

A premier Woidke dodał: – Wyjdziemy z tej sytuacji wzmocnieni jako Europa.

(Źródło: lubuskie.pl)

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

W ten weekend świętował Park Mużakowski

– Park Mużakowski to nasza perełka, ale też modelowy przykład polsko-niemieckiej współpracy – powiedział wicemarszałek lubuski Sebastian Ciemnoczołowski, wsiadając do pociągu zmierzającego w kierunku Łęknicy.

Więcej pieniędzy na nowe żłobki

Środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) pozwoliły obecnemu rządowi zwiększyć kwotę na program „Aktywny Maluch” aż o 1 mld zł. – W sumie mamy na

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content