E. Polak: Prezydent Kaliszuk opowiada kłamstwa

Dary zgromadzone w sali kolumnowej urzędu marszałkowskiego w Zielonej Górze Fot. Zdzisław Haczek
Dary zgromadzone w sali kolumnowej urzędu marszałkowskiego w Zielonej Górze Fot. Zdzisław Haczek
– Zarząd województwa na prośbę wojewody przygotował zestawienie kosztów poniesionych na organizację pomocy Ukrainie. To nie jest wniosek o zwrot – tak marszałek Elżbieta Anna Polak odpowiada na zarzuty wiceprezydenta Zielonej Góry Krzysztofa Kaliszuka.
Elżbieta Anna Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego

Na antenie Radia Zielona Góra Krzysztof Kaliszuk zarzucił samorządowi województwa złą wolę w organizacji pomocy dla Ukrainy. Wiceprezydent sugerował, że urząd marszałkowski zamiast pomocy świadczy usługi, ponieważ stara się o refundację kosztów zbiórki i wysyłki darów na wschód.

– Prezydent Kaliszuk opowiada kłamstwa. Powinien raczej podziękować zarządowi województwa, że razem z organizacjami pozarządowymi organizujemy centrum pomocowe w budynku urzędu marszałkowskiego – tłumaczy Elżbieta Anna Polak.

Do tej pory na pomoc Ukrainie urząd marszałkowski wydał prawie 7 mln zł. Pieniądze zostały przeznaczone na m.in. żywność i środki medyczne. Samorząd przekazał także karetki pogotowia, które w formie darowizny trafią za naszą wschodnią granicę. – Przygotowaliśmy zestawienie kosztów, a nie wniosek o zwrot, chociaż z deklaracji, które składa rząd i wojewoda jasno wynika, że koszty powinny i będą refundowane – podkreśla marszałek.

Przypomnijmy, że praktycznie od początku wojny na Ukrainie w urzędzie marszałkowskim działa Lubuskie Samorządowe Centrum Pomocowe, które każdego dnia odwiedzają setki potrzebujących uchodźców. Samorząd województwa stara się pomóc także Ukraińcom, którzy pozostali w swoich domach. W poniedziałek na wschód wyruszył transport medyczny z 44 paletami artykułów dla szpitali.

– To nie jest wojna z marszałkiem, to jest wojna z Rosją. Myślę, że teraz powinniśmy być solidarni jak nigdy przedtem – podsumowuje Elżbieta Anna Polak.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content