Gorzów będzie miał nową stację dializ

Stacja dializ w gorzowskim szpitalu
Stacja dializ w gorzowskim szpitalu. Fot. szpital.gorzow.pl
Pandemia zaostrzyła problemy związane z chorobami nerek. Według doktora Ireneusza Habury obecnie ok. połowa pacjentów poznaje lekarza dopiero w momencie rozpoczęcia dializowania. Tym bardziej cieszy inwestycja, która ruszyła w gorzowskim szpitalu. Lecznica wzbogaci się o nową stację dializ.
Więcej stanowisk i… telewizorów w salach

To będzie najnowocześniejsza stacja dializ w kraju – zachwala Renata Szczepankiewicz, pielęgniarka koordynująca Stacji Dializ i Oddziału Nefrologicznego gorzowskiego szpitala. Budynek stanie obok Ośrodka Radioterapii. Obecnie trwa rozbiórka starej konstrukcji sprzed ponad 30 lat, dźwig rozkrusza betonowe stropy i ściany.

W nowym budynku będzie o 10 więcej stanowisk do dializ niż do tej pory, czyli aż 33 Fot. szpital.gorzow.pl

Zyskać mają przede wszystkim pacjenci. W nowej stacji pojawi się dodatkowe 10 stanowisk do dializowania. Jednocześnie 33 łóżka będą podzielona na więcej sal z telewizorami, a więc znacząco zwiększy się komfort chorych podczas zabiegu. Projektanci pomyśleli poza tym o lepszej komunikacji. Aby dostać się do stacji nie trzeba już będzie przechodzić przez główny budynek.

Lepie zapobiegać, niż leczyć

Nowa stacja dializ to dobra wiadomość, ale jeszcze lepsza byłaby informacja o spadającej liczbie osób wymagających takich zabiegów. Aby to osiągnąć, niezwykle ważna jest profilaktyka. Jak przekonują eksperci wiele wcześnie wykrytych chorób, można byłoby wyleczyć na początkowym stadium.

Warto pamiętać o np. prostych badaniach moczu, albumin, USG brzucha i kreatyniny. Ich wyniki będą ewentualnym sygnałem ostrzegawczym oraz pozwolą postawić dobre rozpoznanie. Istotne są też nasze codzienne nawyki. – Nie palmy, ćwiczmy, pilnujmy diety poprzez wykluczenie słodkich napojów i czerwonego mięsa. Proste w praktyce, trudniejsze w realizacji – mówi nefrolog Ireneusz Habura.

To tym ważniejsze, że choroby nerek często nie dają objawów. – Nerki nie bolą, często nie ma się świadomości, że choroba się rozwija. U mnie problem wyszedł przez przypadek – przekonuje Renata Strumińska, które wiele lat temu przeszła przeszczep nerki.

Wizualizacja Stacji Dializ i Oddziału Nefrologicznego Fot. szpital.gorzow.pl
Kiedy otwarcie?

Budowa Stacji Dializ i Oddziału Nefrologii będzie kosztowała 19 mln zł i ma trwać 12 miesięcy. O tym, że inwestycja jest potrzebna, mówią liczby. W tej chwili Stacja ma 95 pacjentów, ale bywa że jest ich ponad 100. Chorzy przyjmowani są na trzy zmiany.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content