Plakaty mistrza można oglądać w Gorzowie

Otwarcie wystawy prac Andrzeja Pągowskiego Fot. Łukasz Wawer LCI
Najbardziej jest dumny ze swoich plakatów, ale na swoim koncie ma tysiące innych graficznych form. 24 marca w Spichlerzu – filii Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim otwarta została wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego „Wajda na nowo!”. Twórca uczcił w ten sposób przypadające w 2021 roku 95 rocznicę urodzin i 5 rocznicę śmierci wielkiego mistrza kina, Andrzeja Wajdy. W otwarciu uczestniczyła marszałek Elżbieta Anna Polak.
W moim życiu kamieniami milowymi byli ludzie

Przedstawianiu autora prac nie było końca, bo taki dorobek Andrzej Pągowski ma na koncie. -Jestem bardzo zaskoczony tak pozytywnym odbiorem projektu. Takim medialnym wydźwiękiem. “Wajda na nowo” to efekt pracy w dobie pandemii. Byłem w zamknięciu, nie miałem zleceń, właśnie dlatego zrodził się ten projekt. Podobnie, jak wystawa poświęcona Kieślowskiemu – mówił Andrzej Pągowski. Na wystawie można obejrzeć 60 nowych plakatów autorstwa Andrzeja Pągowskiego do wszystkich filmów fabularnych, dokumentalnych i etiud, wyreżyserowanych przez Andrzeja Wajdę. Stanowi ona osobisty ukłon artysty grafika w stronę wybitnego reżysera. Wystawa towarzyszyła 46. Festiwalowi Filmów Fabularnych w Gdyni. Później eksponowano ją w Łodzi i Inowrocławiu. – Andrzej Pągowski i Andrzej Wajda, dwóch mistrzów dziś w Gorzowie, to wielki zaszczyt móc tu być. Paryż, San Francisco, a my tu w lubuskiem, w Gorzowie Wlkp. mówiła podczas otwarcia wystawy marszałek Elżbieta Anna Polak. Jak podkreślał sam twórca podczas wydarzenia. Dziękuję, że nas Pan odwiedził, to wielkie wyróżnienie – mówiła marszałek E.Polak. – Ja wolę wystawy poza dużymi aglomeracjami, w mniejszych miastach. Kiedy zrozumiałem, do czego się przymierzam, uznałem, że warto zrobić z tego projekt edukacyjny. Ludzie znają te filmy, ale nie potrafią wymienić tytułów. Przy okazji pracy nad tym projektem rozmawiałem z aktorami, których Wajda stworzył. Ich wspaniałe kreacje. Towarzyszą temu publikacje w formie książek. Dobrze znałem Andrzeja, dlatego w książkach opisuje to, jakim był człowiekiem, realnie. Dlaczego decydował się na takie, a nie inne ukazanie bohaterów. W Polsce brakuje miejsca, gdzie znaleźlibyśmy całą twórczość Andrzeja Wajdy, a to jeden z najwybitniejszych twórców w naszym kraju. Cieszę się, że tu jestem, ale martwi mnie to, co się dzieje za nasza granicą. Jestem w pełni sercem z twórcami z Ukrainy, mam z nimi kontakt. Pomagajmy im z głową. Głównie znaleźć pracę. Oni nie chcą jałmużny, oni chcą to odpracować – dodał A. Pągowski. – Spotkałam się dziś z przedstawicielem władz Ukrainy, zachęcamy poprzez media, angażujmy ich w wiele dziedzin w Gorzowie. Proszę, byśmy się zaprzyjaźnili i dali im szansę – mówiła E.A.Polak. Na wystawę zapraszała Lubuszan dyrektor Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta Ewa Pawlak – Pan Andrzej to człowiek instytucja. Z wiekiem jego projektów jest coraz więcej, nie zwalnia tempa – mówiła E.Pawlak. Dyrektor Wydziału Kultury UM Gorzowa Ina Czaińska – Jestem pod wielkim wrażeniem tego, jak jeden artysta potrafi złożyć artystycznie hołd drugiemu, wielkie uznanie, także miasta. Wspieramy finansowo takie projekty – mówił Ina Czaińska. Po konferencji artysta oprowadził gości po wystawie, którą przez dwa miesiące będzie można oglądać w Gorzowie.

Polska szkoła plakatu

Andrzej Pągowski to jeden z najbardziej znanych polskich artystów grafików i czołowy przedstawiciel polskiej szkoły plakatu. Jego prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Francisco , Centrum Pompidou w Paryżu oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) w Nowym Jorku. W swoim imponującym dorobku zgromadził ponad 1700 plakatów, w tym ok 600 filmowych, spośród których około 200 dotyczy filmów polskich. Liczby te stale rosną, ponieważ artysta nadal chętnie podejmuje się nowych wyzwań. Poza plakatami tworzy ilustracje książkowe i prasowe, okładki wydawnictw prasowych, scenografie teatralne i telewizyjne, a także scenariusze filmów i teledysków.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content