Do inwestycji z rezerwą. Gorzów szykuje się na trudne czasy.

Tego centrum przesiadkowego Gorzów nie zbuduje.
Tak miało wyglądać centrum przesiadkowe przy ulicy Dworcowej.

Centrum przesiadkowe, którego wykonawcy nie udało się wyłonić wielokrotnie. To inwestycja, która nie będzie zrealizowana. Miasto nie kupi też budynku po banku przy ulicy Jagiellończyka. Wszystko przez podwyżki, inflację i niepewną sytuację związaną z uchodźcami. Szczegóły prezydent Jacek Wójcicki przedstawił podczas konferencji prasowej w gorzowskim magistracie.

Konferencja prasowa prezydenta Jacka Wójcickiego i radnych Rady Miasta Gorzowa Wlkp.
Łatwo nie będzie

– Rosnąca inflacja, wzrost cen paliwa, materiałów budowlanych czy energii to czynniki, które w istotny sposób mogą wpłynąć na funkcjonowanie Gorzowa – powiedział Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa. – Kolejne miesiące mogą te problemy pogłębić, dlatego uznaliśmy, że konieczne jest tworzenie rezerwy finansowej, która zapobiegnie zakłóceniom w realizacji najważniejszych inwestycji, funkcjonowaniu komunikacji czy innych ważnych dla miasta zadań. Taką rezerwę finansową można uzyskać, rezygnując z niektórych inwestycji i wydatków, tych, które nie są dzisiaj priorytetowe – mówił prezydent.

Wczorajsze spotkanie prezydenta z gorzowskimi radnymi – Alicją Burdzińską, Martą Bejnar – Bejnarowicz, Janem Kaczanowskim i Jerzym Sobolewskim podsumowało turę spotkań w sprawie tworzenia miejskiej rezerwy finansowej. Mówiono o rosnących kosztach, które wpływają na funkcjonowanie miasta. Już teraz na przykład szacuje się, że poziom wzrostu cen paliwa spowoduje, że do miejskiej komunikacji trzeba będzie dołożyć kolejne 6,5 mln złotych, ale kwota ta może się jeszcze zwiększyć. Podobne problemy występują przy realizacji inwestycji. Tylko cena asfaltu w październiku ubiegłego roku wynosiła 1490 zł za tonę, dzisiaj wynosi 2740 zł, a od 15 marca wzrośnie do 3350 zł. Podobnie jest z innymi materiałami budowlanymi. To drastycznie podnosi koszty inwestycji.

Prezydent i radni poinformowali, że miasto rezygnuje z budowy Centrum Przesiadkowego oraz zakupu budynku po dawnym banku przy ulicy Jagiellończyka. To stworzy ponad 43-milionową rezerwę. Zdecydowano również, że na kilka miesięcy zamrożone zostaną realizacje tych inwestycji z budżetu obywatelskiego, które jeszcze nie zostały rozpoczęte. Po ustabilizowaniu sytuacji finansowej i gospodarczej miasto wróci do ich realizacji.

Materiał w oparciu o informacje z Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. Fotografia: Łukasz Kulczyński, Urząd Miasta Gorzowa Wlkp.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

W ten weekend świętował Park Mużakowski

– Park Mużakowski to nasza perełka, ale też modelowy przykład polsko-niemieckiej współpracy – powiedział wicemarszałek lubuski Sebastian Ciemnoczołowski, wsiadając do pociągu zmierzającego w kierunku Łęknicy.

Więcej pieniędzy na nowe żłobki

Środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) pozwoliły obecnemu rządowi zwiększyć kwotę na program „Aktywny Maluch” aż o 1 mld zł. – W sumie mamy na

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content