Wyjątkowa wystawa Oliwiera Szuma w wyjątkowym dniu

Oliwier podczas otwarcia wystawy
Corocznie od 2005 roku 21 dnia marca, pierwszego Dnia Wiosny obchodzi się również Światowy Dzień Zespołu Downa.

21 marca 2022 r. w galerii „Krąg” odbyło się otwarcie wystawy fotografii pt. Nasze Miasto w obiektywie Oliwiera. Oliwier Szum ma 21 lat. Urodził się z Zespołem Downa. Mimo wielu ograniczeń realizuje się w dwóch pasjach – fotografii i tańcu breakdance. Oliwier uczestniczył w wielu konkursach, za które otrzymał kilka wyróżnień, między innymi w Przeglądzie Fotografii Dziecięcej i Młodzieżowej „Gorzów”.


Wsparcie młodego fotografa

– Szkoła Oliwiera, Zespół Kształcenia Specjalnego postanowiła pochwalić się swoim uczniem. I dlatego tutaj się znaleźliśmy. Oliwier zdjęcia robi od 2014 roku. Uczęszcza na warsztaty fotograficzne i jest pod opieką pani Oli Czarneckiej. Zdjęcia są zebrane z przestrzeni tych wielu lat. Jest naprawdę bardzo dużo tych zdjęć. Dyski, karty są zapełnione, ponieważ on, jak już zacznie pstrykać, to tak, jakby w transie był. Efekty są bardzo fajne. Ja również uwielbiam oglądać fotografie a już zwłaszcza jego – mówi Joanna Fabisiak mama Oliwiera.

Jolanta Czerniawska wychowawczyni Oliwiera w ZKS nr 1 w Gorzowie dodaje: – Trzeba podążać za dzieckiem i uczestniczyć w jego rozwoju. Trochę kierować, ale zauważać jego możliwości, potencjał i podążać i to jest chyba jedyna recepta, no i oczywiście rozwijać to co w nim jest. Oliwier wypowiada się poprzez swoje prace. I to jest piękne. Obserwujemy i jesteśmy wszyscy zachwyceni. Uważam że, troszkę jest mojej zasługi, ale piękne jest tutaj prowadzenie rodziców tego dziecka. Ja jestem z nim związana emocjonalnie, bo to już jest 10 lat takiego wspólnego bycia razem.

To właśnie w pierwszym dniu wiosny, 21 marca, obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Ważne jest, aby jak najwięcej mówić o tym zaburzeniu, by walczyć ze stereotypami, po to, by niwelować bariery społeczne. Przekonania społeczne trudno jest zmienić, a takie spotkania mogą być małym kroczkiem do zmiany na lepsze.
Tego dnia, jeśli chcemy poprzeć osoby żyjące z tym schorzeniem załóżmy kolorowe, niepasujące do siebie skarpetki lub ubierzmy się na kolorowo.

Wyznaczona przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa data nie jest przypadkowa – nawiązuje do trisomii 21, czyli nieprawidłowości chromosomalnej związanej z obecnością dodatkowej kopii całego lub części chromosomu dwudziestego pierwszego.
Oliwier Szum młody, zdolny i wielokrotnie nagradzany fotograf z Gorzowa, któremu niestraszne są przeciwności losu udowadnia, że warto mieć pasję i ją rozwijać. Wystawa prac fotografii młodego artysty w WiMBP jest także dowodem, na to, jak ważna jest współpraca i profesjonalne promowanie talentów.
Wystawa czynna będzie do 16 maja br.

Sylwia Sinkowska, Lubuskie Centrum Informacyjne, Biuro Zamiejscowe UMWL w Gorzowie Wlkp.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content