Poleć balonem za… 15 zł – otwarto ośrodek w Słońsku

Ośrodek Muzealno-Edukacyjny Parku Narodowego „Ujście Warty” Fot. pnujsciewarty.gov.pl
Sala wirtualnego lotu balonem Fot. pnujsciewarty.gov.pl
Prace trwały trzy lata, ale już oficjalnie otworzył drzwi dla zwiedzających. W Słońsku ruszył ośrodek Parku Narodowego „Ujście Warty”. Bilet wejścia dla dorosłych kosztuje 15 zł, za tę cenę można m.in. odbyć wirtualny lot balonem!

Ośrodek kosztował prawie 30 mln zł. Na blisko 900 m2 ulokowano 8 tematycznych sal, które bawią i uczą. Miejsce zachwyci nie tylko najmłodszych Lubuszan, ponieważ to zdecydowanie jedno z najbardziej nowoczesnych oraz interaktywnych centrów w regionie. Według muzealników obowiązkowym punktem zwiedzania jest wirtualny lot balonem nad Parkiem Narodowym „Ujście Warty”. To jedyna okazja, aby zobaczyć te tereny z lotu ptaka. Nie lubisz „latać”? Żaden problem, bo w muzeum udasz się także w rejs łodzią po nieudostępnionych turystycznie wodach Parku!

Centrum kosztowało 29 mln zł. Spora część środków pochodziła z UE Fot. pnujsciewarty.gov.pl

Muzeum zlokalizowano na skraju parku narodowego, a więc zdobytą w nim wiedzę da się szybko porównać ze stanem faktycznym. Po zwiedzaniu wystarczy udać się na spacer po licznych ścieżkach, dostępnych zarówno zimą, jak i latem. W zaplanowaniu wycieczki pomoże specjalna aplikacja turystyczna, dostępna na jednej z ekspozycji. Zanim opuścisz mury centrum, warto przyjrzeć się oryginalnym makietom, modelom i planszom, dzięki którym poczujesz się częścią otaczającej przyrody. Sporą atrakcją, szczególnie dla dzieci, będzie muszla odsłuchowa wybudowana na tyłach budynku. Potrafi zbierać i wzmacniać dźwięki otoczenia.

Centrum działa od 21 marca. Szczegółowe godziny odwiedzin i ceny biletów znajdziecie [TUTAJ].

W budynku znajduje się 8 sal tematycznych Fot. pnujsciewarty.gov.pl
W budynku znajduje się 8 sal tematycznych Fot. pnujsciewarty.gov.pl
Park Narodowy „Ujście Warty”

Park powstał w 2001 r. i zajmuje powierzchnię 8 hektarów. Przez jego środek przepływa Warta. Na obszarze parku zaobserwowano paręset gatunków ptaków. Tak nieprawdopodobnie dużej ilości i różnorodności ptaków nie spotyka się w zbyt wielu zakątkach Polski. Niekiedy, w ciągu jednego dnia, odnotowuje się tu 250 tys. ptaków. Można wypatrzyć piękne i rzadkie okazy, w czym pomagają wieże i tereny obserwacyjne, a także tzw. Ptasi Szlak – „Betonka”. Przez dolinę Warty wytyczono liczne szlaki rowerowe, piesze i kajakowe. Wszystko w zgodzie z naturą, aby nie niszczyć flory i nie płoszyć fauny.

Budynek Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego Parku Narodowego „Ujście Warty” Fot. pnujsciewarty.gov.pl
Budynek Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego Parku Narodowego „Ujście Warty” Fot. pnujsciewarty.gov.pl

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content