Za czym ta kolejka? Uchodźcy z Ukrainy zabiegają o polski PESEL (WIDEO)

UM Gorzowa. Przez punkt wsparcia przewijają się tłumy uchodźców.
Wczoraj od samego rana pod urzędami miast i gmin przetoczyły się prawdziwe tłumy obywateli Ukrainy, którzy chcieli uzyskać PESEL. W Gorzowie ruszyła także nowa siedziba punktu informacyjnego dla uchodźców. To teraz sala sesyjna.

Nadanie numeru PESEL pomoże uchodźcom w procedurze uzyskania świadczeń związanych z opieką zdrowotną, czy socjalną, a także ułatwi zapisanie dziecka do szkoły, czy podjęcie zatrudnienia. Do uzyskania numeru PESEL niezbędny jest wypełniony wniosek, dokument potwierdzający tożsamość, bądź oświadczenie w przypadku braku takiego dokumentu, a także zdjęcie spełniające określone wymagania.

Od wczoraj miejski punkt wsparcia uchodźców działa w sali sesyjnej Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. w godzinach pracy urzędu. Do punktu wsparcia uchodźców z Ukrainy w Gorzowie wchodzi się od ulicy Sikorskiego 4 (główny budynek urzędu, drzwi po lewej stronie obiektu) lub od ul. Herberta, z dziedzińca magistratu. Punkt dostępny jest dla osób niepełnosprawnych i rodziców z dziećmi.

Sala sesyjna gorzowskiego magistratu. Fot. Łukasz Kulczyński UM Gorzowa Wlkp.

By dostać się do środka trzeba stanąć w jednej z dwóch kolejek. Jedna prowadzi do stanowiska, gdzie nadawane są numery PESEL, druga do pozostałych, gdzie udzielane jest wsparcie dla obywateli Ukrainy. Przypomnijmy, w punkcie można uzyskać informacje na temat m.in.: podstawowych danych i kontaktów w zakresie ochrony zdrowia, miejsc dla dzieci w przedszkolach i szkołach na terenie Gorzowa, opieki i wsparcia psychologicznego i prawnego dla obywateli z Ukrainy, miejsc zbiórki darów oraz listę niezbędnych rzeczy dla obywateli Ukrainy, przybywających do Gorzowa i innych. Punkt wsparcia w środę, 16 marca o poranku odwiedziło kilkadziesiąt osób.

Punkt czynny jest w godzinach pracy Urzędu Miasta, tj. w poniedziałki, środy i czwartki w godz. od 8.00 do 15.30, we wtorki w godz. od 8.00 do 16.30, w piątki od 8.00 do 14.30.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Czy Łagów doczeka się sali kinowej?

– Ta gmina zasługuje na taką inwestycję – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga zapraszając na 53. Lubuskie Lato Filmowe. – To paradoks, że tak wyjątkowe miejsce,

Prezydent Gorzowa Wlkp. z absolutorium (FOTO)

Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki podczas sesji Rady Miasta 18 czerwca otrzymał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało 17 radnych, czterech

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content