Marek Cebula: – Chcemy, by Ukraińcy czuli się jak u siebie [WIDEO]

-Dzisiaj w województwie lubuskim, mówię z pełnym przekonaniem, 82 samorządy szczebla gminnego przy współpracy z powiatami, ale też we współpracy ze służbami pani marszałek i wojewody lubuskiego, są przygotowane na to, żeby naszym gościom zapewnić jak najlepsze warunki do przebywania na naszym terenie – zapewniał w Rozmowie Dnia LCI Marek Cebula – burmistrz Krosna Odrzańskiego oraz prezes Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego.

Jak podkreślał Cebula, w porównaniu ze wschodnimi regionami naszego kraju, Lubuskie nie musi mierzyć się aż z tak wielkim kryzysem uchodźczym:

-Pamiętajmy, że województwo lubuskie nie jest ogromnym województwem i leży na zachodzie Polski, a to bezpośrednio wpływa na to, ilu mamy tutaj dzisiaj gości z Ukrainy. Nie jest ich tak dużo. Ja spędziłem kilka ostatnich dni w Krakowie – tam, co czwarty obywatel czy mieszkaniec Krakowa mówi w tej chwili po ukraińsku.

Samorządowcy, wolontariusze, organizacje pozarządowe, zwykli mieszkańcy od pierwszych godzin wojny okazują wielką solidarność z narodem ukraińskim. Czy dzisiaj widać dobrą i systemową organizację wśród lubuskich samorządów?

-Jesteśmy przygotowani zarówno jeśli chodzi o kwestie związane chociażby z nadawaniem numeru PESEL, z udzielaniem pomocy tej bezpośredniej – mówię o pomocy materialnej, czyli punkty zbiórek, które zostały uruchomione; w szkołach, przedszkolach, świetlicach wiejskich, sołectwach. One działają dzisiaj bardzo dobrze. Ta pomoc jest rozdzielana tutaj na miejscu, a oprócz tego wysyłane są transporty do Ukrainy, czyli ta pomoc dociera także do obywateli Ukrainy będących na miejscu. Uważam, że stanęliśmy na wysokości zadania – mówił prezes Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego.

Cała rozmowa:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content