Za czym ta kolejka? Uchodźcy z Ukrainy zabiegają o polski PESEL (WIDEO)

UM Gorzowa. Przez punkt wsparcia przewijają się tłumy uchodźców.
Wczoraj od samego rana pod urzędami miast i gmin przetoczyły się prawdziwe tłumy obywateli Ukrainy, którzy chcieli uzyskać PESEL. W Gorzowie ruszyła także nowa siedziba punktu informacyjnego dla uchodźców. To teraz sala sesyjna.

Nadanie numeru PESEL pomoże uchodźcom w procedurze uzyskania świadczeń związanych z opieką zdrowotną, czy socjalną, a także ułatwi zapisanie dziecka do szkoły, czy podjęcie zatrudnienia. Do uzyskania numeru PESEL niezbędny jest wypełniony wniosek, dokument potwierdzający tożsamość, bądź oświadczenie w przypadku braku takiego dokumentu, a także zdjęcie spełniające określone wymagania.

Od wczoraj miejski punkt wsparcia uchodźców działa w sali sesyjnej Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. w godzinach pracy urzędu. Do punktu wsparcia uchodźców z Ukrainy w Gorzowie wchodzi się od ulicy Sikorskiego 4 (główny budynek urzędu, drzwi po lewej stronie obiektu) lub od ul. Herberta, z dziedzińca magistratu. Punkt dostępny jest dla osób niepełnosprawnych i rodziców z dziećmi.

Sala sesyjna gorzowskiego magistratu. Fot. Łukasz Kulczyński UM Gorzowa Wlkp.

By dostać się do środka trzeba stanąć w jednej z dwóch kolejek. Jedna prowadzi do stanowiska, gdzie nadawane są numery PESEL, druga do pozostałych, gdzie udzielane jest wsparcie dla obywateli Ukrainy. Przypomnijmy, w punkcie można uzyskać informacje na temat m.in.: podstawowych danych i kontaktów w zakresie ochrony zdrowia, miejsc dla dzieci w przedszkolach i szkołach na terenie Gorzowa, opieki i wsparcia psychologicznego i prawnego dla obywateli z Ukrainy, miejsc zbiórki darów oraz listę niezbędnych rzeczy dla obywateli Ukrainy, przybywających do Gorzowa i innych. Punkt wsparcia w środę, 16 marca o poranku odwiedziło kilkadziesiąt osób.

Punkt czynny jest w godzinach pracy Urzędu Miasta, tj. w poniedziałki, środy i czwartki w godz. od 8.00 do 15.30, we wtorki w godz. od 8.00 do 16.30, w piątki od 8.00 do 14.30.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content