Prace trwały trzy lata, ale już oficjalnie otworzył drzwi dla zwiedzających. W Słońsku ruszył ośrodek Parku Narodowego „Ujście Warty”. Bilet wejścia dla dorosłych kosztuje 15 zł, za tę cenę można m.in. odbyć wirtualny lot balonem!
Ośrodek kosztował prawie 30 mln zł. Na blisko 900 m2 ulokowano 8 tematycznych sal, które bawią i uczą. Miejsce zachwyci nie tylko najmłodszych Lubuszan, ponieważ to zdecydowanie jedno z najbardziej nowoczesnych oraz interaktywnych centrów w regionie. Według muzealników obowiązkowym punktem zwiedzania jest wirtualny lot balonem nad Parkiem Narodowym „Ujście Warty”. To jedyna okazja, aby zobaczyć te tereny z lotu ptaka. Nie lubisz „latać”? Żaden problem, bo w muzeum udasz się także w rejs łodzią po nieudostępnionych turystycznie wodach Parku!
Muzeum zlokalizowano na skraju parku narodowego, a więc zdobytą w nim wiedzę da się szybko porównać ze stanem faktycznym. Po zwiedzaniu wystarczy udać się na spacer po licznych ścieżkach, dostępnych zarówno zimą, jak i latem. W zaplanowaniu wycieczki pomoże specjalna aplikacja turystyczna, dostępna na jednej z ekspozycji. Zanim opuścisz mury centrum, warto przyjrzeć się oryginalnym makietom, modelom i planszom, dzięki którym poczujesz się częścią otaczającej przyrody. Sporą atrakcją, szczególnie dla dzieci, będzie muszla odsłuchowa wybudowana na tyłach budynku. Potrafi zbierać i wzmacniać dźwięki otoczenia.
Centrum działa od 21 marca. Szczegółowe godziny odwiedzin i ceny biletów znajdziecie [TUTAJ].
Park Narodowy „Ujście Warty”
Park powstał w 2001 r. i zajmuje powierzchnię 8 hektarów. Przez jego środek przepływa Warta. Na obszarze parku zaobserwowano paręset gatunków ptaków. Tak nieprawdopodobnie dużej ilości i różnorodności ptaków nie spotyka się w zbyt wielu zakątkach Polski. Niekiedy, w ciągu jednego dnia, odnotowuje się tu 250 tys. ptaków. Można wypatrzyć piękne i rzadkie okazy, w czym pomagają wieże i tereny obserwacyjne, a także tzw. Ptasi Szlak – „Betonka”. Przez dolinę Warty wytyczono liczne szlaki rowerowe, piesze i kajakowe. Wszystko w zgodzie z naturą, aby nie niszczyć flory i nie płoszyć fauny.